Moskitiery do okien i drzwi - rodzaje i sposób montażu

0
Moskitiera na okno
Moskitiery chronią nie tylko przed owadami ale także przed chorobami przez nie przenoszonymi.

Komary i inne owady w domu mogą być prawdziwym utrapieniem. Skuteczną barierą dla nich są moskitiery. Podpowiadamy, jaką moskitierę wybrać i jak ją zamontować.

Moskitiera okienna lub drzwiowa to nic innego, jak siatka z włókna szklanego pokrytego PVC, o różnym przekroju oczek (im oczka mniejsze, tym większa skuteczność moskitiery). Najprostszym sposobem na stworzenie bariery dla owadów jest zakup tejże siatki i przyklejenie jej (od zewnątrz) do ościeżnicy okna. Siatki mogą być wyposażone w taśmę dwustronnie klejącą lub nie. W drugim przypadku o taśmę trzeba zatroszczyć się samodzielnie.

Klejenie, jak wiadomo, nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością i każdy świetnie sobie z nią poradzi. Jest jednak pewne ale… Otóż tego rodzaju rozwiązanie nie jest trwałe i ma niewiele wspólnego z szeroko pojmowaną estetyką. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w moskitiery nieco droższe, ale i skuteczniejsze, lepiej wyglądające, dobrze trzymające się podłoża i dokładnie przylegające do otwartego skrzydła okiennego lub drzwiowego.

Polecamy: 7 skutecznych domowych sposobów na pozbycie się komarów

Moskitiery na rzepy

Rozwiązanie niewiele droższe od siatki klejonej do okna taśmą dwustronną, a zdecydowanie praktyczniejsze. W tym przypadku do ramy okiennej przyklejamy tylko specjalne zaczepy, do których podpinana będzie moskitiera.

Z montażem poradzimy sobie zatem z dużym powodzeniem samodzielnie. Największą zaletą tego rodzaju osłon jest to, że w każdej chwili można je zdjąć (w celu wyczyszczenia lub przechowywania przez okres zimowy).

Problematyczne może być jedynie zużywanie się rzepów. Elementy te można jednak dokupić zupełnie oddzielnie. Warto zwracać uwagę na ich jakość, gdyż w rzeczywistości to właśnie od niej zależy stabilność moskitiery.

Moskitiery ramkowe do okien i drzwi

Można nabyć je jako produkty gotowe lub złożyć zamówienia na potrzebny nam wymiar moskitiery. Siatka osadzona jest w ich przypadku na aluminiowej ramce. W ten sposób produkuje się zarówno moskitiery okienne, jak i drzwiowe.

Dobrym dopasowaniem do większości wymiarów okien charakteryzują się moskitiery z tzw. profilem kołnierzowym. Montuje się je na sprężystych uchwytach obrotowych, które bezinwazyjnie mocuje się do ościeżnicy okna.

Moskitiery drzwiowe to konstrukcje przypominające swoim wyglądem tak jakby dodatkowe drzwi, które otwierają się na zewnątrz bądź są przesuwne. Z tym drugim rozwiązaniem bywają problemy, gdyż w przypadku drzwi tarasowych często brakuje miejsca do przesunięcia dodatkowego skrzydła lub skrzydeł. Natomiast moskitiery rozwieralne montowane są na zawiasach. Zawiasy te mogą mieć dwojaką postać, tj. samozamykającą lub stałą. Pierwsze zamykają się automatycznie. Drugie zaś użytkuje się w tradycyjny sposób ręczny.

Podpowiadamy też: Jak zamontować roletę okienną

Moskitiery rolowane pionowe i poziome

Wyglądają bardzo podobnie do kasetowych rolet. Jednak w kasecie zamiast materiału znajduje się siatka stanowiąca barierę dla niepożądanych owadów.

W tej postaci dostępne są rolety zarówno drzwiowe, jak i okienne. Przy czym znacząco różnią się one sposobem rozwijania oraz montażem. Moskitiery rolowane okienne rozwijają się w pionie. Montuje się je od zewnętrznej strony okna (poprzez mocowanie do ramy bądź wnęki okiennej). Tylko moskitiery do okien dachowych przeznaczone są do montażu od wewnątrz pomieszczeń.

Z kolei moskitiery rolowane drzwiowe rozwijają się w poziomie. Oznacza to, że ich kaseta musi mieć taki wymiar po długości, ile wynosi wysokość drzwi balkonowych lub tarasowych. Taką kasetę montuje się w otworze drzwiowym, z boku drzwi (po tej samej stronie, na której znajdują się zawiasy). Prowadnice zaś znajdują się na górze i na dole przejścia.

Podpowiadamy: Jak się pozbyć much z mieszkania

Moskitiery dla wymagających – tzw. dwa w jednym, odporne na pazury zwierząt, antybakteryjne

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są moskitiery zespolone z roletami zewnętrznymi (tzw. dwa w jednym). Użytkownicy twierdzą, że nie ma nic lepszego. Kiedy zachodzi potrzeba rozwinięcia rolety – rozwija się ją niezależnie od moskitiery. I na odwrót: można także rozwinąć samą moskitierę. Mówiąc krótko – okna są zabezpieczone odpowiednio do pory roku, bez konieczności montowania w nich różnych akcesoriów. Jeśli planujemy montaż rolet zewnętrznych – zwróćmy uwagę na to, czy są z moskitierą.

Na rynku dostępne są również moskitiery przeznaczone dla posiadaczy domowych zwierząt. Są to moskitiery odporne na działanie psich lub kocich pazurów. Włókno szklane zupełnie nie zdaje w takich przypadkach egzaminu i wcześniej lub później zostaje porwane przez naszych często wszędobylskich pupili. Jeśli jednak moskitiera będzie wykonana z siatki aluminiowej lub stalowej – jej zniszczenie nie będzie już takie proste dla czworonoga. W takiej postaci dostępne są właściwie tylko moskitiery ramkowe. Niestety ich wadą jest to, że kosztują dużo więcej niż standardowe i są oferowane tylko rzez nielicznych producentów.

Kolejną grupę moskitier przeznaczonych dla bardziej wymagających użytkowników stanowią siatki antybakteryjne. Takie siatki, to skuteczna ochrona już nie tylko przed samymi owadami, ale także przed przenoszonymi przez owady bakteriami. W procesie wytwarzania tych specjalistycznych siatek moskitierowych wdraża się proces inicjowania reakcji chemicznych pod wpływem światła, tzw. zjawisko fotokatalizy. Dzięki temu, że powierzchnia moskitiery ma określone właściwości, możliwość rozwoju na niej wszelkiego rodzaju mikroorganizmów jest praktycznie wyeliminowana lub przynajmniej bardzo poważnie ograniczona.

Polecamy też: Komarzycę, czyli roślinę, której nie znoszą komary

Siatki antybakteryjne z dużym powodzeniem sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej o podwyższonych wymaganiach sanitarnych, np. szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjno – leczniczych itp. Coraz częściej sięgają też po nie właściciele domów jednorodzinnych. Zakup moskitiery antybakteryjnej warto rozważyć szczególnie wówczas, gdy cierpimy na alergię, mieszkamy z małymi dziećmi lub schorowanymi osobami starszymi. Koszt nabycia takiego produktu wynosi około 15% więcej niż kupno standardowej siatki przeciw owadom.

Oceń artykuł
3,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także