Montaż drzwi wejściowych metodą ciepłego montażu

Drewniane drzwi zewnętrzne.
Ciepły montaż drzwi ma wielkie znaczenie dla minimalizowania strat ciepła z domu.

Na jakim etapie budowy należy zamontować drzwi zewnętrzne?  Czy wymagają one specjalnego uszczelnienia? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli poniższy artykuł.

Prawidłowo zamontowane drzwi wejściowe nie dopuszczą do strat ciepła w budynku, a także zabezpieczą dom przed niekorzystnym działaniem wilgoci.  Miejsca szczególnie narażone na utratę ciepła w budynku to okolice otworów okiennych i drzwiowych. Właśnie tam najczęściej powstają mostki termiczne (inaczej nazywane mostkami cieplnymi), które negatywnie wpływają na właściwości cieplne całego domu.

Dowiedz się: Na czym polega ciepły montaż okien

Jeśli podczas budowy zaniedbamy te newralgiczne z punktu widzenia termoizolacyjności miejsca, w niedługim czasie możemy spodziewać się m.in. przemarzania, rozwoju pleśni na murach, nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu czy też wysokich rachunków za ogrzewanie. Niemiłych dla zdrowia i domowego budżetu skutków można jednak uniknąć, stosując ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

W przypadku montażu drzwi zewnętrznych – szczególnie drewnianych – niezwykle istotne jest przeprowadzenie go na odpowiednim etapie budowy domu. Grzegorz Kosiński z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL wyjaśnia: – Drzwi zewnętrzne drewniane należy montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Przed przystąpieniem do kolejnych prac należy również oczyścić i – za pomocą specjalistycznych środków – zagruntować mur, na którym zamontowana będzie ościeżnica drzwi wejściowych

Co między ościeżnicą drzwi wejściowych a murem

Zastosowanie w miejscu łączenia ościeżnicy z murem wyłącznie pianki uszczelniającej zazwyczaj nie wystarcza do zabezpieczenia drzwi przed nadmierną utratą ciepła. Piana ta podczas długiego kontaktu z wilgocią traci swoje właściwości termoizolacyjne. Piankę należy zatem skutecznie ochronić przed wilgocią. Aby uniknąć przenikania wilgoci z wnętrza mieszkania w kierunku pianki termoizolacyjnej, należy zastosować specjalne taśmy paroizolacyjne. Jeden brzeg taśmy należy przykleić bezpośrednio do muru, drugi zaś do ościeżnicy.

Równie ważne jest zabezpieczenie łączenia ościeżnicy z murem od zewnętrznej strony budynku. Negatywny wpływ deszczu, śniegu, promieni słonecznych czy wilgoci powietrznej zniwelować można stosując paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy. Aby zamknąć mostki termiczne, całość połączenia najlepiej obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej, próg zaś należy zaizolować przy użyciu taśm bitumicznych lub innych nieprzepuszczających wody.

Dobra wentylacja pomieszczeń to podstawa

Dążenie do jak największej szczelności okien czy drzwi z pewnością niesie ze sobą pozytywny bilans cieplny dla całego budynku. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednią wentylację domu, możemy więcej stracić niż zyskać. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w niewentylowanym mieszkaniu sprzyja rozwojowi grzybów czy pleśni, które wpływają na nasze zdrowie. Zawilgoconym mieszkaniom towarzyszy ponadto nieprzyjemny, gnilny zapach, a także skraplająca się na szybach czy lustrach woda.

Najskuteczniejszym sposobem walki z wilgocią w zabezpieczonych przed utratą ciepła budynkach jest wentylacja rekuperacyjna. Polega ona na sterowaniu przepływem powietrza przez poszczególne pomieszczenia i odzyskiwaniu dużej części zużytego ciepła.

Przeczytaj również: Zalety i wady rekuperacji

Dobrze przeprowadzony montaż drzwi wejściowych to nie tylko ich wstawienie i zakotwienie w murze. W procesie tym równie istotna jest prawidłowa termo- i hydroizolacja połączenia ościeżnicy z murem, a także zapewnienie budynkowi odpowiedniej wentylacji. Jeśli zatem rzeczywiście zależy nam na przeprowadzeniu ciepłego montażu drzwi zewnętrznych, powinniśmy z równą dbałością zadbać o te trzy niezwykle ważne elementy.

Oceń artykuł
4,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także