Nowe drzwi - nowe wnętrze

Nowe drzwi - nowe wnętrze

Zastanawiając się nad aranżacją przestrzeni domowej, warto dobrze rozważyć rolę drzwi. Mogą one bowiem nadać jej styl, przedzielić czy dyskretnie ukryć znajdujące się za nimi wnętrze. Nowe drzwi pozwolą zdecydowanie odmienić pomieszczenie i nadać mu zupełnie inny wymiar. Kluczem do takiej metamorfozy jest wybór odpowiedniego modelu drzwi.

drzwi dopasowane do aranżacji wnętrza

Drzwi podwójne do dużych przestrzeni

Drzwi podwójne zwyczajowo kojarzone są z przestronnymi wnętrzami, w których z rozmachem można planować aranżację. I słusznie, bo nadają przestrzeni dostojny charakter i częściej wybierane są do domowych aranżacji niż do mieszkań. Dobrze prezentować się będą np. w obszernym salonie z dużym wejściem. Można je wybrać jako klasyczne – otwierane klamką – czy też jako przesuwne. Ten typ sprawdzi się do połączenia lub wydzielenia np. kuchni i jadalni.
Pamiętajmy jednak, aby zachować proporcje. Skrzydła powinny korespondować z innymi elementami przestrzeni. Nie mogą przytłaczać pomieszczenia czy być niespójne z pozostałymi drzwiami – wyjaśnia Adam Hucz, manager ds. marketingu w Invado. Warto zdecydować się na skrzydła z tej samej kolekcji, aby uniknąć chaosu aranżacyjnego.

Drzwi przesuwne do garderoby

Garderoba, którą zazwyczaj wydzielamy z sypialni, to miejsce, które z powodzeniem można ukryć za drzwiami przesuwnymi. Mają one tę zaletę, że nie potrzebują dodatkowego miejsca na otwarcie skrzydła. Można je zakupić w systemie naściennym lub chowanym w ścianę. W tym drugim przypadku zyskujemy jeszcze więcej miejsca, bowiem drzwi otwierają się do środka ściany; nie nachodzą na nią. Możemy je także wykorzystać przy wydzieleniu domowego biura – estetycznie i nietypowo zasłonią przestrzeń poświęconą na pracę.

drzwi przesuwne

Drzwi łamane do trudnych aranżacyjnie przestrzeni

Drzwi łamane to drzwi do aranżacyjnych wyzwań  - przestrzeni trudnych, nietypowych i zazwyczaj niewielkich. Symetrycznie przedzielone skrzydło składa się w pół dzięki czemu nie jest potrzebne dodatkowe miejsce na otwarcie drzwi. Obie części są utrzymane we wzajemnej równoległości i nie zdradzają swojego odmiennego charakteru. Łamiące się skrzydła pozwalają zaoszczędzić cenne metry kwadratowe i dopasować je nawet w miejscach, w których trudno jest zamontować jakiekolwiek inne przedzielenie.

Drzwi szklane

Szkło od wielu lat zajmuje ważne miejsce w aranżacjach wnętrz. Drzwi szklane to nie tylko gustowna elegancja, którą zapewnia zdobione różnorako szkło hartowane. Modele te często wybierane są po to, aby doświetlić pomieszczenie – rozjaśnić je promieniami słońca, które efektownie przebijają się przez taflę. Pomieszczenie wydaje się być wtedy większe i pełne ciepła. Co ważne, szkło hartowane, nawet jeśli ulegnie rozbiciu, rozsypuje się na drobne kawałki o zaokrąglonych krawędziach, w pełni bezpiecznych dla domowników. Decydując się na zakup tych skrzydeł, pamiętajmy jednak, że wymagają one szczególnej pielęgnacji – choć szykowne i eleganckie, szybciej się zabrudzą i będą wymagały czyszczenia. Zauważmy też, że przeszklone drzwi to niższy poziom prywatności – wybierajmy je więc do pomieszczeń, w których intymność nie jest priorytetem.

Drzwi na miarę potrzeb

Każdorazowa zmiana drzwi to zmiana wnętrza, które można ożywić, rozjaśnić czy nadać mu zupełnie innego charakteru. Zawsze jednak miejmy na uwadze funkcjonalność drzwi i wybierajmy je według swoich potrzeb.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Invado

Polecamy Ci również

Zobacz także