Konserwacja okien z PVC, drewna i aluminium. Jak dbać o okna

Okna to nadal przede wszystkim źródło naturalnego oświetlenia, ale nie tylko. Coraz częściej stają się ozdobą wnętrza. Odpowiednia pielęgnacja okien zapewni nam komfort użytkowania, pozwoli długo cieszyć się ich jakością i ładnym wyglądem.

Dla prawidłowej konserwacji okien ważne jest ich systematyczne mycie, by brud nie niszczył powierzchni ram. Do mycia okien nie wolno używać substancji ściernych, rozpuszczalników, środków z zawartością acetonu lub ropopochodnych. Mogą one uszkodzić ramy okienne.

Pielęgnacja okien z PVC

Do mycia okien z PVC (popularnie zwanych plastikowymi lub oknami PCW) najlepsze są delikatne środki myjące i odtłuszczające, zawierające substancje zapobiegające korozji. Profili okiennych z PVC nie należy malować. O tym, jaki kolor mają mieć ramy zdecydujmy wcześniej, przed zakupem okien. Producenci oferują szeroką gamę kolorów okien z PVC. Za dopłatą można zamówić okna, które mają inny kolor od środka, a inny na zewnątrz domu. Dostępne są również okna plastikowe w kolorach imitujących różne gatunki drewna. Pamiętajmy jednak, że ramy w ciemnym kolorze mocniej się nagrzewają, a pod wpływem zmian temperatury mogą się odkształcać.

okno drewniane okno PVC

Konserwacja okien drewnianych

Drewno jako materiał naturalny pasuje do wnętrz tradycyjnych, szczególnie do stylizowanych na zabytkowe. Jest jednak narażony na działanie szkodników i grzybów oraz na uszkodzenia mechaniczne, dlatego okna drewniane wymagają regularnej konserwacji. Okna są gruntowane oraz dwu- lub trzykrotnie malowane lub lakierowane. Lakierowanie tworzy na powierzchni drewna warstwę zamykającą pory. Wilgoć wnikająca do wnętrza drewna trudno się uwalnia, co może powodować łuszczenie się lakieru. W przeciwieństwie do lakierowania, powłoki malarskie tworzą na powierzchni drewna powłokę porowatą, przez którą wilgoć może odparować. Jednak okna powlekane farbą wymagają częstszego malowania po stronie zewnętrznej, niż okna lakierowane.

Polecamy artykuł: To warto wiedzieć o wymianie okien w domu

Zwykle do lakierowania okien stosuje się preparaty bezbarwne. Okno ma wtedy naturalny kolor drewna. Można także używać lakierów barwiących, które zmieniają odcień drewna, zachowując naturalny rysunek słojów. Kolory średnie do ciemnych dają drewnu lepszą ochronę przed promieniami UV, ale będą się mocniej nagrzewać (zwłaszcza te zamontowane od południowej strony domu) i ich powłoka ochronna szybciej się zniszczy. Ramy okienne należy pomalować farbą lub lakierem po około 5 latach użytkowania.

Okna drewniane należy myć specjalnymi zestawami pielęgnacyjnymi. Na miękką wełnianą lub bawełnianą szmatkę albo na kawałek papieru nanosimy specjalne mleczko do pielęgnacji drewna i przecieramy umyte i wysuszone ramy okienne.
Ochrona chemiczna to przede wszystkim powlekanie powierzchni ram preparatami grzybobójczymi.

Jak dbać o okna z aluminium

Z powierzchni ram okien aluminiowych należy zmywać kurz i brud (biały nalot może powstawać między innymi przez spaliny). Do mycia profili aluminiowych nie powinno się używać substancji na bazie kwasów, środków piorących, rozpuszczalników oraz materiałów ściernych. Lekko zabrudzone okno należy zmywać miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Średnie i silne zabrudzenia usuwa się środkami przeznaczonymi do pielęgnacji okien z aluminium. Do konserwacji profili aluminiowych można także używać preparatów stosowanych do karoserii samochodowych.

Warto pomyśleć o gotowych środkach służących do mycia okien. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia, zapobiegają szybkiemu zabrudzeniu, nie niszcząc przy tym powierzchni okna. Powierzchnię wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną preparatem i spłukać wodą. Silniejszymi substancjami usuniemy smar czy zaschniętą farbę, resztki klejów, silikonów, lakierów czy olejów z powierzchni okien i rąk (są bezpieczne i łagodne dla skóry).

konserwacja okuć smarowanie okuć

Konserwacja uszczelek okiennych, zawiasów i okuć

Otwieranie i zamykanie okien od wewnątrz oraz wpływ czynników zewnętrznych powoduje, że uszczelki się zużywają. Podobnie jak zawiasy i okucia okienne. Dlatego większość elementów trzeba co pewien czas (producenci zalecają taką konserwację raz w roku) posmarować specjalnymi preparatami chroniącymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie, a okucia wyregulować i sprawdzić ich stan techniczny. Stosuje się do tego wazelinę techniczną, oliwę do maszyn lub smar – środki nie mogą zawierać kwasów i żywic. Brak należytej pielęgnacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów oraz ścieranie się powłok ochronnych okuć i ram. Częstszej regulacji będą wymagały duże, często otwierane i uchylane okna, wystawione na działanie słońca i wiatru. Można przyjąć, że ponowna regulacja jest potrzebna wtedy, kiedy okna przestają działać lekko. Wymianę uszkodzonego elementu okucia najlepiej zlecić fachowcowi.

Dowiedz się: Jak zadbać o okucia okienne

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Aluplast, Oknoplast, Urzędowski

Polecamy Ci również

Zobacz także