Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

0
Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Wybór odpowiedniego systemu okiennego jest poważnym wyzwaniem. Dobrze przemyślany wybór, pozwoli osiągnąć wymarzone efekty. Ogromny asortyment dostępny na rynku nie zawsze ułatwia zadanie. Czasem można się pogubić wśród licznych parametrów i materiałów. Z tego artykułu dowiecie się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okien.

 

Materiał

Najbardziej popularne wybory to:

  • Okna PCV/PVC
  • Okna aluminiowe
  • Okna drewniane

Najczęściej klienci indywidualni decydują się na opcję okien PCV/PVC. Jest to zrozumiałe. Materiał ten cechuje wysoka termoizolacja, która nie pozwala na oddawanie ciepła z mieszkania, ani przepuszczanie zimna z zewnątrz. Jest to też stosunkowo tanie rozwiązanie. Okna PCV/PVC dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.  

Okna aluminiowe są droższą opcją. Ich ramy są lekkie i bardzo wytrzymałe. Nie są narażone na pleśń i korozję. Pozwalają na uzyskanie dowolnych kształtów i kolorów obramowań. Doskonale sprawdzą się przy dużych powierzchniach oszklonych. Jest to materiał niepalny, przez co zwiększa bezpieczeństwo w razie pożaru.

Najbardziej klasyczną opcją są okna drewniane. Te mimo mniejszej możliwości izolacji termicznej, są popularne ze względu na swoją ponadczasowość i estetykę.

Parametry

Producenci okien są zobowiązani informować o termoizolacji i dźwiękoszczelności. Warto wybrać okna o niskim współczynniku Uw i wysokim Rw. Jeśli rozważamy budowę domu pasywnego, Uw nie może przekraczać 0,8 W/m2K. Rw określa, ile decybeli zostanie wygłuszone przez szybę. Wybierając okna do hałaśliwej okolicy, dobrze jest zadbać, by było ono mocno wygłuszające.

Wygląd

Nie da się ukryć, że ważnym czynnikiem jest wygląd. Ramy okienne powinny pasować do koncepcji wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na okna drewniane, to jesteśmy ograniczeni do jego naturalnego koloru lub lakierów, jakie możemy nałożyć. Oferta dla okien PCV/PVC jest znacznie większa. Zwykle ramy są białe, jednak dzięki specjalnym foliom, można je zabarwić na dowolny kolor. Natomiast największy wybór w kwestii designu mają okna ALU. W tym przypadku nie tylko możemy wybierać z nieograniczonej palety, ale także kształtów. Jeśli decyzja padnie na ten typ okna, można wybrać nawet ramy imitujące drewno.

Koszty

Cena jest ważna. Nie da się ukryć. Często stanowi główne kryterium. Jeśli szukamy opcji bardziej budżetowej, warto poszukać wśród okien PCV/PVC. Te są znacznie tańsze od okien aluminiowych, a zachowują wysoką jakość, szczególnie pod względem termoizolacji. Dobrze jednak zamawiać systemy okienne od sprawdzonych producentów, dających gwarancję na wysokiej jakości produktów, które nie zniszczą się po kilku latach użytkowania. Często pozorna oszczędność może długoterminowo być nieopłacalna. Dodatkowo dobra termoizolacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.

 
Co jest najlepsze?

Każde okno cechują indywidualne właściwości. Wybór okna bardzo ułatwia zdanie sobie sprawy, czego właściwie potrzebujemy. Wtedy znacznie łatwiej będzie się odnaleźć wśród niezliczonej ilości producentów i produktów.

Oceń artykuł
1,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także