Montaż drzwi - błędy

Nawet dobre, solidne drzwi nie gwarantują komfortu ich użytkowania. Muszą być prawidłowo zamontowane. Poniżej najczęściej popełniane błędy, podczas montażu drzwi, oraz ich konsekwencje.

Źle osadzone
Często popełnianym błędem jest osadzanie ościeżnicy za pomocą pianki montażowej. Tak zamontowane drzwi nie będą prawidłowo osadzone w ścianie i mogą z niej wypaść podczas dużego przeciągu lub wskutek trzaśnięcia. Pamiętajmy więc, że drzwi montujemy w murze, a pianka służy jedynie do wypełnienia szczeliny między nim a ościeżnicą. Jej zadaniem jest uszczelnienie i wzmocnienie mocowania drzwi.

Sprawdź: Uszczelki do okien i drzwi – wybieramy i wymieniamy uszczelki

Zbyt dużo pianki
Innym błędem jest wypełnienie szczeliny między murem a ościeżnicą zbyt dużą ilością pianki montażowej. Pamiętajmy, że pianka po nałożeniu zwiększa swoją objętość. To może spowodować wygięcie ościeżnicy i w rezultacie niedomykanie się drzwi. Aby uniknąć takiego efektu należy, przed nałożeniem pianki, rozeprzeć ościeżnicę drewnianymi listwami lub rozpórkami (jak na zdjęciu). Najczęściej wystarczają trzy równomiernie ułożone rozpórki.
Warto też pamiętać o zabezpieczeniu przed zabrudzeniem pianką. Drzwi najlepiej osłonić folią a ościeżnicę okleić taśmą.

Polecamy: Jak odnowić parapet wewnętrzny - zrób to sam

Przekrzywiona ościeżnica
Wypoziomowanie ościeżnicy czyli właściwe ustawienie. Ościeżnica powinna zachować prostokątny kształt, nie może być przekrzywiona ponieważ wówczas drzwi nie będą do niej przylegać. Efektem złego wypoziomowania może być niedomykanie się drzwi lub zatrzaskiwanie.

Oceń artykuł
3,69 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Mirela Stępniewska

Zdjęcia: Classen

Polecamy Ci również

Zobacz także