Nietypowe drzwi wejściowe – jak zamawiać

Nietypowe drzwi wejściowe – jak zamawiać

Drzwi zewnętrzne o niestandardowym kształcie i rozmiarze nadadzą indywidualnego charakteru każdemu budynkowi. Ich wykonanie jest dużym wyzwaniem dla projektanta oraz producenta. Zanim jednak zamówimy nietypowe drzwi, sprawdźmy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przypadku naszego domu. Zwróćmy także szczególną uwagę na dobór wykonawcy zlecenia oraz ekipy montażowej.

nietypowe drzwi wejściowe

Najczęstszym powodem zamawiania drzwi wykonanych według indywidualnego projektu jest niestandardowy otwór w murze, który mamy do zagospodarowania. Zdarzają się również realizacje nieszablonowe, które wykonuje się ze względu na indywidualne upodobania estetyczne inwestorów.
Proces realizacji drzwi spoza oferty katalogowej będzie wyglądał podobnie, niezależnie od motywacji zamawiającego – mówi Leon Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, polskiego producenta drzwi drewnianych. – Najistotniejszy jest prawidłowy pomiar otworu wykonany przez kompetentnego fachowca oraz rzetelna ocena dostosowania projektu drzwi do parametrów technicznych budynku i materiału, z którego drzwi zostaną wykonane – dodaje.

Fachowiec na miarę projektu

Kluczem do sukcesu w przypadku realizacji niestandardowych jest kompetentna obsługa ze strony wykonawcy drzwi.
Zanim podejmiemy współpracę z konkretnym producentem, dokładnie sprawdźmy jego doświadczenie w projektach nietypowych – radzi ekspert firmy CAL. – Jak to zrobić? Poprośmy o zaprezentowanie dotychczasowych realizacji, zasięgnijmy opinii klientów, na przykład poprzez fora internetowe.
Ta sama zasada dotyczy wyboru ekipy montażowej. Najbezpieczniej jest korzystać z fachowców certyfikowanych przez danego producenta. Daje nam to pewność, że drzwi mimo nietypowej formy zostaną poprawnie zamontowane. Montaż przy udziale ekipy polecanej przez producenta pozwala czasem także przedłużyć ich gwarancję.

naświetla drzwiSzersze, wyższe lub z naświetlami

Możliwości w projektowaniu nietypowych drzwi zewnętrznych jest bardzo dużo.
Najczęściej spotykanymi realizacjami są skrzydła o innej niż standardowa szerokości lub wysokości – tłumaczy przedstawiciel firmy CAL. – Zdarzają się także zamiany pełnych płycin drzwi na szkło czy tradycyjnego szklenia na witraże. Klienci decydują się również często na drzwi dwuskrzydłowe – dodaje.
Niestandardowy otwór w ścianie domu dopełnia się naświetlami i dostawkami. Montowane po bokach drzwi mają najczęściej prostokątny kształt, wieńczące skrzydło mogą być proste lub półkoliste.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także