Montaż bramy garażowej

Montaż bramy garażowej

Prawidłowo działająca brama garażowa powinna być estetyczna, bezpieczna
i funkcjonalna. Pod wpływem codziennego użytkowania jej poszycie ulega zniszczeniu
a sama brama z czasem odmawia posłuszeństwa, wówczas decydujemy się na prace remontowe.

Nie zawsze jednak przynoszą spodziewany efekt, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wymiana bramy garażowej na nowszy i sprawniejszy model. Jak wymienić bramę garażową bez potrzeby burzenia garażu? Najlepiej poprzez modyfikację konstrukcji wjazdu. Pokażemy, jak tego dokonać, bez uciążliwych prac budowlanych. Montaż nowej bramy w garażu, który już istnieje zależy od kilku czynników. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad typem bramy, którą chcemy zainstalować oraz nad materiałem,  z którego wykonany jest garaż. Dlatego należy tak dobrać bramę, aby dobrze komponowała się z istniejącymi zabudowaniami, ale również ułatwiała użytkowanie pomieszczenia.

brama garażowaZmieniamy starą na nową

Modernizacja bramy oznacza najczęściej zastąpienie jej inną. Zamiast starej uchylnej, możesz pokusić się o instalację nowej sekcyjnej górnej. W sytuacji, kiedy ilość miejsca na nadprożu i węgarkach jest niewystarczająca, rozwiązaniem jest wykorzystanie obudowy ościeżnicy i osłon. Mały węgarek boczny skutkuje tym, że na ościeżnicę boczną bramy montuje się obudowę ościeżnicy z blachy stalowej
w kolorze bramy. Brama  w tym przypadku montowana jest przy pomocy kątowników montażowych w ościeżu. Wystającą część ościeżnicy bocznej można zakryć osłoną o szerokości 23 lub 40 mm. W przypadku braku węgarka bocznego, brama montowana jest przy pomocy kątowników w ościeżu, a cała ościeżnica boczna zakryta izolowaną osłoną. Szczelinę między osłoną a murem można ukryć, stosując taśmę uszczelniającą.

Brama a mur klinkierowy

Przymocowanie bramy garażowej do muru z klinkieru, może być trudne, ze względu na stabilność konstrukcji. Brama musi być scalona ze ścianą boczną aby zapewniła solidne mocowanie.
Daje to wiele możliwości zamaskowania ościeżnicy w przypadku zbyt małych lub braku węgarków bocznych i nadproża.

klinkier na ścianie

Co z nadprożem?

Wysokość nadproża zależy od systemu bramowego, rodzaju okucia, a także od tego czy brama jest napędzana automatycznie czy ręcznie. Jeżeli nadproże jest za małe najprostszym rozwiązaniem jest montaż na ościeżnicę nadprożową obudowy z blachy stalowej. Wystające elementy zakrywane są izolowaną osłoną 23 lub 40mm. Jeżeli brakuje nadproża uzupełnia się je izolowanym panelem w kolorze bramy. Wysokość osłony dobierana jest w zależności od modelu i rodzaju prowadzenia bramy. 

nadprożeIstniejące garaże

Wejście do gotowych garaży można zmodernizować przy zastosowaniu bram uchylnych oraz sekcyjnych. Dzięki zastosowaniu osłon, każdy gotowy garaż można wyposażyć
w nowoczesną bramę. Ważne jest jednak to, by zwrócić uwagę
na kształt wjazdu oraz przy dokonywaniu pomiarów uwzględnić elementy zmniejszające otwór wjazdowy, takie jak automatyka.
Wymiana bramy garażowej na odpowiednio dopasowaną
i łatwą w użytkowaniu, pozwoli zachować komfort
i bezpieczeństwo używania garażu. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być podyktowany jakością oraz dopasowaniem do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Łukasz Lamprycht

Źródło: Normstahl

Polecamy Ci również

Zobacz także