Nawiewniki okienne - ciśnieniowe, higrosterowane?

Nawiewnik okienny
Na rynku dostępne są trzy ich rodzaje: higrosterowane, ciśnieniowe oraz najprostsze - sterowanie ręcznie.

Nawiewniki ciśnieniowe dostarczają świeże i usuwają zużyte powietrze w wymaganej ilości, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza wewnątrz. Jednocześnie chronią w okresie zimowym przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń i zużyciem energii na ogrzewanie.

okno z nawiewnikiem - przekrój

Największym problemem w krajach znajdujących się w podobnej strefie klimatycznej jak Polska są relatywnie wysokie koszty ogrzewania i powiązanej z nim wentylacji. Nawiewniki ciśnieniowe spełniają swoją funkcję dzięki swoim właściwościom.

Ważna jest zdolność do ograniczania strat energetycznych przez zabezpieczenie przed nadmierną wentylacją – wychłodzeniem mieszkania.
Wentylacja nadmierna (ucieczka ciepła) – mamy z nią do czynienia najczęściej przy dużym spadku temperatury na zewnątrz. Wówczas ciąg w kominie wentylacyjnym (podciśnienie) jest większy niż ten przewidywany przez projektanta. Dla typowych warunków pracy nawiewnika (według polskich standardów) przyjmuje się różnicę ciśnienia pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku na poziomie 10 Pa (dla porównania w Holandii są to tylko 2 Pa). Z problemem wentylacji mieszkań mamy do czynienia w zasadzie tylko w sezonie grzewczym, w pozostałej części roku okna są po prostu otwierane i nawiewniki nie są wówczas konieczne.

Przeczytaj więcej o nawiewnikachWentylacja przez okna dachowe 

Nawiewniki ciśnieniowe mają też zdolność do samoczynnego dostosowywania ilości powietrza nawiewanego (i usuwanego) do położenia lokalu mieszkalnego w budynku wielopiętrowym.
Chodzi o to, żeby wszystkim lokalom o podobnej architekturze, usytuowanym w tej samej klatce schodowej, zapewnić podobny komfort wentylacyjny, np. by uniknąć ich przechłodzenia. Poziom podciśnienia na nawiewniku związany jest w okresie zimowym głównie z wysokością komina wentylacyjnego (czyli piętra, na którym usytuowany jest lokal). Przy sterowaniu innym niż ciśnieniowe, np. higrosterowaniu lub nawiewnikach z ręczną regulacją poziomu otwarcia, nie da się zapewnić porównywalnych warunków klimatycznych we wszystkich mieszkaniach. Lokal na parterze danego budynku 4-piętrowego będzie miał kilkakrotnie wyższą wymianę powietrza niż podobny na ostatnim piętrze. Ilość nawiewników dobierana jest najczęściej według kubatury lokalu, a nie rzeczywistych warunków pracy nawiewnika, takich jak podciśnienie, wysokość komina wentylacji grawitacyjnej, zmiennych wiatrów, itd. Obowiązkowe w Polsce budowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej w łazience i w kuchni umożliwia stosowanie i skuteczne działanie tych urządzeń po zamontowaniu w istniejącej stolarce okiennej.

nawiewniki okienneokno z nawiewnikiem

Montaż nawiewnika ciśnieniowego

Ciśnieniowe nawiewniki okienne montuje się podobnie, jak pozostałe rodzaje nawiewników okiennych. W niektórych produktach wysokość czerpni powietrza nie pozwala na ich montaż w skrzydle okna drewnianego i wymusza usytuowanie kompletnego urządzenia (czerpnia + regulator nawiewu) w ościeżnicy okna. Parametry akustyczne, jakie zapewniają nawiewniki ciśnieniowe dostępne na polskim rynku, w zależności od modelu, mieszczą się w zakresie od 32 do 41 dB.

Wpływ temperatury powietrza zewnętrznego na pracę nawiewnika ciśnieniowego

Temperatura powietrza zewnętrznego nie ma bezpośredniego wpływu na poprawną pracę nawiewnika ciśnieniowego. Natomiast uwzględniając współdziałanie nawiewnika z kanałem wentylacji grawitacyjnej, obowiązuje zasada – im niższa temperatura powietrza zewnętrznego, tym bardziej zauważalne jest ochronne i energooszczędne działanie nawiewnika (ogranicza nawiew niechcianego powietrza).

Przewaga nawiewnika ciśnieniowego nad higrosterowanym

Nawiewniki ciśnieniowe zapewniają stabilne warunki mikroklimatu wewnętrznego, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nie dopuszczają bowiem do powstawania i utrzymywania się nadmiernego poziomu wilgotności i złej jakości powietrza w pomieszczeniu (braku tlenu, nadmiaru dwutlenku węgla, tlenku węgla, zapachów, dymu papierosowego i produktów przemiany materii itp.). Co ważne, zapobiegają występowaniu negatywnych skutków złej wentylacji. Z uwagi na konieczność usytuowania elementu regulującego przepływ w nawiewnikach higrosterowanych po stronie wewnętrznej okna, regulatory nawiewu w takich konstrukcjach mają dość duże rozmiary i szpecą okno.

Trendy stosowania nawiewników ciśnieniowych w krajach Europy Zachodniej

Systemy wentylacji mieszkań i obiektów publicznych oparte na rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu energii są tym lepsze, im niższym kosztem przyczyniają się do tych oszczędności. W tym aspekcie nawiewniki ciśnieniowe są rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od higrosterowanych – nawiewników tego drugiego rodzaju nie stosuje się w budownictwie skandynawskim czy brytyjskim (wilgoć stanowi tu największy problem). To w tych obszarach Europy powstawały standardy wentylacyjne i tam określany jest też kierunek dalszego rozwoju techniki wentylacji.

Przeczytaj również: Wentylacja mechaniczna jako skuteczna alternatywa dla grawitacyjnej

Oceń artykuł
4,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Janusz Kopecki

Źródło: Flop System Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także