Minimalizm wciąż na topie – okna Varion

Nakładki aluminiowe na okna.
Nakładki alumionowe można zastosować również na okna PVC.

Oszczędny w formie styl projektowania już od kilku lat pozostaje jednym z najpopularniejszych. Charakteryzuje się on nie podlegającą chwilowym modom elegancją, dzięki czemu zawsze wygląda bardzo nowocześnie. Wygląd jest ważny, ale w takim sposobie projektowania liczą się przede wszystkim aspekty praktyczne.

Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Umożliwiają to geometryczne kształty mebli, a także praktyczne schowki, w których można ukryć większość przedmiotów codziennego użytku. Myśląc o budowie domu w takim stylu warto zwrócić na szczegóły takie jak okna i drzwi. Nadmiernie bogate zdobienia czy niepotrzebnie zaokrąglone kształty mogą zepsuć efekt całości. Przykładem okna idealnie wpasowującego się w konwencję minimalizmu jest model HF200 Varion. Okucia tego zestawu zostały całkowicie ukryte – wydatnie ułatwia to czyszczenie, przy okazji podkreślając zamysły stylistyczne projektantów.  

Dowiedz się więcej o: Zasadach rozmieszczenia okien względem stron świata

Materiałem, który tradycyjnie upodobali sobie architekci projektujący nowoczesne domy w stylu minimalistycznym, jest aluminium. Materiał ten jest odporny na rdzę a przy tym lekki i sztywny, co umożliwia tworzenie bardzo modnych obecnie przeszkleń wielkogabarytowych. Niestety jest to też materiał „zimniejszy” od tradycyjnie stosowanego do budowy okien drewna czy PCV. HF200 to konstrukcja drewniana z zewnętrzną nakładką aluminiową.

Przeczytaj też: Jakie okna wybrać ze względu na sposób otwierania

Dzięki nakładce zestaw z zewnątrz niczym nie różni się od aluminiowych, zachowując przy tym doskonałe właściwości izolacyjności cieplnej (Uw do 0,70W/m²K), dzięki którym można z powodzeniem zastosować go w domach pasywnych. Nakładka spełnia też funkcję czysto praktyczną, chroniąc drewno przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi i uwalniając właściciela od uciążliwych czynności konserwacyjnych.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także