Moskitiery - insektom wstęp wzbroniony

Moskitiera

Problemy z owadami są najbardziej odczuwalne w sezonie letnim. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, jednak pewne gatunki, takie jak osy czy komary, w skrajnych przypadkach mogą przysporzyć nam kłopotów.

Szczególną ochroną powinny zostać objęte pomieszczenia, w których przebywają dzieci oraz te, gdzie magazynowana jest żywność. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż moskitiery zapewniającej bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych na oścież.

Z czego zbudowana jest moskitiera?

Do najbardziej powszechnych należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest niemal niewidoczny. Ramy wykonywane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można z łatwością zdjąć w dowolnym momencie. Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką.

Wybierając moskitierę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji. Ważny jest też kształt oraz wielkość powierzchni, które z kolei decydują o sprężystości siatki. Estetykę zapewnia wykonanie narożników pod kątem 45° i uszczelka licująca się z profilem ramki.

Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych. Moskitiery drzwiowe różni się nieco konstrukcją od okiennych, ponieważ stanowią odrębne skrzydło mocowane na zawiasach.

Montaż i konserwacja

Moskitiery ramkowe można przymocować na dowolne okna. Montuje się ją po zewnętrznej stronie za pomocą obrotowych zaczepów, które przykręca się śrubami do ramki. Aby ją zdjąć, wystarczy przekręcić uchwyty o 90º.Alternatywę stanowią moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi, które mają osobne prowadnice dla każdej z osłon. Ich montaż uzależniony jest od typu rolety, na który się zdecydujemy.

Roletę kompaktową instaluje się wyłącznie na etapie budowy, ponieważ wstawia się ją razem z oknem. W zależności od sposobu zabudowy skrzynka rolety nie jest widoczna na zewnątrz budynku. Oprócz tego są też dostępne tzw. rolety naelewacyjne, które montuje się na osadzonych wcześniej oknach lub murze, a ich skrzynki są widoczne od strony elewacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się te z możliwością zabudowy i po wykonaniu elewacji są niewidoczne.

Moskitiery ramkowe należy co jakiś czas zdjąć i umyć wodą połączoną z detergentem. Czyścić powinniśmy zarówno siatkę, jak i ramę. Aby wydłużyć czas eksploatacji, moskitiery trzeba demontować na okres zimowy i zakładać ponownie dopiero wiosną. W wersji zintegrowanej z roletami ich konserwacja sprowadza się do sporadycznego mycia siatki.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także