Nowoczesne okna i drzwi GENEO

0
Nowoczesne okna i drzwi GENEO

Energooszczędne okna i drzwi ograniczają straty ciepła, zmniejszając koszty eksploatacji budynków. Firma REHAU ma w swojej ofercie nowoczesny produkt z zakresu techniki okiennej - system GENEO wykonany ze specjalnego tworzywa RAU-FIPRO.

Okna PVC - system GENEO.

Wzrost kosztów ogrzewania i malejące zasoby paliw kopalnianych powodują, że coraz częściej poszukuje się rozwiązań nie tylko skutecznych, ale przede wszystkim uwzględniających przyszłościowe wymogi odnośnie efektywności energetycznej budynków. Oprócz nowych, alternatywnych źródeł energii, które coraz częściej wspomagają ogrzewanie oraz zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, podstawowe znaczenie zyskuje doskonała izolacja cieplna ścian, izolacja dachu, okien, drzwi oraz fundamentów. Dlatego tak bardzo ważny jest właściwy dobór parametrów nowych okien i drzwi, które zapewnią najwyższy komfort cieplny we wnętrzu. Aspekt dobrej izolacji cieplnej należy uwzględnić nie tylko w budynkach nowo powstających, ale również na etapie termomodernizacji, gdyż straty ciepła przez stare, nieszczelne okna mogą wynosić nawet do 37%.

Producent systemów profili REHAU oferuje nowatorskie rozwiązanie z zakresu techniki okiennej - system profili GENEO o podwyższonej efektywności energetycznej. Dzięki stolarce z profili GENEO można nie tylko zrealizować swoje marzenia odnośnie komfortu cieplnego mieszkania, ale również obniżyć koszt utrzymania, redukując coroczne wydatki na ogrzewanie.

Profile okienne GENEO PHZ do domów pasywnych.Profile okienne GENEO.

Możliwość ograniczenia strat energii to zasługa niezwykle stabilnego tworzywa nowej generacji RAU-FIPRO. Jego stabilność pozwala w większości przypadków na rezygnację ze stosowanych do tej pory w profilach okiennych wzmocnień stalowych. Dzięki temu redukuje się powstawanie mostków cieplnych, ograniczając w sposób istotny ucieczkę ciepła z wnętrza budynku. Tym samym okna GENEO otwierają zupełnie nowe perspektywy w branży okiennej.

Nadzwyczajne parametry termoizolacyjne

Współczynnik przenikania ciepła U jest to parametr, który określa właściwości termoizolacyjne przegród budowlanych, takich jak ściany, stropy czy okna. Podaje on, jaka ilość ciepła (w watach) przenika przez metr kwadratowy powierzchni w ciągu jednej godziny. Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepsze są parametry termoizolacyjne. Profile GENEO osiągają wartość współczynnika Uf do 0,86 W/(m²·K) i są w swojej klasie niezaprzeczalnym liderem.

Profile okienne GENEO.

Obecne wymagania dla okien i drzwi balkonowych, opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 06.11.2008, określają, iż maksymalny współczynnik U dla okien i drzwi balkonowych nie może być większy niż 1,7-1,8 W/(m²·K) (w zależności od strefy klimatycznej). Okna GENEO nie tylko bez trudu spełniają te wymagania, ale również wykraczają daleko poza obecnie narzucone standardy. Dodatkowym atutem systemu jest obniżenie wysokości profili skrzydła i ościeżnicy, co pozwala na zwiększenie powierzchni przeszklenia i tym samym umożliwia efektywne pozyskiwanie ciepła i światła słonecznego.

Stosując okna GENEO można nie tylko spełnić już dziś wyzwania przyszłości, ale również przyczynić się do zmniejszenia degradacji środowiska na skutek nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Równie ważnym aspektem, szczególnie w obliczu stale rosnących cen gazu i ropy, jest obniżenie kosztów utrzymania domu lub mieszkania.

Idąc krok dalej, dzięki wyposażonym we wkładki termiczne profilom GENEO PHZ, o współczynniku przenikania ciepła Uf do 0,79 W/(m²·K), przy zastosowaniu odpowiednio dobranego oszklenia można uzyskać parametry cieplne przewidywane dla budynków pasywnych. System GENEO PHZ uzyskał bowiem certyfikat stosowania, wydany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Dzięki GENEO przyszłość zaczyna się już dziś…

Innowacyjne rozwiązanie technologiczne

RAU-FIPRO, tworzywo kompozytowe z zawartością włókna szklanego, powstało w oparciu o ponad 60-letnie doświadczenie oraz kompetencje REHAU w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Do tej pory tworzywa kompozytowe sprawdzały się doskonale na przykład w technologiach lotniczych czy Formule 1, odpowiadając za stabilność elementów i związane z tym bezpieczeństwo. Wprowadzenie przez REHAU nowego tworzywa RAU-FIPRO do produkcji profili, pozwoliło na wykorzystanie niezwykłych parametrów włókien szklanych w technologii okiennej. Specjalna receptura i technologia wytwarzania umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów statycznych. Natomiast zgłoszony do opatentowania system zintegrowanych wzmocnień dba zarówno o doskonałą sztywność profili, jaki i pewny montaż wkrętów mocujących okucia i złączki.

Komfort użytkowania

Dotychczas profile okienne z PVC uzyskiwały swoją sztywność poprzez zastosowanie ciężkich wzmocnień ze stali. Profile GENEO swoją sztywność zawdzięczają lekkiemu rdzeniowi z tworzywa RAU-FIPRO z gładką warstwą zewnętrzną z PVC. Oznacza to nie tylko spore ułatwienie w produkcji
i montażu - lżejsze okna łatwiej się transportuje i montuje. Wyższy jest także komfort użytkowania po zamontowaniu gotowych elementów. Dzięki lżejszym skrzydłom okiennym, a także trzem wysokiej klasy obwiedniowym uszczelkom o specjalnym kształcie, ułatwione jest zamykanie i otwieranie okien.
Profile okienne GENEO wytwarzane są z surowców najlepszej jakości przy wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii produkcji. Dzięki temu GENEO to produkt o najlepszych parametrach technicznych i jakościowych. Trwałe, o gładkiej powierzchni zewnętrznej profile
z tworzywa RAU-FIPRO są łatwe w pielęgnacji i spełniają wysokie wymagania użytkowników.

Wszechstronność systemu

System GENEO wykracza poza typowe rozwiązania okienne. Dzięki dobrym możliwościom formowania, tworzywo RAU-FIPRO pozwala na konstruowanie stabilnych elementów o nietypowych kształtach, jak na przykład okna łukowe czy trójkątne. Szeroka gama barw otwiera niemal nieograniczone możliwości kształtowania kolorystyki gotowych wyrobów. Do dyspozycji są zarówno profile z okleiną drewnopodobną oraz w kolorach uniwersalnych, profile lakierowane, a także specjalne nakładki aluminiowe. Wszystkie rodzaje wykończeń są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a dzięki gładkiej powierzchni - łatwe w pielęgnacji.

System GENEO to także doskonałe parametry izolacyjności akustycznej. Przy doborze odpowiedniego pakietu oszklenia, okna spełniają nawet najbardziej surowe wymagania izolacyjności akustycznej. Przykładowo, dla szyby o izolacyjności akustycznej 50 dB można uzyskać izolacyjność okna Rw = 47 dB. Ten poziom izolacyjności zalecany jest przykładowo w pobliżu autostrad czy lotnisk.  

Również w dziedzinie zabezpieczenia przed włamaniami profile GENEO zdobywają same plusy. Profile są tak stabilne, iż nawet bez wzmocnień stalowych zapewnią skuteczną ochronę włamaniem. Potwierdzeniem tego jest Świadectwo Badań z Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim, potwierdzające spełnienie wymagań dla klasy WK 2. Przy zastosowaniu dodatkowych środków można bez trudu osiągnąć klasę zabezpieczeń WK 3.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: REHAU

Polecamy Ci również

Zobacz także