Nowoczesna brama garażowa

Nowoczesna brama garażowa

Nowoczesna i inteligentna brama łączy w sobie bezpieczeństwo, efektywność energetyczną i komfort użytkowania. Dodatkowo dzięki napędom i pilotom  można ją otwierać i zamykać bez wysiadania z samochodu, co dodatkowo chroni nas przed niepogodą czy nieszczęśliwymi zdarzeniami.

nowoczesna brama garażowa

Bramy garażowe używane są znacznie częściej niż pozostałe rozwiązania automatyki dla domu, dlatego też w sposób szczególny muszą gwarantować bezpieczeństwo, charakteryzować się cichą i komfortową pracą oraz działać bezawaryjnie przez długie lata. Dobrze dobrana, estetyczna brama jest często ważnym elementem architektonicznym, podkreślającym charakter obiektu i współtworzącym styl posesji. Konstrukcja bramy powinna zapewniać skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi.

Brama garażowa może być wykonana z grubej blachy lub posiadać wypełnienie stalowe czy drewniane; zawsze oparte na stalowej ramie ze wzmocnieniami. Im grubsza brama tym bezpieczniejsza. Napęd elektryczny po zamknięciu bramy garażowej dociska ją do progu czy też podłoża, zabezpieczając przed otwarciem z zewnątrz. Dodatkowo w niektórych przypadkach można zastosować dolne ryglowanie z zapadką, które na tyle skutecznie dociska narożniki bramy do ramy, że utrudnia jej podważenie. Innym rodzajem zabezpieczenia bramy może być blokada mechaniczna szyny. Najprostszym i jednocześnie wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem może być alarm podłączany do główki napędu. Alarm taki działa na zasadzie czujnika amperometrycznego lub przeciążeniowego i reaguje na nieautoryzowane próby otwarcia głośnym sygnałem alarmowym odstraszającym potencjalnych intruzów.

brama garażowa

Wybierając bramę, warto też kierować się bezpieczeństwem jej użytkowania. Brama garażowa powinna być wyposażona w mechanizm chroniący skrzydło przed opadnięciem. Bezpieczeństwo użytkowania bramy garażowej zwiększa również odpowiedni napęd, który po natrafieniu na przeszkodę cofa się lub zatrzymuje nie wyrządzając szkód i chroniąc osoby, które przypadkowo znalazły się w obszarze ruchu bramy. Dodatkowo tzw. fotokomórki mogą zatrzymywać lub blokować napęd jeżeli osoba lub przedmiot (np. samochód) znajdują się w świetle bramy.  Jeszcze innym rozwiązaniem może być gumowa listwa bezpieczeństwa, która natrafiając na przeszkodę wysyła do napędu sygnał o konieczności zatrzymania bramy.

Dobra brama powinna zabezpieczać dom przed stratami ciepła. Musi ona być szczelna i odpowiednio ocieplona. Ciepło z budynku ucieka przez niezabezpieczone pomieszczenie garażowe, ponieważ ściana dzieląca część mieszkalną i garaż zwykle ma gorszą izolacyjność niż ściany zewnętrzne. Ocieplona brama garażowa zmniejsza te straty ciepła, co pozwala obniżyć koszty eksploatacji. Poza izolacyjnością bramy garażowej niezwykle istotna jest jej szczelność. Najbardziej szczelne są tradycyjne bramy rozwieralne, z kolei za najcieplejsze uważa się bramy segmentowe. Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim bramy muszą być dobrze zamontowane, by nie zawierały szczelin, przez które dostawać się będzie zimne powietrze.

Obecne rozwiązania techniczne zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania bramy praktycznie przez cały czas. Dzięki radiowej technologii i sterowaniu pilotem, nie musimy opuszczać pojazdu, w celu otwarcia bramy, co dodatkowo chroni nas przed niepogodą, napaścią lub innym nieszczęśliwym zdarzeniem. Istotne jest to, że pilot pracuje na tzw. systemie zmiennym, dzięki czemu za każdym razem do sterowania używana jest inna sekwencja kodująca. System dynamicznie zmienny jest świetną ochroną naszego domu przed złodziejem.

Dla bardziej wymagających użytkowników sprzedawcy bram i napędów oferują nadajniki naścienne czy też klawiatury cyfrowe – bezprzewodowe, zamontowane na ścianie garażu, za pomocą których możemy otworzyć bramę bez pilota. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, którzy ciągle coś gubią i często szukają kluczy do garażu. Najnowocześniejszym obecnie rozwiązaniem jest czytnik linii papilarnych, który otworzy naszą bramę poprzez dotyk palca.

napęd do bramy garażowej

Każdą bramę garażową można wyposażyć również w zasilanie awaryjne, dzięki czemu automatyka będzie działać niezależnie od awarii w dostawach prądu. Oczywiście mimo zastosowania nowoczesnej, pełnej automatyki, w każdej chwili można obsługiwać bramę także ręcznie.

Producenci bram i napędów nieustannie pracują nad rozwojem technologii, która jeszcze bardziej wpłynie na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Jednym z ostatnich osiągnięć jest nowy standard w zakresie elektronicznych systemów sterowania napędami bram garażowych przesuwnych i skrzydłowych, z wprowadzoną unifikacją dla wszystkich napędów bramowych. Dzięki temu sama instalacja przebiega błyskawicznie szybko i bezpiecznie, bez konieczności zmiany ustawień i działa od chwili zainstalowania urządzenia.

Oprócz funkcjonalności bramy znaczenie ma także jej wygląd. Różnorodność materiałów, kolorów oraz wzorów pozwala dopasować bramę do wykończenia elewacji budynku, a także otoczenia domu. Można kupić bramę garażową wykonaną z blachy stalowej, aluminiowej lub zrobioną z drewna. Zarówno bramy stalowe, jak i aluminiowe są zabezpieczone przed korozją. Metalowe części powinny być ocynkowane, by nie ulegały rdzewieniu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Somfy

Polecamy Ci również

Zobacz także