Nieszczelne okna

0
Nieszczelne okna

Jak czyścić i konserwować okna, aby zwłaszcza w czasie zimy dobrze spełniały swoje funkcje?

mycie okienOkna z PVC, pomimo swych doskonałych właściwości w zakresie odporności na czynniki atmosferyczne, wymagają od czasu do czasu czyszczenia i konserwacji, zwłaszcza kiedy nadchodzi zima. W te kilka chłodniejszych miesięcy okna są narażone na działanie czynników atmosferycznych bardziej niż podczas innych pór roku. Jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone wiatr, śnieg
i mróz mogą je łatwo uszkodzić. Dwukrotnie w trakcie roku należy dokonać ich przeglądu. Szczególnie ważna jest konserwacja jesienna, gdyż zimowa aura jest wyjątkowo nieprzyjazna dla okien.
Podstawą naszych zabiegów powinno być dokładne umycie okien. Powinniśmy je myć nie tylko po to, aby wyglądały czysto i estetycznie, ale także po to, by brud nie niszczył ich powierzchni. Należy także pamiętać, aby szyby czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego płynami i nie myć okna na sucho.

Dowiedz się więcej - zamów poradnik Okna prawidłowo zamontowane

Kolejnym etapem jesiennej konserwacji jest przegląd, który rozpocząć należy od obejrzenia wszystkich metalowych elementów konstrukcji i ustalenia, czy wszystkie części są w dobrym stanie
i działają prawidłowo. Jeżeli w trakcie oględzin zaobserwujemy szczególnie niepokojące objawy, np. pęknięcia czy uszkodzenia, powinniśmy zgłosić się do fachowców. Jeśli jednak są to tylko drobne uszkodzenia, możemy podjąć się ich naprawy sami. Aby zapewnić odpowiednie działanie okuć, należy co pół roku smarować je specjalnym preparatem, który zapobiega suchemu tarciu i chroni przed korozją. Można też zastosować biały smar maszynowy lub wazelinę.
Na koniec pamiętajmy o uszczelkach okiennych. Zimą uszczelki znajdujące się w ościeżnicy
i skrzydle okiennym są narażone na uszkodzenia. Zniszczone przestają chronić okna przed wilgocią, mogą też przepuszczać do naszego domu zimne powietrze, a nawet przymarzać do profili. Aby uniknąć tych kłopotów, powinniśmy zakonserwować uszczelki gliceryną lub specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami na bazie żywic silikonowych. Najbardziej narażoną na zniszczenia częścią uszczelki jest ta w dolnej części ramy. Tu bowiem działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr i śnieg jest szczególnie silne. 

Na pewno każdemu z nas zależy, aby nasze domowe okna cieszyły się estetycznym wyglądem
i wzorowo spełniały swoje funkcje, zwłaszcza zimą. Dlatego też należy przynajmniej razy w roku stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne. Jesień to ostatni dzwonek, aby przygotować nasze okna do zimy, dzięki czemu w nienaruszonym stanie, przetrwają nadchodzące śniegi i mrozy.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Stolmar

Polecamy Ci również

Zobacz także