Konserwacja okien z PVC - zasady

4
Okna PVC
Okna z PVC (i innych materiałów) trzeba regularnie konserwować.

Okna i ich profile codziennie są narażone na ekstremalne wyzwania. Muszą radzić sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zmieniającą się temperaturą, a także – codziennym użytkowaniem, bo wielokrotne otwieranie i zamykanie okien to też obciążenie dla ich konstrukcji.

Dlatego, aby nasze okna z PVC funkcjonowały długo i sprawnie, warto poznać zasady ich konserwacji. Jeśli regularnie będziemy dbali o elementy stolarki i zapewnimy im odpowiednią konserwację, zachowają doskonały wygląd i wysoką wartość przez wiele lat.

Konserwacja profili okiennych

Do mycia profili okiennych z PVC można używać standardowych preparatów myjących, trzeba jednak zwrócić uwagę, by nie zawierały środków ściernych. Nie można stosować także płynów, w których składzie występują rozpuszczalniki, substancje żrące lub takie, które mogą zmienić kolor profili. Niedopuszczalne jest także używanie twardych szczotek, szpachelek, czy druciaków. Podsumowując – do mycia profili najlepiej używać łagodnych środków myjących i odpowiednich ściereczek.
O wygodzie mycia okien warto pomyśleć już na etapie ich zakupu - niektórzy producenci stosują w swoich profilach powierzchnie, które wyróżniają się zwiększoną gładkością (np. HDF czyli High Definition Finishing w oknach REHAU). Dzięki temu ich utrzymanie w czystości jest znacznie łatwiejsze.

Zobacz też: Jakie okna są bezpieczne i ciche

Czyszczenie szyb

Mycie szyb to nieodłączny element dbałości o okna i ich estetykę. Do mycia przeszkleń najlepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości płyn do szyb. Można też zastosować tradycyjną metodę, czyli umyć okna ciepłą, czystą wodą, używając irchowej ściereczki do okien.

Pielęgnacja uszczelek okiennych

Uszczelki to bardzo ważny element okna, wpływający na jego walory użytkowe. Jednocześnie są one narażone na działanie niekorzystnych warunków, takich jak zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, czy kwaśne deszcze. Jeśli nie będziemy odpowiednio traktować uszczelek, przyspieszymy ich starzenie się – uszczelki szybciej sparcieją i nie będą dobrze spełniać swojej roli. Ale pielęgnacja uszczelek jest łatwa i nie przysparza problemów – wystarczy regularnie czyścić je czystą wodą, a po wysuszeniu – natłuścić środkiem silikonowym do uszczelek.

Konserwacja okuć okiennych

Równie ważne dla prawidłowego działania okien i wygody ich obsługi jest stan okuć okiennych. To one wpływają na to, czy okno dobrze się otwiera i zamyka. Dlatego bardzo ważne jest regularne oliwienie wszystkich ruchomych części okuć (zazwyczaj są one oznaczone symbolem oliwiarki, ale w przypadku wątpliwości warto zwrócić się do sprzedawcy okien z prośbą o pomoc). Do tego celu można używać oleju technicznego, a jeszcze lepszym środkiem jest smar silikonowy. Jeśli, pomimo oliwienia, zauważymy, że okucia nie działają prawidłowo, należy wezwać ekipę serwisową, która odpowiednio wyreguluje okucia i zawiasy.

Jakie kryteria są najważniejsze przy zakupie okien?

Wyniki

Okna i drzwi energooszczędne – zobacz więcej

Oceń artykuł
4,57 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: REHAU

Polecamy Ci również

Zobacz także