Wybierając okna do domu często kierujemy się kryterium materiałowym. Okna z PVC ciągle są niezwykle popularne i godne polecenia, ze względu na ich korzystne parametry techniczne. Warto jednak poznać także okna z nowoczesnych materiałów – takich jak np. RAU-FIPRO firmy REHAU.
Ten nowoczesny kompozyt, z którego są wykonywane profile skrzydeł i ościeżnic, to połączenie sprawdzonego od lat w produkcji okien tworzywa PVC oraz wytrzymałych włókien szklanych. Zarówno okna z PVC, jak i kompozytu charakteryzują się wysoką trwałością, a jednocześnie są wygodne w codziennym użytkowaniu i obsłudze. Ponadto są dostępne w dużym wyborze kształtów i kolorów.
Dowiedz się więcej o: Kształtach i kolorach okien energooszczędnych
Profile okienne z tworzyw kompozytowych
Profile to elementy, które mają znaczący wpływ na parametry okna. Wraz z oszkleniem przesądzają o tym, czy okno będzie miało odpowiednie właściwości termoizolacyjne, akustyczne i przeciwwłamaniowe.
Do produkcji profili okiennych GENEO jest stosowane nowatorskie tworzywo kompozytowe RAU-FIPRO, które zostało opracowane przez firmę REHAU. Jego bazę stanowi wykorzystywany i sprawdzony od lat polichlorek winylu (PVC), który w procesie produkcji zostaje wzmocniony włóknem szklanym. Warto podkreślić, że tego typu tworzywa kompozytowe są także stosowane w przemyśle lotniczym i Formule 1.
W przypadku okien odpowiedni dodatek włókien szklanych wzmacnia materiał, nadając rdzeniowi profilu wyjątkową stabilność i sztywność. Dzięki temu w profilach okiennych nie trzeba stosować dodatkowych wzmocnień. W tradycyjnych wielokomorowych profilach okiennych z PVC stosuje się wzmocnienia stalowe, aby nadać im odpowiednią sztywność. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że stal jest dobrym przewodnikiem cieplnym i takie wzmocnienie okna powoduje powstanie mostków termicznych wewnątrz profili i większe straty ciepła.
Profile z materiałów kompozytowych są odpowiednio sztywne, by przenosić różne obciążenia (m.in. ciężar oszklenia) bez dodatkowych elementów wzmacniających. Przekłada się to korzystnie na bilans cieplny okna, a dla użytkowników oznacza niższe koszty ogrzewania.
Jakie kryteria są najważniejsze przy zakupie okien?
- energooszczędność
- wynik głosowania
- 25,1%
- estetyka
- wynik głosowania
- 12,9%
- marka producenta profili
- wynik głosowania
- 6,8%
- marka producenta okien
- wynik głosowania
- 6,6%
- liczba komór profili
- wynik głosowania
- 11,8%
- ochrona przed hałasem
- wynik głosowania
- 14,4%
- funkcjonalność
- wynik głosowania
- 15,1%
- opinie specjalistów
- wynik głosowania
- 7,3%
Ilość oddanych głosów: 1295
Profile GENEO – również do domów pasywnych
Profile w systemie GENEO to nowoczesne profile wielokomorowe. Każdy profil składa się z kilku komór, tworzących zamknięte przestrzenie powietrzne. Dzięki ich właściwościom izolacyjnym, poprawiają się parametry cieplne okna. W profilach GENEO jest możliwe zastosowanie dodatkowego izolatora. Największa komora (tzw. funkcyjna) może być dodatkowo wyposażona we wkładkę ocieplająca Thermo. To rozwiązanie sprawia, że okno osiąga parametry wymagane dla budynków pasywnych.
Dowiedz się więcej o:
Oknach do domów pasywnych
Profile GENEO – zalety
- duża głębokość profili (głębokość zabudowy) – wynosząca 86 mm. Umożliwia to zastosowanie energooszczędnych pakietów szyb dwukomorowych, charakteryzujących się wysoką izolacyjnością termiczną,
- sześć wewnętrznych komór, stanowiących barierę przed stratami ciepła,
- możliwość zastosowania wewnętrznej wkładki ocieplającej, podnoszącej parametry izolacyjne okien,
- wysoki poziom szczelności, zapewniany przez trzy uszczelki zamocowane na całym obwodzie okna
- niezwykła stabilność, uzyskana przez zastosowanie innowacyjnego tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO wraz z opatentowanym zintegrowanym systemem wzmocnień IVS.
- zewnętrzna warstwa profili GENEO jest wykonana z PVC o niezwykle gładkiej i przez to łatwej w czyszczeniu powierzchni.
Pamiętaj – ciepły profil to ciepły dom
Wybór profili o wysokiej izolacyjności termicznej przynosi wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Okna efektywnie energetycznie zapewniają mniejsze zużycie energii, co przekłada się także na ochronę środowiska.
Okna i drzwi energooszczędne – zobacz więcej
Albi16
Ja mam okna plastikowe. Drewniane fajna sprawa, ale nie było mnie stać - są dużo droższe. Mam kolor mokka - imitacja drewna. Wyglądają ciekawie. Od środka białe. Stwierdziłem, że łatwiej do białego zaaranżować wnętrze.
Maria99
W dzisiejszych czasach to do wyboru do koloru. Nawet są już sztuczne okna czyli lampy coelux. Czego to ludzie nie wymyślą
RomanSz
Jak dla mnie synonimem nowoczesnych okien są okna aluminiowe. Aluminium to materiał szlachetny, estetyczny i jednocześnie dający duże możliwości projektowania. Ramy takich okien są wąskie i efektownie podkreślają duże rozmiary szyb. Możliwości kolorystyczne są przy tym nieograniczone. Warto przy tym wybierać producentów stosujących sprawdzone technologie i mających duże doświadczenie w takich rozwiązaniach. Osobiście mogę doradzić kontakt z firmą CB Aluminium z Krakowa. Produkują ślusarkę aluminiową na bardzo dobrych systemach Schuco i obsługują różnego rodzaju inwestycje, więc są godni polecenia