Montaż okna w dachu z pokryciem bitumicznym

0
Montaż okna w dachu z pokryciem bitumicznym

okno dachowe w dachu pokrytym gontem bitumicznymMontaż okien w dachu pokrytym materiałem bitumicznym nie jest skomplikowany, tym bardziej, że okna dachowe dostarczane są zwykle w komplecie ze wszystkimi elementami niezbędnymi do montażu wraz z jego instrukcją.

Różnice przy mocowaniu wynikają z konstrukcji samego dachu i kształtu materiału na dach: płaskiego lub profilowanego. Zależnie od tego dobiera się kołnierz uszczelniający, który zapewnia szczelne i proste wbudowanie okna w powierzchnię dachu oraz skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. W użyciu są dwa typy kołnierzy, dostosowane do pokrycia:

  • płaskiego o grubości do 16 mm, czyli papy lub gontu bitumicznego;
  • profilowanego o wysokości profilu do 120 mm, czyli falistych płyt bitumicznych.

Montaż okna rozpoczyna się od przygotowania otworu w dachu i zamocowania do ościeżnicy kątowników montażowych – w narożach, a  w przypadku dłuższych okien dodatkowo wzdłuż bocznych krawędzi okna lub w narożach. Następnie umieszcza się ościeżnicę w przygotowanym otworze w dachu, opierając kątowniki - zależnie od konstrukcji dachu - na łatach montażowych lub płytach sztywnego poszycia. Przykręca się po jednym wkręcie w narożnikach, aby umożliwić wypoziomowanie ościeżnicy. Bardzo ważne jest właściwe wykonanie wokół ościeżnicy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Do jej wykonania stosuje się specjalne produkty izolacyjne lub taki sam materiał, jakiego użyto do wstępnego krycia (papę lub folię paroprzepuszczalną i wełnę mineralną). Materiał powinien być z każdej strony wywinięty na ościeżnicę okna. Kolejnym krokiem jest właściwe wypoziomowanie skrzydła względem ościeżnicy i zamontowanie kołnierza uszczelniającego.okna dachowe - dach z pokryciem bitumicznymTrzeba przy tym dopilnować zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odległości między pokryciem dachowym a oknem, tak żeby kołnierz uszczelniający pełnił funkcję odprowadzenia wody z obszaru okna.  By prawidłowo uformować dolną część kołnierza uszczelniającego, w materiałach profilowanych należy ściąć górny profil fali. Dopiero wtedy można układać wokół okna pokrycie dachowe.

Uwaga! Warto dopilnować starannego montażu okien połaciowych w dachu pokrytym gontem bitumicznym, ponieważ po ułożeniu ulega ono wulkanizacji i popełnione błędy trudno naprawić.

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sławomir Łyskawka

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także