Nietypowe kształty okien

0
nietypowe kształty okien

Nowoczesne budownictwo umożliwia nadanie domowi oryginalności i indywidualnego charakteru. Jednym ze sposobów jest zastosowanie okien o nietypowych kształtach i wymiarach – łukowych, trapezowych lub okrągłych.

Zainteresowanie oknami nietypowymi jest coraz większe – są one ciekawym elementem  dekoracyjnym. Wykonywane są na indywidualne zamówienie. To rozwiązanie często stosowane przez właścicieli domów zabytkowych lub stylizowanych na stare. Formę i kolor okien można dopasować do stylu budynku.

różne kształty okien okna ośmiokątne

Wszystkie kształty okien dozwolone?
Już na etapie projektu warto zastanowić się, w których miejscach zaplanować niestandardowe okna i zorientować się w ofercie producentów stolarki otworowej – nie wszystkie kształty są możliwe do wykonania. Pamiętajmy też, że okna nietypowe mają pewne ograniczenia – czasami nie mogą być całkowicie otwierane lub uchylane (np. okien o dużej powierzchni, ze względu na ich ciężar, nie zawsze można uchylać).

Okna mogą mieć formę dużych przeszkleń na ścianie lub być dodatkiem, ozdobą w pomieszczeniu. Umieszczane są tam, gdzie brak miejsca na okna standardowe. Kształty nietypowe zdobią pokoje dzienne, gabinety, sypialnie oraz łazienki. Niewielkie okna łukowe lub półkoliste umieszczone w konstrukcji dachu służą często jako jej urozmaicenie lub doświetlają poddasze – to rozwiązanie zwane jest wolim okiem (rodzaj lukarny wyróżniający się półowalnym kształtem, gdy pokrycie dachu przebiega bez załamań).

Na zamówienie wykonuje się także okna większe od tradycyjnych, które nie mają podziałów i wpuszczają do wnętrza dużo światła. Niektórzy producenci oferują również okna rzeźbione, postarzane, gięte, narożnikowe, o nieregularnych kształtach lub stylizowane na zabytkowe.

okna stylizowaneokno o nieregularnym kształcieokno łukoweokno okrągłe 

Stylowego charakteru nadamy oknom także np. przez zastosowanie szprosów czyli listew dzielących powierzchnię szyby na części – ich barwę można dostosować do kolorystyki okien.

Zobacz również: Nietypowe rozwiązania w oknach dachowych

Najpopularniejsze są szprosy międzyszybowe – mocuje się je na stałe do międzyszybowych ramek, znajdują się wewnątrz zestawu szyb. Mycie okien jest wtedy łatwiejsze. Inne rozwiązanie to szprosy konstrukcyjne, montowane na stałe. Wymagają zastosowania małych formatów szyb zespolonych, wynikającą z podziału skrzydła. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj szprosów oznacza mniejszy dopływ światła dziennego do pomieszczeń. Stosuje się je najczęściej w oknach drewnianych. Szprosy naklejane imitują szprosy stałe i w mniejszym stopniu zasłaniają światło, ponieważ są węższe. Ich wadą jest utrudnione mycie okien.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035


Materiał na okna

okno łukowe ze szprosamiDrewno daje największe możliwości w kształtowaniu nietypowych okien, ponieważ jest trwałe i sztywne. Dlatego takie okna wykonuje się najczęściej z drewna klejonego, rzadziej - z profili PVC. Profile wykonane z PVC wymagają dodatkowego wzmacniania, a np. okrągłe lub łukowe okna z PVC nie mogą mieć zbyt dużej powierzchni, ponieważ nie da się ich odpowiednio usztywnić.

Kolory okien

Oryginalne okna wpływają na wygląd elewacji i wnętrz. Wokół tego elementu możemy stworzyć koncepcję wystroju całego mieszkania lub domu. Ważny jest także ich kolor. Producenci oferują nie tylko okna z różnych gatunków drewna o wielu barwach – możliwe jest także wykończenie okien w dowolnym kolorze, dobierając go np. do koloru pokrycia dachu lub do stylu wnętrza.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Oknoplast-Kraków, Stolbud Włoszczowa, Aluplast

Polecamy Ci również

Zobacz także