Montaż drzwi zewnętrznych zimą

Montaż drzwi zewnętrznych zimą

Niskie temperatury  zatrzymują prace budowlane na zewnątrz. Jeżeli zgodnie z harmonogramem budowy planujemy montować drzwi wejściowe do domu już w okresie chłodów, powinniśmy wybrać do tego celu odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Prace montażowe przy niskich temperaturach wymagają zastosowania szczególnych środków ostrożności.

drzwi zewnętrzneZimowa aura nie sprzyja montażowi drzwi zewnętrznych. Nieodpowiedni dobór materiałów czy niepoprawne ich zastosowanie może być zgubne w skutkach zarówno dla skrzydła, jak i ościeżnicy.
Najczęstszym następstwem błędnego zamontowania drzwi zewnętrznych z powodu niskiej temperatury powietrza jest nieszczelne połączenie między murem a ościeżnicą – mówi Grzegorz Kosiński, ekspert Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. – Powoduje ono powstawanie tzw. mostków termicznych, które uciążliwie wychładzają przedsionek oraz gromadzenie się kropel wody na ościeżnicy. Często jest również przyczyną powstawania pleśni, a nawet pęknięcia ościeżnicy pod wypływem nadmiaru wilgoci – dodaje.

Technologia odporna na mróz

Za warunki zimowe należy uznać moment, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej pięciu stopni Celsjusza. Zmienia się wówczas piany montażowe z letnich na specjalne, zimowe specyfiki. Dzięki nim bezpiecznie montuje się drzwi zewnętrzne nawet, jeżeli na dworze ochłodzi się aż do minus dziesięciu stopni.
Zimowe piany montażowe różnią się od letnich przede wszystkim składem chemicznym oraz rodzajem gazu użytego jako nośnika, co przekłada się na lepszą tolerancję przez nie niskich temperatur – tłumaczy ekspert firmy CAL. – Zastosowanie odpowiedniej piany montażowej zimą jest niezbędne. Letnie piany nie sprawdzają się na mrozie, ponieważ trudno jest wówczas kontrolować ich proces rozprężania, przez co możliwe jest ich „przedawkowanie”. W praktyce powoduje to niedostateczną izolację przestrzeni między ościeżnicą a ścianą montażową – dodaje. Istnieją także alternatywne sposoby montowania drzwi, jak taśmy rozprężne lub specjalistyczne wełny montażowe, które, podobnie jak zimowe piany, pozwalają prawidłowo zamontować drzwi przy niskich temperaturach.

montaż drzwi zewnętrznychBezawaryjne w trakcie odwilży

Skutki błędnego montażu drzwi zewnętrznych zimą dadzą się we znaki inwestorowi dopiero w pierwszych dniach wiosny, kiedy temperatura przez dłuższy czas utrzyma się na plusie
Nie należy zapomnieć o odpowiedniej regulacji okuć, aby po zimie uniknąć problemów ze skrzypieniem czy niedomykaniem się skrzydła – radzi Grzegorz Kosiński z firmy CAL. – Ich dopasowanie zimą wymaga ogromnej wprawy ze strony montażysty oraz świadomości, jak będzie zachowywał się dany materiał na mrozie – dodaje. Zanim więc wybierzemy ekipę montażową powinniśmy upewnić się, ze posiada ona stosowną wiedzę praktyczną i techniczną, aby podjąć się prac w nietypowych warunkach. Poprawny montaż drzwi jest bowiem gwarancją ich pełnej funkcjonalności zarówno pod względem izolacji wnętrza przed zimnem, jak i bezpieczeństwa antywłamaniowego.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także