Napędy do firan

Napędy do firan

Aranżacja okien współtworzy wystrój wnętrza. Dekoracje okien w postaci firan czy zasłon, to wciąż popularne rozwiązanie.

Historia firan i zasłon nie jest długa. W postaci, pod jakimi znamy je teraz, występują dopiero od około 300 lat. Początkowo zarezerwowane były dla bogatej szlachty mieszkającej w dworkach czy pałacach. Dziś firany i zasłony są dużo bardziej popularne. Nie tylko chronią nas przed słońcem, kurzem czy wzrokiem przechodniów i sąsiadów, zapewniając poczucie prywatności, ale także pełnią funkcję dekoracyjną.

napędy do firanaranżacja okien

Firany klasycznie zawieszone

Dobrze dobrana zasłona czy firanka nie wystarczy, by nadać oknu gustownej aranżacji. Odpowiednio dobrany karnisz dopełni całość okiennej stylizacji. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów karniszy - drewnianych, metalowych, o prostej i artystycznej formie. Jeśli chodzi o mocowanie tkaniny - nie musimy ograniczać się do popularnych „żabek”, na rynku pojawiły się nowe, znacznie ciekawsze sposoby na upięcie firan i zasłon. Możemy zawiesić je na materiałowych tunelach, czyli tak zwanych szelkach, czy umieścić je na karniszu poprzez specjalne, wbite w zasłonę metalowe koła.

aranżacja okna w saloniearanżacja okna w sypialni

Napędy do firan - inteligentne zasłony

Coraz więcej osób decyduje się na tak zwany inteligentny dom. Dążymy do automatyzacji swojej przestrzeni życiowej, a tym samym ułatwiamy sobie codzienne życie w domu czy mieszkaniu. Napędy są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo wygodne - przy użyciu jednego sterownika (pilota) możemy zarządzać i kontrolować pracę wszystkich przesłon czy nawet oświetlenia.

napędy do firan i zasłon

Na rynku znajdziemy szeroki wybór nowoczesnych napędów do zasłon i firan, takich jak na przykład Glydea35 czy Glydea60e. Każdy z nich może być zainstalowany w łatwy sposób. Dzięki specjalnym funkcjom napędy możemy dobrać i dostosować do własnych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład funkcja ruchu dotykowego - zasłona otwiera się i zamyka przez pociągnięcie tkaniny.
W większości urządzeń istnieje również możliwość regulacji prędkości przesuwania się firan.

Napędy do firan są nie tylko rozwiązaniem funkcjonalnym, ale również estetycznym. Specjalne listwy pozwalają zainstalować mechanizm w taki sposób, na przykład w suficie podwieszanym, by był ondekoracje okienzupełnie niewidoczny. Odpowiednio dobrany napęd pozwoli również zadecydować o sposobie poruszania się zasłon - czy będzie to ruch od prawej do lewej, odwrotny, a może od środka tzw. teatralny.

Napędy do firan - sztuka upięcia

Firany i zasłony najlepiej prezentują się przy odpowiednio dobranym upięciu, które może stać się wspaniałą aranżacją wnętrza. Sklepy oferują wiele gotowych rozwiązań, dzięki którym możemy stworzyć naprawdę oryginalną okienną dekorację. Za pomocą mosiężnych spinek, klamerek czy plecionych sznurków uzyskamy ciekawe, nieszablonowe zdobienie. Modne „falowanie” firan i zasłon stworzymy dzięki specjalnym taśmom marszczącym. Napędy do firan i zasłon nie muszą oznaczać rezygnacji ze zdobienia okien. Mechanizmy pozwalają na artystyczne upinanie firan, które daje efekt pofalowania.

Napędy do firan -  Somfy Glydea®:
Estetyka
-    opatentowany, estetyczny design obudowy ukrywający kable i moduły sterowania wewnątrz napędu
-    regulowane położenie końcowe pozwalające zasłonom elegancko się prezentować
Cisza
-    niski poziom hałasu dzięki umieszczeniu paska napędowego w szynie
-    miękki start i stop
Efektywność
-    funkcja ruchu dotykowego (zasłona otwiera się i zamyka przez pociągnięcie tkaniny)
-    regulowana prędkość
Wygoda
-    możliwość przełączenia z trybu mechanicznego na manualny
-    przyciski regulacyjne i przewody sterujące niedostępne dla użytkownika
-    brak konieczności konserwacji urządzenia po instalacji
Ceny
Somfy Glydea® Napędy do firan i zasłon, średnia cena katalogowa - 3500 zł netto.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Somfy

Polecamy Ci również

Zobacz także