Nakładki na ościeżnice – nowe życie starych drzwi

0
Nakładki na ościeżnice – nowe życie starych drzwi
We wnętrzach, w których nie możemy usunąć starych ościeżnic z pomocą przyjdą nakładki, które zakryją stare futryny,

Nakładki renowacyjne na stare ościeżnice drzwiowe to stosunkowo nowe produkty na polskim rynku. Pozwalają na ukrycie zniszczonych i nieestetycznych futryn bez konieczności wykuwania ich ze ścian. Można kupić je w komplecie do dowolnych drzwi produkowanych zgodnie zobowiązującymi normami i korzystnie odmienić dotychczasowy wygląd wnętrz.

Zastosowanie nakładek na starych ościeżnicach znacząco ogranicza nakład pracy i bałagan w mieszkaniu podczas remontu. Metalowe futryny drzwiowe, które w pewnym czasie stosowano w polskim budownictwie niemal masowo – dziś są tylko problemem. Nie dość, że nie wyglądają dobrze i dawno stały się niemodne, to jeszcze ich usunięcie stanowi poważny problem. Najczęściej są mocno zakotwione w betonowych murach oraz posadzkach, co niesie konieczność intensywnego kucia, a przy okazji zniszczenia okładzin w obrębie otworu drzwiowego.

Na taki remont wielu z nas zwyczajnie nie chce się decydować, bo to spore wyzwanie i niemały kłopot. Z pomocą przychodzą producenci stolarki drzwiowej oferujący proste w montażu i ładnie wyglądające nakładki renowacyjne.

Polecamy: Drzwi przylgowe i bezprzylgowe - jak je odróżnić

Nakładki na stare ościeżnice drzwiowe – co to takiego?

Zamontowane ościeżnice renowacyjne wyglądają niemalże identycznie jak ich tradycyjne odpowiedniki (ościeżnice regulowane). Nadają się do drzwi rozwieralnych, przesuwnych oraz łamanych i można stosować je przy różnych szerokościach otworu drzwiowego. Jednak najpopularniejsze są nakładki przeznaczone do otworów i skrzydeł o szerokości 80 cm.

Produkty tego typu to opaskowe obudowy, które nakłada się bezpośrednio na stare framugi (bez ich demontowania). Montaż nie jest skomplikowany i właściwie można przeprowadzić go bez udziału fachowców. Specyficzna konstrukcja nakładek pozwala na pozostawienie dotychczasowego skrzydła lub jego wymianę na inne, dostępne w typowym wymiarze.

Producenci zajmujący się wyrobem ościeżnic renowacyjnych dbają o różnorodność swojej oferty, dzięki czemu produkty te dostaniemy w różnych kolorach, wzorach i materiałach wykończeniowych. Znacząco ułatwia to idealne spasowanie framug ze skrzydłami drzwiowymi i zapewnia bezproblemową metamorfozę wnętrz.

Zobacz: Bezpieczny dom - drzwi antywłamaniowe zgodnie z normami

Kiedy warto stosować ościeżnice renowacyjne?

Nakładki renowacyjne do starych ościeżnic drzwiowych są szczególnie godne polecenia w przypadku, gdy chcemy zmienić charakter wnętrza bez dużego nakładu pracy i typowego remontu związanego z kurzem i brudem. O montażu tych produktów powinni pomyśleć zwłaszcza właściciele mieszkań blokowych, gdzie ściany i stropy wykonane są z betonu (tzw. wielkiej płyty). Ingerencja w tego typu przegrody jest bardzo trudna i pracochłonna, a bez niej nie usuniemy starych, najczęściej metalowych i solidnie zamocowanych futryn.

Nakładki na ościeżnice – nowe życie starych drzwi - zdjęcie 2
Zabudowa ościeżnicy metalowej.

Bezinwazyjne w montażu nakładki przydadzą się też wszędzie tam, gdzie usunięcie starej framugi jest niemożliwe bądź nieopłacalne. To zwłaszcza sytuacje takie jak: występowanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej, remonty w mieszkaniach wynajmowanych, itp. przypadki. Wówczas nakładki idealnie załatwiają problem nieestetycznych dotąd drzwi.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać drzwi do łazienki, żeby były bezpieczne, wygodne i trwałe

Wada nakładek, o której warto wiedzieć przed ich montażem

Choć ościeżnice renowacyjne mają wiele istotnych zalet, to należy również wspomnieć o ich pewnym mankamencie. Wprawdzie nie jest to istotna wada, ale w niektórych przypadkach może mieć znaczenie. Chodzi o to, że zastosowanie tego rodzaju konstrukcji nieznacznie zmienia wymiary otworu drzwiowego. Po montażu nakładek będzie on o 2,8 cm węższy i o 1,4 cm niższy.

Ościeżnice renowacyjne – ile to kosztuje?

Ościeżnice renowacyjne są nieco droższe niż ich standardowe (regulowane) odpowiedniki. Koszty zakupu kształtuje oczywiście jakość tych wyrobów oraz zastosowany materiał wykończeniowy (folia, fornir, laminat). Ceny rozpoczynają się zazwyczaj od około 300 zł za komplet nakładek. Nakładki oferują tylko wybrani producenci stolarki drzwiowej i czasami trzeba składać na nie indywidualne zamówienia, których realizacja może trwać nawet kilka tygodni.

Oceń artykuł
3,72 / 124 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także