Montaż rolety okiennej krok po kroku

1
Roleta okienna
Montaż rolety okiennej nie jest trudny. Możemy zrobić to samodzielnie.

Osobę, która po raz pierwszy dokonuje wyboru rolety, mnogość systemów i możliwości może przyprawić o przysłowiowy ból głowy. Tymczasem wielość opcji działa na korzyść klienta. Wystarczy zapoznać się z kilkoma wskazówkami, by właściwie wybrać, a następnie zamontować roletę wewnętrzną.

Typ montażu: na ścianie, suficie lub oknie powinien zostać dostosowany do osobistych preferencji i potrzeb. Do wyboru mamy zarówno rozwiązania standardowe, jak rolety klasyczne i minirolety, którym poświęcamy w artykule najwięcej miejsca, jak również produkty bardziej specjalistyczne, do których można zaliczyć rolety w kasecie czy do okien połaciowych. Zawsze warto przemyśleć także kwestię wyboru mechanizmu, za pomocą którego będziemy zasłaniać i odsłaniać okna. Sklepy oferują najczęściej systemy koralikowy i automatyczny.

Polecamy też: Moskitiery do okien i drzwi. Rodzaje i sposób montażu

Rolety standardowe

Jednym z najbardziej znanych i wciąż popularnych rodzajów są rolety klasyczne, przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie. Warto rozważyć zakup w takim systemie, gdy chcemy zasłaniać duże powierzchnie i wnęki okienne lub okna o nietypowych kształtach. Słabą stroną tej opcji jest tylko brak możliwości uchylenia lub otworzenia okna przy opuszczonej rolecie. Są jednak sposoby pozwalające ten problem ominąć.

Aby móc swobodnie otwierać zasłonięte okno, można zamontować roletę bezpośrednio na jego skrzydle. Do tego celu służą uniwersalne uchwyty montażowe, których przymocowanie nie wymaga wywiercenia otworów w oknie i z tego względu nie naraża klienta na utratę gwarancji u producenta okna.

Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż rolety na ścianie, należy pamiętać, by upewnić się, w jakiej kondycji jest tynk. Można to łatwo sprawdzić, pukając w wybrane miejsce. Głuchy odgłos będzie ostrzeżeniem, że możemy doprowadzić do kruszenia się ściany w miejscu wiercenia.

Roleta w wersji mini - łatwiejszy montaż

Rolety mini charakteryzują się znacznie mniejszym w porównaniu z roletami klasycznymi mechanizmem zwijającym oraz średnicą rurki 17 mm (w roletach klasycznych – 25 mm). Są one przeznaczone do montażu bezpośrednio na skrzydle okna, bez konieczności wiercenia w nim otworów. Całość trzyma się na haczykach.
Przed montażem minirolety upewnijmy się, czy okno, na którym chcemy ją zamontować zachowuje poziom. Do tego celu wystarczy poziomica. Jeśli okaże się, że poziom ucieka, zadbajmy o to, by ustawić roletę w sposób, który to skoryguje.
Gdy roleta zostanie zamocowana pod kątem, będzie krzywo się zwijać, co może doprowadzić do blokowania się tkaniny, zniszczenia jej oraz pojawienia się prześwitów bocznych.

Poznaj też: Rolety rzymskie. Praktyczny przewodnik

Jaki mechanizm zwijania rolety wybrać?

Oferty producentów obejmują zwykle standardowe systemy koralikowe lub bardziej innowacyjne systemy automatyczne.
Mechanizm sprężynowy umożliwia regulację wysokości rolety za pomocą jednego pociągnięcia. System ten szczególnie sprawdza się u rodzin z dziećmi, ponieważ nie naraża ich na wyrządzenie sobie krzywdy w wyniku nagłego puszczenia rolety lub łańcuszka. Zwróćmy uwagę na systemy, które wyróżniają się prostym montażem w dwóch krokach. Zamontowanie takiego mechanizmu pozwala szybciej odsłaniać okna, nie powodując przy tym żadnego hałasu.

Większość modeli rolet jest tworzona w sposób, który ma ułatwić montaż, dlatego zanim z góry zwątpimy w swoje umiejętności, porównajmy oferty, zapoznajmy się z instrukcją dostępną na stronie producenta, dopytajmy ekspertów. Dla ułatwienia prezentujemy instrukcję montażu rolety klasycznej, krok po kroku.

Montaż rolety - krok 1

Przykręć kątowniki do ściany lub sufitu.

PRAKTO
Montaż rolety - krok 2

Mechanizm z łańcuszkiem umieść w rurce.

PRAKTO
Montaż rolety - krok 3

Plastikową końcówkę umieść po drugiej stronie rurki i dociśnij.

PRAKTO
Montaż rolety - krok 4

Dopasuj końcówki i zamontuj we właściwym kątowniku.

PRAKTO
Montaż rolety - krok 5

To samo zrób po drugiej stronie rolety.

PRAKTO
Montaż rolety - krok 6

Zabezpiecz powieszoną roletę.

PRAKTO

Uwaga! Łańcuszek może znajdować się po dowolnej stronie. Wszystko zależy od tego, jak zamontujesz kątowniki.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Prakto

Polecamy Ci również

Zobacz także