Minimalistyczne okna: nowoczesne aluminium kontra tradycyjne PVC

Minimalistyczne okna: nowoczesne aluminium kontra tradycyjne PVC

Od kilku sezonów w trendach aranżacyjnych niepodzielnie królują minimalizm i prosta forma, przejawiające się nie tylko na poziomie projektowania wystroju wnętrz, ale i w detalu budowlanym.

nowoczesne okna to niebanalne rozwiązania konstrukcyjne i estetyczny design, fot. shutterstock

Nowa fala nie ominęła również rozwiązań stolarki okiennej, która oprócz właściwości termicznych czy mechanicznych, stawia dziś na niebanalne rozwiązania konstrukcyjne oraz estetyczny design. Tradycyjne profile drewniane oraz często spotykane w budownictwie mieszkaniowym ramy PVC, ustępują dziś materiałowi do niedawna kojarzonemu głównie z obiektami publicznymi. Dlaczego aluminium, bo o nim mowa, tak dynamicznie podbija serca i salony kolejnych inwestorów?

Minimalizm w służbie możliwości

Proste, otwarte formy aranżacyjne szturmem zdobywają współczesne wnętrza, a styl modernistyczny i industrialny stały się trendami przeciwważącymi dworkową rustykalność czy nieprzewidywalny eklektyzm. Zafascynowanie estetyczną prostotą projektowania przestrzeni czerpie inspirację z wracających do łask nowojorskich loftów, surowych wnętrz kamienic, wyznając zasadę „mniej, znaczy więcej” i maksymalnie otwierając kompozycję za pomocą przeszkleń. Jaką rolę pełni w takiej aranżacji design okien?
Ogromną. Po pierwsze inwestorzy coraz częściej decydują się na odważne, wielkoformatowe przeszklenia będące znakiem architektury nowej generacji. To niewątpliwie estetyczne rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści – stwierdza Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy firmy OknoPlus.
– Więcej światła w pomieszczeniu nie tylko podkreśla jego walory aranżacyjne, ale wpływa też na nasze samopoczucie i dodatkowo dogrzewa pomieszczenie –
dodaje.
Architekci, a za nimi inwestorzy, dostrzegli potencjał aluminium, które pozwala tworzyć smukłe profile eksponujące dużą powierzchnię szyby. Nadają one aranżacji surowy, ponadczasowy szyk, co wpisuje się w najśmielsze projekty współczesnych domów.

Minimalizm nowoczesnej stolarki to także rezygnacja ze zbędnych detali i ukryta elegancja. Przykładem rozwiązania na bazie aluminium, które idealnie wpasuje się w nowoczesny projekt wnętrza, jest okno z ukrytym skrzydłem OknoPlus. Kształt ramy zaprojektowano tak, aby zamknięte skrzydło stanowiło równą powierzchnię z profilem. Wpasowana konstrukcja pozbawiona widocznych zaślepek wygląda z zewnątrz jak stałe, wielkopowierzchniowe przeszklenie, co doskonale komponuje się z estetyką prostych, nowoczesnych brył. Formę okna można dodatkowo uprościć poprzez zastosowanie ukrytych zawiasów Select oraz wykonanie odwodnień od dołu ramy. Wykorzystanie aluminium zapewnia w tym przypadku dowolność kompozycyjną – zarówno pod względem materiałów, jak też kolorów i struktur.

wielkoformatowe przeszklenia to znak charakterystyczny architektury nowej generacji, fot. shutterstock

Maksimum trwałości, minimum strat cieplnych

Duże przeszklenia i aluminiowe profile, oprócz walorów estetycznych, znajdą swoje miejsce w domach praktycznych inwestorów, którzy od rozwiązań wymagają czegoś więcej. Wielkoformatowe szkło wpisane w bryłę budynku, dzięki dużej powierzchni przenikania światła, staje się absolutnym „must have” energooszczędnych lub pasywnych projektów, pozwalającym na długofalowe obniżenie rachunków za energię.
Aluminiowy system SUPERIAL, na bazie którego zbudowano okno z ukrytym skrzydłem, jest trójkomorowym systemem o podwyższonej izolacyjności termicznej, charakteryzującym się świetnymi właściwościami akustycznymi. Współczynnik przenikania ciepła dla tego okna wynosi U < 1.0 W/m²K. To dobry wynik, który gwarantuje użytkownikom ciepło i komfort na co dzień, w dłuższej perspektywie zaś – mniejsze rachunki za ogrzewanie – wyjaśnia Izabela Tryba.

Co więcej, aluminium to materiał o doskonałych parametrach użytkowych – jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia, a przy tym lekki i plastyczny, co z powodzeniem pozwoli zrealizować nawet najbardziej śmiałe wizje aranżacyjne. To także inwestycja na lata – w odróżnieniu od okien wykonanych z PVC, aluminium nie odkształca się pod wpływem promieniowania słonecznego, nie jest wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne, jak drewno, a możliwość wykonania smukłych profili estetycznie wyeksponuje dużą powierzchnię szyby.

Wyobraźnia na wolności

Wysoka plastyczność aluminium pozwala na stworzenie nawet najbardziej śmiałych kompozycji, zarówno pod względem wymiarów przeszkleń, kształtu czy ułożenia względem elewacji. Dla osób, które cenią sobie niesztampowe rozwiązania, OknoPlus stworzył okno narożne, pozbawione tradycyjnego, szerokiego łącznika kątowego. Szyba zewnętrza wykonana jest ze szkła hartowanego, które dzięki specjalnej obróbce termicznej ma podniesioną odporność na uderzenia, obciążenia mechaniczne czy powodowane naprężeniami termicznymi pęknięcia. Ponadto, pakiety 6-milimetrowych szyb ze stepem, czyli łączonych w sposób identyczny jak w fasadach strukturalnych, wyposażone są w dodatkowe docieplenie – wkład termiczny w miejscu połączenia pakietów. Montowany od zewnątrz wąski, aluminiowy, lakierowany narożnik osłania krawędzie pakietu przed działaniem słońca, zapobiegając pękaniu szyb.
– Technologia ta
powoduje znaczne ograniczenie mostków termicznych w stosunku do okien z tradycyjnymi łącznikami kątowymi – podsumowuje ekspert OknoPlus.

Minimalistyczna elegancja i prosta forma, nierozproszona zbędnymi detalami, a przy tym kreatywna dowolność kompozycji to główne powody, dla których aluminiowe profile na stałe zadomowiły się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz i budynków, stanowiąc poważną konkurencję dla tradycyjnego drewna i popularnego PVC.

Dowiedz się więcej o minimalistycznych oknach na  oknoplus.com.pl

Minimalistyczne okna: nowoczesne aluminium kontra tradycyjne PVC - zdjęcie 3
Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Oknoplus

Polecamy Ci również

Zobacz także