Montaż drzwi wejściowych metodą ciepłego montażu

1
Drzwi wejściowe
Drzwi zewnętrzne, żeby były rzeczywiście "ciepłe" muszą być odpowiednio zamontowane.

Na jakim etapie budowy należy zamontować drzwi zewnętrzne?  Czy wymagają one specjalnego uszczelnienia? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli poniższy artykuł.

Prawidłowo zamontowane drzwi wejściowe nie dopuszczą do strat ciepła w budynku, a także zabezpieczą dom przed niekorzystnym działaniem wilgoci.  Miejsca szczególnie narażone na utratę ciepła w budynku to okolice otworów okiennych i drzwiowych. Właśnie tam najczęściej powstają mostki termiczne (inaczej nazywane mostkami cieplnymi), które negatywnie wpływają na właściwości cieplne całego domu.

Dowiedz się: Jak prawidłowo zamontować okno, żeby było ciepłe - montaż warstwowy i w ociepleniu

Jeśli podczas budowy zaniedbamy te newralgiczne z punktu widzenia termoizolacyjności miejsca, w niedługim czasie możemy spodziewać się m.in. przemarzania, rozwoju pleśni na murach, nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu czy też wysokich rachunków za ogrzewanie. Niemiłych dla zdrowia i domowego budżetu skutków można jednak uniknąć, stosując ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

W przypadku montażu drzwi zewnętrznych – szczególnie drewnianych – niezwykle istotne jest przeprowadzenie go na odpowiednim etapie budowy domu. Ważne jest, żeby drzwi zewnętrzne montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Przed przystąpieniem do kolejnych prac należy również oczyścić i – za pomocą specjalistycznych środków – zagruntować mur, na którym zamontowana będzie ościeżnica drzwi wejściowych.

Co między ościeżnicą drzwi wejściowych a murem

Zastosowanie w miejscu łączenia ościeżnicy z murem wyłącznie pianki uszczelniającej zazwyczaj nie wystarcza do zabezpieczenia drzwi przed nadmierną utratą ciepła. Piana ta podczas długiego kontaktu z wilgocią traci swoje właściwości termoizolacyjne. Piankę należy zatem skutecznie ochronić przed wilgocią. Aby uniknąć przenikania wilgoci z wnętrza mieszkania w kierunku pianki termoizolacyjnej, należy zastosować specjalne taśmy paroizolacyjne. Jeden brzeg taśmy należy przykleić bezpośrednio do muru, drugi zaś do ościeżnicy.
Równie ważne jest zabezpieczenie łączenia ościeżnicy z murem od zewnętrznej strony budynku. Negatywny wpływ deszczu, śniegu, promieni słonecznych czy wilgoci powietrznej zniwelować można stosując paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy. Aby zamknąć mostki termiczne, całość połączenia najlepiej obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej, próg zaś należy zaizolować przy użyciu taśm bitumicznych lub innych nieprzepuszczających wody.

Polecamy również: Ciepły montaż progu drzwi zewnętrznych

Szczelne drzwi i okna? Pamiętaj o wentylacji

Dążenie do jak największej szczelności okien czy drzwi z pewnością niesie ze sobą pozytywny bilans cieplny dla całego budynku. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednią wentylację domu, możemy więcej stracić niż zyskać. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w niewentylowanym mieszkaniu sprzyja rozwojowi grzybów czy pleśni, które wpływają na nasze zdrowie. Zawilgoconym mieszkaniom towarzyszy ponadto nieprzyjemny, gnilny zapach, a także skraplająca się na szybach czy lustrach woda.
Najskuteczniejszym sposobem walki z wilgocią w zabezpieczonych przed utratą ciepła budynkach jest wentylacja rekuperacyjna. Polega ona na sterowaniu przepływem powietrza przez poszczególne pomieszczenia i odzyskiwaniu dużej części zużytego ciepła.

Dobrze przeprowadzony montaż drzwi wejściowych to nie tylko ich wstawienie i zakotwienie w murze. W procesie tym równie istotna jest prawidłowa termo- i hydroizolacja połączenia ościeżnicy z murem, a także zapewnienie budynkowi odpowiedniej wentylacji. Jeśli zatem rzeczywiście zależy nam na przeprowadzeniu ciepłego montażu drzwi zewnętrznych, powinniśmy z równą dbałością zadbać o te trzy niezwykle ważne elementy.

Oceń artykuł
4,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także