Nowoczesne dekoracje okienne

Okno w magiczny sposób łączy naszą przestrzeń prywatną ze światem zewnętrznym. Pod żadnym pozorem nie można go traktować po macoszemu.

Tak jak sofy, fotele, podłogi ubieramy w miękkie tkaniny, barwne narzuty, fantazyjne dywany, tak samo nasze okna zasługują na modną, pasującą do wystroju wnętrza stylizację. Począwszy od zwiewnej firany po sztywne oszczędne rolety, od szykownych, nieco zapomnianych draperii po misterne zasłony, bogactwo sposobów dekorowania okna jest olbrzymie. Zanim jednak pochłonie nas świat samych mechanizmów, karniszy i tkanin warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii. Będziesz odważnie eksperymentować z nowoczesnymi wzorami i kolorami na prostych rzymskich roletach czy tradycyjnie postawisz na firany i zasłony? Harmonijnie zgrasz dekoracje z resztą wnętrza czy postawisz na ryzykowne kontrasty? Przede wszystkim należy pamiętać, że to co powiesimy w naszych oknach, przecież nie tylko ma upiększać pomieszczenie, ale spełniać także kwestie praktyczne. Jedną  z podstawowych funkcji jakie spełnia okno, jest zapewnienie dopływu światła. Ciężkie zasłony na podszewce lub popularne ostatnio „blackouty” odcinają jego dopływ, chronią pomieszczenie przed zbytnim nagrzaniem lub wychłodzeniem. Lekkie firany łagodzą i rozpraszają światło. Żaluzje natomiast stwarzają nastrojowe, delikatne mozaiki ze światła i cienia. W pomieszczeniach o niskim poziomie oświetlenia bądź w pokojach, w których okna wychodzą na słabiej oświetlone strony świata, korzystne mogą być rozwiązania jedynie obramowujące okno, spełniające wyłącznie rolę dekoracyjną, a nie przysłaniające je.

Co na okno?

rolety
wynik głosowania
34,3%
żaluzje
wynik głosowania
35,9%
firanki i zasłony
wynik głosowania
29,8%

Ilość oddanych głosów: 2179

Tam gdzie światło jest bardziej intensywne, korzystne okazać się może połączenie firan i zasłon lub bardziej nowoczesny set – roleta plus zasłona. Przepuszczą światło, nie przysłaniając okna całkowicie, jeżeli nie będziemy tego chcieli. Na wybór dekoracji w oczywisty sposób wpływają, także kształt i rozmiar okna. Regularne kształty, o prostopadłych, prostych liniach znacznie łatwiej przesłonić niż te zaokrąglone, czy o ostrych kątach. Dekoracja okna o standardowych wymiarach zawsze będzie ekonomiczniejsza, ponieważ na rynku obecnie mamy szeroką gamę produktów gotowych od firan i zasłon, po rolety i żaluzje, po które wystarczy wybrać się do najbliższego sklepu budowlano – dekoracyjnego. Okna nietypowe wymagają większego namysłu, dokładniejszych pomiarów, co zawsze będzie kosztowniejsze. Szczególnych rozwiązań wymagać będą okna narożne, wąskie i dachowe. W każdym przypadku dekoracja powinna być zaprojektowana tak, aby nie kolidowała ze sposobem otwierania okna, co wbrew pozorom  w wyniku nieprzemyślanych i pochopnych decyzji często się zdarza.

Po określeniu warunków technicznych w pomieszczeniu, warto dokładnie przyjrzeć się bogatej ofercie jaką proponuje nam świat dekoracji okiennych. Prócz tradycyjnych firan i zasłon, nasze okna pięknie przyozdobić mogą tradycyjne żaluzje aluminiowe, jak i eleganckie żaluzje drewniane lub plisowane. Prostą roletę zaciemniającą możemy zastąpić roletą rzymską z tkaniny jaka tylko nam się zamarzy. Dodatkowo poszaleć można też w obszarze dodatków, ozdobnych, złotych czy srebrnych karniszy, nowoczesnych drążków z futurystycznymi zakończeniami, podpięć i chwostów. Ponieważ wybór jest tak szeroki, a dekoracja raz wybrana zazwyczaj towarzyszy naszemu oknu latami, warto zasięgnąć porady zaufanego dekoratora. Chyba, że sami mamy wystarczająco odwagi aby wejść w ten trochę przeładowany, ale jak barwny świat. Diabeł tkwi w szczegółach a świat dekoracji okien, dobieranie dodatków może okazać się fantastyczną zabawą ze stylem, światłem i możliwością dopieszczenia Waszego mieszkania. Dekoracja okien w sposób subtelny ale zarazem znaczący dla całego pomieszczenia uzupełni charakter całego mieszkania lub domu.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karolina Szymczyk

Źródło: roomfactory.pl

Zdjęcia: shinyinterior.com, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także