Łączenie okien dachowych - sposób na lepsze oświetlenie poddasza

2
Łączenie okien dachowych
Łączenie okien dachowych pozwala optymalnie oświetlić poddasze i wygląda bardzo efektownie.

Montaż okien dachowych to najprostszy sposób na doświetlenie poddasza. Jednak już jedno pojedyncze okno zamontowane niewłaściwie może spowodować przecieki, zawilgocenie ścian, jak również uszkodzenie konstrukcji dachu.

Podczas łączenia kilku okien dachowych poprawny ich montaż jest jeszcze ważniejszy dla prawidłowego funkcjonowania pomieszczeń poddasza.
Możliwość łączenia okien dachowych przewiduje obecnie większość renomowanych producentów. Zaś wykorzystanie tej możliwości w praktyce pozwala uzyskać większe przeszklenia połaci dachu i tym samym wprowadzić do wnętrz poddasza więcej światła naturalnego. Lepsze doświetlenie pomieszczeń, to z kolei niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej i zdecydowanie lepsze samopoczucie mieszkańców domu. Niekiedy zastosowanie kilku okien połaciowych okazuje się bardziej opłacalne, niż wstawienie pojedynczego dużego przeszklenia. Aby jednak połączone z sobą okna dobrze wypełniały przypisane im funkcje, trzeba wiedzieć jak i kiedy je łączyć.

Przeczytaj też: Jak dobrać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszuZasady łączenia okien dachowych:
 1. Okna dachowe można łączyć tylko wówczas, gdy mają one taką samą grubość ościeżnicy.
 2. W przypadku łączenia okien w poziomie mogą mieć one różną szerokość, ale ich wysokość musi być identyczna.
 3. W połączeniach pionowych – okna mogą różnić się długością, ale muszą mieć identyczną szerokość. 
 4. Przed przystąpieniem do montażu okien należy zdecydować o chęci montowania rolet okiennych. Jeżeli są one planowane – pomiędzy oknami należy pozostawić około 25 centymetrowy odstęp. 
 5. Przed zaplanowaniem większych przeszkleń należy zasięgnąć porady projektanta w zakresie konieczności zastosowania wzmocnień między oknami.
 6. Nie należy samodzielnie wycinać krokwi, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia lub uszkodzenia konstrukcji dachu. 
 7. Podczas łączenia okien dachowych – bezwzględną koniecznością jest stosowanie kołnierzy uszczelniających. Połączone ze sobą kołnierze tworzą szczelną powierzchnię, która ułatwia odprowadzenie wody opadowej z połaci dachu.

Sposoby łączenia okien dachowych

Najczęściej spotykanym i najpopularniejszym sposobem na łączenie okien dachowych jest sytuowanie obok siebie dwóch okien. Jednak okna dachowe można również łączyć tworząc przeszklone płaszczyzny złożone z większej liczby elementów. Znane są także tzw. zestawienia schodkowe, kiedy w każdym rzędzie znajduje się inna liczba okien, jak również zespalanie okien
w kalenicy. Wówczas okna stykają się z sobą w najwyższej części dachu i rozchodzą na przeciwległe do siebie płaszczyzny połaci. Możliwe jest też połączenie okien połaciowych z oknami kolankowymi, czyli pionowymi.
Zestawy okienne łączone pionowo są łatwiejsze do wykonania, ponieważ nie zachodzi konieczność dopasowywania okien do rozstawu krokwi i można bez trudu uzyskać przeszklenie nawet na całej długości połaci. W przypadku zestawień poziomych – okna muszą zostać dokładnie dopasowane do rozstawu krokwi.

Dowiedz się więcej o: Montażu okien dachowych - zwykłym i obniżonym

Dobór kołnierza uszczelniającego do okien dachowych

Kołnierz uszczelniający jest elementem, bez którego montaż okna dachowego staje się niemożliwym. Bez zastosowania odpowiednich kołnierzy nie wykonamy także łączenia kilku okien
z sobą. Zadaniem tego elementu jest trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Kołnierz, tworząc swego rodzaju rynnę – odpowiada za odprowadzenie wody opadowej i śniegu poza przeszklenie. Powinien on także stanowić ochronę przed wiejącym wiatrem. Producenci oferują wiele typów kołnierzy. Wszystkie wykonane są z aluminiowej blachy, zabezpieczonej dodatkowo warstwą lakieru poliestrowego. Kołnierze uszczelniające można w miarę możliwości dobrać do koloru pokrycia dachowego, ponieważ występują one w trzech podstawowych kolorach: popielato- brązowym, szarym i brązowo-szarym. Oprócz dopasowania kolorystycznego, kołnierz uszczelniający powinien również zastać dobrany do rodzaju pokrycia, jakie znajduje się na dachu.Rozróżnia się kołnierze:
 • do pokryć płaskich (papa, gont bitumiczny),
 • do pokryć falistych ( profilowanych do 45 mm wysokości),
 • do pokryć wysokich ( pokryć o wysokości 90 i 120 mm),
 • do dachówki karpiówki, układanej w łuskę,
 • do pokryć mniej popularnych i rzadziej stosowanych.

Do łączenia okien dachowych w zestawy stosuje się tzw. kołnierze kombi. Umożliwiają one łączenie okien w grupy poziome lub pionowe i dają szansę na tworzenie ciekawych przestrzeni poddasza.

Naświetla do okien dachowych

Stosowanie naświetli to także metoda na powiększenie przeszklonej powierzchni dachu
i wprowadzenie większej ilości światła do wnętrz poddasza. W dodatku jest to sposób znacznie tańszy od zestawienia kilku okien dachowych. Naświetla – to nieotwieralne przeszklenia, które umieszcza się według możliwości montażowych oraz upodobania – nad lub pod oknem połaciowym. Elementy te mogą posiadać różnorakie kształty, czyli trójkątne, prostokątne, czy półkoliste, co niejednokrotnie wpływa bardzo pozytywnie na walory estetyczne uzyskiwanych powierzchni przeszklonych. Szerokość naświetli dostosowuje się do szerokości okien połaciowych. Ich wysokość zaś zależy głownie od tego, jaki mają kształt. Najwyższe są naświetla w kształcie trójkątnym. Mogą mieć nawet blisko 1 metr wysokości. Naświetla prostokątne i półkoliste najczęściej miewają wysokość 57 cm lub 58 cm.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także