Nakładki na parapety. Szybka metamorfoza parapetu

Aleksandra Kuśmierczyk
Nakładki na parapety sprawią, że będą wyglądać jak nowe, bez konieczności wymiany.
Nakładki na parapety sprawią, że będą wyglądać jak nowe, bez konieczności wymiany. PaulEaves Pixabay.com
Stary jak nowy? Tak, wystarczy nakładka na parapet. Bez problemu można ją zamontować w czasie małego remontu lub wakacyjnego odświeżania pokoju.

Nakładki na parapety

Przez fachowców określane są często jako parapety renowacyjne i służą właśnie do tego, by odnowić stary, zniszczony parapet. Najczęściej decydują się na nie ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą wymienić okien, a zależy im na tym, by w łatwy i tani sposób poprawić estetykę pomieszczeń.

Zobacz: Zastosowanie w drzwiach ościeżnic renowacyjnych

Takie nakładki można kupić w internecie, hurtowni budowlanej, markecie lub w punkcie sprzedaży okien. Można ją zamontować na starych parapetach różnego typu i wykonanych z różnych materiałów (betonu, lastryka, drewna), których grubość nie przekracza 5 cm. Najczęściej robi się je z tworzywa sztucznego. Ich wierzchnia warstwa to okleina, która imituje drewno. Mają wiele zalet, oprócz tego, że są tanie, są też trwałe, odporne na ogień, zmienną temperaturę, promienie UV i wilgoć. Można je bez problemu dopasować do kolorystyki okien, bo okleina ma różne barwy (najpopularniejsze to biały, jabłoń, złoty dąb, orzech, marmur). Parapety renowacyjne łatwo utrzymać w czystości.

Montaż nakładek na parapety

Jest na tyle prosty, że nie trzeba prosić o pomoc specjalistów. Najczęściej wykonuje się go samodzielnie, tym bardziej że nie trzeba mieć do tego specjalistycznych narzędzi. Wystarczy miarka, piła do cięcia z drobnymi ząbkami lub wyrzynarka, klej i silikon. Montaż najlepiej zacząć od dokładnego odmierzenia i sprawdzenia wymiarów wnęki okiennej.

Ponieważ parapety mogą mieć różną szerokość, a producenci nie oferują standardowych wymiarów – w domu trzeba je samodzielnie odmierzyć, a potem odciąć niepotrzebny fragment. Nowy parapet przykleja się klejem montażowym, pamiętając, że klej powinno się rozsmarować na starym oczyszczonym parapecie, blisko brzegów i w środku. Jeśli stary parapet ma ubytki, warto je wypełnić (można do tego wykorzystać gips szpachlowy). Ważne, by powierzchnia parapetu była czysta i równa, bo inaczej klej może nie zadziałać. Nową nakładkę trzeba nasunąć na parapet i docisnąć i na kilka godzin obciążyć jej brzegi, np. stosem książek lub doniczką. Szczelinę, która powstanie trzeba wypełnić silikonem.

Do parapetów kupuje się też zaślepki, najczęściej w tym samym kolorze co parapet. Po odmierzeniu odpowiedniej szerokości trzeba je przyciąć i przykleić tym samym klejem, którym kleiliśmy parapet. Na koniec nie można zapomnieć o ściągnięciu folii montażowej. Parapet jest gotowy – nie trzeba go ani szlifować, ani lakierować czy impregnować.

Jak dobrać wymiary nakładek na parapety

Nakładki mogą mieć różne wymiary, dlatego łatwo dopasować je do różnego typu parapetów. Choć większość firm ma gotowe produkty, można też kupić nakładki do parapetów o nietypowych kształtach, które robi się na zamówienie. W ofercie najczęściej są nakładki o wymiarach:

  • szerokość: od 15 do 60 cm,
  • długość: do 6 m.

Kupując nakładkę na parapet, warto pamiętać, że jej szerokość zawsze będzie większa niż szerokość starego parapetu. Dlatego do otrzymanego wymiaru trzeba doliczyć około 20 mm. To wystarczy, by nowy parapet dobrze pasował do szczeliny okiennej.

Kolorystyka nakładek na parapety

Producenci oferują nakładki w różnych kolorach, ale starają się raczej nie odbiegać od stylistyki zarezerwowanej dla stolarki okiennej. Dlatego dominują kolory drewna (dębu, buku, jabłoni), brązy, biele, a także, kolory imitujące kamień, np. marmur. Parapety sprzedaje się najczęściej w komplecie z wykończeniami bocznymi, dostępnymi w tym samym kolorze tak, by całość dobrze się ze sobą komponowała.

Dowiedz się:Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych

Ceny nakładek renowacyjnych

Nakładki renowacyjne są dużo tańsze niż nowe parapety. Ceny są zróżnicowane i oczywiście zależą od producenta, marki produktu, wymiaru, a nawet kolorystyki. Te najtańsze są białe i takie przez większość producentów uważane są za standard. Najczęściej płacimy za metr parapetu, ale nie jest to regułą. W zależności od szerokości od 40 zł za 15 cm, do nawet 90 zł za 60 cm.

Dzięki nakładkom renowacyjnym można cieszyć się pięknym parapetem bez większych prac remontowych.
Dzięki nakładkom renowacyjnym można cieszyć się pięknym parapetem bez większych prac remontowych. kropekk_pl (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl