Montaż i konserwacja okien - poradnik kupującego

Montaż i konserwacja okien - poradnik kupującego

Właściwy montaż ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego prawidłowego funkcjonowania okien. Wykonany z należytą starannością, pozwala w pełni wykorzystać wszystkie zalety nowoczesnego okna i umożliwia jego komfortowe użytkowanie przez długie lata.

Montaż

Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie montażu okien wyspecjalizowanym ekipom producenta lub salonu sprzedaży, które wykonają go zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i zaleceniami dostawcy systemu profili okiennych. Jednak jako przyszli użytkownicy okien, powinniśmy wiedzieć przynajmniej o kilku podstawowych zasadach, jakich należy przestrzegać podczas ich wbudowywania.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wymiary okien. Ich wielkość powinna być odpowiednio mniejsza od szerokości i wysokości otworu w murze, zwanego ościeżem. Pozwoli to na poprawne ustawienie okna, prawidłowe uszczelnienie połączenia ze ścianą i wygodne zamontowanie parapetów - zewnętrznego i wewnętrznego. Odstęp między ramą okna a ościeżem nazywany jest luzem montażowym lub dylatacyjnym. Jego szerokość jest uzależniona od rodzaju (aluminiowe, drewniane lub plastikowe) i wielkości okna.

Następną kwestią jest właściwe osadzenie ramy okna z zachowaniem poziomu i pionu oraz unieruchomienie jej w otworze muru za pomocą klinów w taki sposób, aby uzyskać jednakowy luz dylatacyjny na górze okna i po jego bokach, natomiast większy na dole, co umożliwi właściwe zamocowanie parapetów.

Ekipa montująca okna powinna zwrócić uwagę na elementy mocujące. Dobór uzależniony jest od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem wybudowanym z gazobetonu, betonu, cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, pustaków keramzytowych lub podobnych materiałów, wówczas do wykonania mechanicznego połączenia okna z murem wykorzystujemy specjalne kotwy metalowe lub dyble z płaszczem stalowym. W przypadku montażu okna w konstrukcjach drewnianych lub stalowych elementem mocującym będą śruby. Odległość punktów mocowań od naroża okna lub osi podłużnej profilu słupka powinna wynosić około 15 cm. Natomiast odległość między poszczególnymi elementami mocującymi nie powinna przekraczać 70 cm. Ze względu na zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej wolną przestrzeń między ramą okna a murem należy wypełnić materiałem uszczelniającym w postaci piany poliuretanowej, ewentualnie wełny mineralnej lub innych izolatorów.

Czyszczenie i konserwacja

Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość i trwałość okien PVC jest ich odpowiednia konserwacja i czyszczenie. Należy na tym etapie nadmienić, że okna wykonane z PVC, uznawane są za najbardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tym bardziej warto przestrzegać kilku wskazówek, aby służyły nam jak najdłużej. Zaraz po montażu okien należy zdjąć folię ochronną z profili PVC. Folia ochronna pozostająca na profilach przez dłuższy czas (kilka lub kilkanaście miesięcy), staje się krucha i pęka, co powoduje, że usunięcie jej może być bardzo utrudnione i w efekcie może skończyć się nawet uszkodzeniem powierzchni profili. Wszelkie zanieczyszczenia powstające podczas montażu i prac przy obróbce ościeży, należy niezwłocznie usuwać, nie dopuszczając do ich zaschnięcia. Dotyczy to pianki montażowej na powierzchni profili, okuciach i szybach oraz zaprawy murarsko-tynkarskiej.

Aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie naszych okien, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, dotyczących pielęgnacji i konserwacji. Należą do nich przede wszystkim – mycie ram odpowiednimi środkami, konserwacja uszczelek, czasowe smarowanie zawiasów oraz okuć. Do czyszczenia profili PVC nie powinno się stosować preparatów ścieralnych oraz takich, które zawierają rozpuszczalniki, kwasy i żywice. Przynajmniej raz w roku powinniśmy nasmarować ruchome części okucia obwiedniowego smarem silikonowym, a uszczelki natrzeć wazeliną techniczną.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: PolskieOkna.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także