Montujemy osłony okien - markizy do okien pionowych [VIDEO]

Montaż markizy do okna pionowego
Montaż markizy do okna pionowego nie jest skomplikowany, a dzięki niej pomieszczenia pomieszczenia będą się mniej nagrzewały.

Markizy do okien pionowych skutecznie chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem się, a ich montaż nie jest skomplikowany. Podpowiadamy jak zamontować markizy.

Ochrona przed upałem, czyli skuteczne osłony okienne

Osłony okienne pełnią kilka funkcji – chronią przed słońcem, zapewniają prywatność, a odpowiednio dobrane – dekorują pomieszczenie. Jednak jest jeszcze jeden ważny aspekt, który zależy od osłon okiennych, czyli ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Jak z tych „zadań” wywiązują się popularne żaluzje i rolety wewnętrzne? Działają bez zarzutu, jeśli chodzi o możliwość regulacji dopływu światła, ochronę przed wzrokiem przechodniów, czy sąsiadów oraz walory dekoracyjne. Natomiast w małym stopniu chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń (stosunkowo najlepiej robią to rolety wewnętrzne termoizolacyjne). Problem polega na tym, że osłony wewnętrzne działają, kiedy ciepło wniknie już do pomieszczenia przez szybę. Dlatego, jeśli zależy na tym, żeby dom nie nagrzewał się latem, powinniśmy wybrać osłony okienne, montowane od zewnątrz. Są one do ośmiu razy skuteczniejsze w tym zakresie, niż osłony wewnętrzne.
Do wyboru mamy znane od lat rolety zewnętrzne oraz bardziej nowoczesne – markizy do okien pionowych. Rolety zewnętrzne mają wiele zalet, ale też jedną poważną wadę – kiedy są opuszczone, zupełnie zasłaniają okno, odcinając nas od światła dziennego i widoku. Tego mankamentu są pozbawione markizy – są one wykonane z siatki, która przepuszcza światło, daje też widok na zewnątrz, a jednocześnie chroni przed gorącem. Przy okazji – służy jako moskitiera.
Zaletą użycia markizy okiennej jest także to, że zacienia ona wnętrze, zapewniając prywatność, a jednocześnie umożliwia widoczność na zewnątrz. W chronionym przez nią pomieszczeniu w ciągu dnia jest więc wystarczająco jasno i nie trzeba już włączać sztucznego oświetlenia – mówi Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu FAKRO.

Dowiedz się więcej o: Wyborze osłon okiennych, które chronią przed słońcem i upałem

Montaż markiz do okien pionowych

W markizy do okien pionowych możemy wyposażyć okna w domu, ale też w mieszkaniu. Ponieważ są one dostępne w wersji zasilanej solarnie, nie ma potrzeby montażu żadnych kabli itp. Nie ma więc problemu z ich montażem w wykończonych już pomieszczeniach. W dodatku mocuje się je albo do ramy okna, albo do wnęki szpaletowej (węgarków, czyli ścian wokół otworu okiennego). Montaż wykonuje się z wnętrza pomieszczenia i poza wkrętarką, poziomicą i miarką, nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia (przyda się jedynie drabinka). Wszystkie akcesoria, niezbędne do montażu markizy, znajdują się w zestawie a nią.
Montaż sprowadza się do zamontowania kasety markizy (ułatwiają to uchwyty montażowe), przymocowaniu prowadnic bocznych za pomocą wkrętów. Ważne jest dokładne wypoziomowanie kasety górnej, natomiast prowadnice boczne muszą być spionowane. Szczegóły montażu można zobaczyć na poniższym filmie.

 

Obsługa markiz do okien pionowych

Markizy obsługuje się za pomocą pilota, ale mogą działać także w trybie automatycznym lub półatomatycznym. W trybie automatycznym, markiza pod wpływem silnego nasłonecznienia opuszcza się, a kiedy słońce operuje słabiej – podnosi. W trybie półautomatycznym, markizy opuszczają się samoczynnie, ale podnoszą po uruchomieniu ich pilotem. Dodatkowo markizy można podnosić i opuszczać za pomocą przycisków, znajdujących się na kasecie markizy.

Podpowiadamy też: Jak samodzielnie zamontować roletę do okna dachowego

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także