Nawiewniki okienne - montaż na starych oknach

2
Nawiewniki okienne - montaż na starych oknach
Nawiewniki można zamontować w dowolnym momencie użytkowania stolarki okiennej – także na oknach, które wymieniliśmy dobrych kilka lat temu.

Nawiewniki okienne mają takie samo grono zwolenników, co przeciwników. Jedni chwalą je za możliwość dostarczenia świeżego powietrza do pomieszczeń bez konieczności otwierania okien, a inni szkalują za straty ciepła z budynku i pogorszenie izolacyjności termicznej stolarki. Jedno jest pewne – nawiewniki w niektórych sytuacjach trzeba zamontować obowiązkowo.

Obowiązujące w Polsce przepisy nie narzucają jednoznacznie obowiązku montowania w oknach nawiewników, ale obligują do stosowania urządzeń nawiewnych „w oknie lub innej przegrodzie”. Wymusiła to nowoczesna i bardzo szczelna stolarka otworowa, która z jednej strony ogranicza straty ciepła z budynków, a z drugiej uniemożliwia sprawne funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej.

Ta z kolei wciąż obecna jest w blisko 90% domów i mieszkań – zwłaszcza zlokalizowanych w nieco starszych budynkach wielorodzinnych. Szczelne okna i drzwi skutkują tym, że przeciętny Kowalski zauważa oszczędności na ogrzewaniu, ale niestety w wielu przypadkach czuje również, że jakość powietrza w jego mieszkaniu pozostawia sporo do życzenia.

Poprawę sytuacji może przynieść montaż nawiewników, w które przeważnie można doposażyć okna nawet po ich montażu. Jednak nie łudźmy się, że inwestycja w te niewielkie urządzonka zastąpi system wentylacyjny czy całkowicie wyeliminuje konieczność porządnego wietrzenia mieszkania.

Polecamy: Wymiana okien w domu. Co warto wiedzieć o wymianie okien

Nawiewniki okienne na nowe i starsze okna

O montażu nawiewników najlepiej jest pomyśleć w momencie wymiany stolarki okiennej. Wówczas odpowiednie otwory w skrzydle i ościeżnicy zostaną wykonane zanim okno wyjedzie z fabryki. Na miejscu jego montażu instalatorzy założą jedynie po obydwu stronach okna dwa nieduże kawałki plastiku, będące zewnętrznymi częściami nawiewnika. Takie rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ otwory zostaną wyfrezowane przez samego producenta, a ten wie najlepiej, w jaki sposób i jak dokładnie je sytuować w oferowanym przez siebie wyrobie.

Wielu użytkowników szczelnych okien z PCV decyduje się też jednak na montaż nawiewników dopiero po jakimś czasie od wymiany stolarki. Przeważnie jest to spowodowane nadmiernym parowaniem szyb, nieprzyjemnym zaduchem panującym we wnętrzach, niechęcią do wietrzenia pomieszczeń w czasie mrozów, itp. Nawiewniki można zamontować w dowolnym momencie użytkowania stolarki okiennej – także na oknach, które wymieniliśmy dobrych kilka lat temu. Należy jednak wiedzieć, że pracę tę zdecydowanie powinniśmy powierzyć fachowcom (profesjonalnym monterom rekomendowanym przez producenta bądź sprzedawcę okien).

Montaż nawiewników okiennych – lepiej nie rób tego sam!

Nawiewniki same w sobie nie mają zbyt skomplikowanej konstrukcji, przez co stosunkowo często uważa się, że niezwykle prosty jest także sposób ich montażu. Konieczne do przeprowadzenia czynności faktycznie nie są szczególnie wymagające, ale potrzebne są odpowiednie narzędzia i fachowa wiedza – zwłaszcza ta, która dotyczy budowy okna i miejsca usytuowania wywietrznika.

Dowiedz się: Jak naprawić przeciekające i nieszczelne okno

Najczęściej popełnianym błędem przez samozwańczych monterów nawiewników okiennych jest wykonywanie otworów za pomocą wiertarki. Takiemu sposobowi działania przeciwni są prawie wszyscy producenci okien. Otwory w skrzydle i ościeżnicy powinny mieć owalny kształt i winny zostać wyfrezowane specjalnym narzędziem. Podczas pracy należy uważać, by nie naruszyć komory zbrojeniowej okna. Odsłonięte elementy stali są bardzo podatne na korodowanie, co w efekcie końcowym powadzi do osłabienia, a nawet zniszczenia całej konstrukcji.

Kolejną istotną kwestią jest poprawne zlokalizowanie nawiewnika. Musi on być tak umiejscowiony, aby jego działanie było efektywne, a on sam nie przeszkadzał w normalnym użytkowaniu okna (otwieraniu, zamykaniu, myciu, itp.). Z tych też powodów nawiewniki najczęściej lokalizuje się w górnej części stolarki okiennej. Wówczas dysza kieruje strumień napływającego z zewnątrz powietrza pod sufit, czyli tam gdzie jest najcieplej. W górnej partii pomieszczenia dochodzi do wymieszania się zimnego powietrza z ciepłym po to, abyśmy nie odczuwali dyskomfortu termicznego, gdy opadnie ono na odczuwalną przez nas wysokość.

Koszt  montażu nawiewników okiennych

Zwykły nawiewnik ciśnieniowy kosztuje około 100 zł. Urządzenia higrosterowane (wpuszczające powietrze do wnętrz na podstawie zmierzonej wilgotności) około 200 zł. Jedne i drugie nawiewniki są do kupienia u sprzedawców oferujących okna. Jednak jak zostało to już wspomniane – lepiej nie ryzykować z ich samodzielnym montażem. Jeżeli pracę tę zlecimy rekomendowanym fachowcom, nie powinni oni zażądać więcej niż po 50 zł od założenia jednego nawiewnika. My zaś możemy być spokojni, że w oknie nie powstała nic nieznacząca dziura, przez którą tylko leci zimno.

Skąd niechęć do nawiewników?

Na koniec warto dodać, że jest spora grupa osób, która zdecydowała się na montaż nawiewników okiennych i jest bardzo niezadowolona z ich posiadania. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, a najczęstsze to niewiedza na temat specyfiki tych urządzeń oraz ich nieprawidłowy montaż.

Prawdą jest, że nawiewniki obniżają efektywność energetyczną oraz pogarszają akustykę stolarki. Dlatego zakładanie ich na super-energooszczędne okna mija się z celem. Takich okien nie montuje się zresztą przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej, bo to kolejny bezsens. Z kolei gdy mamy w domu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, nawiewniki są zbyteczne.

Musimy też zdawać sobie sprawę, że nawiewnik to nie rekuperator. Wprowadzi zatem do pomieszczenia dokładnie takie powietrze, jakie jest na zewnątrz (także mroźne). Jeżeli jego dysza będzie prawidłowo ukierunkowana, nie powinniśmy odczuwać wielkiego dyskomfortu termicznego, ale gdy staniemy przy samym oknie, lekki chłód może być wyczuwalny. Warto tu wspomnieć, że każdy nawiewnik można zamknąć (ręcznie bądź automatycznie). Wtedy powietrze z zewnątrz nie jest przez niego wpuszczane).

Dowiedz się: Jak zamontować okno, żeby było ciepłe i szczelne

Pozostaje jeszcze kwestia akustyki. Rzeczywiście przez otwarte nawiewniki okienne słychać więcej hałasu. Jest to uciążliwe szczególnie wówczas, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Producenci poradzili sobie jednak już także i z tym problemem. Antidotum na hałas są specjalne wkładki akustyczne, którą tłumią niepożądane dźwięki. Za ulepszenie trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić, ale cóż zrobić innego, skoro to właśnie hałas spędza nam sen z powiek…

 

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także