Kupno okien to poważny wydatek, zatem decyzja o ich wyborze nie może być pochopna. Powinny nam służyć wiele lat, dlatego warto przygotować sobie zestaw pytań, które zadamy sprzedawcy.
Uzyskane informacje powinny ułatwić decyzję o wyborze okien. To element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany, należy więc dobrze przemyśleć jego zakup, by nie był konieczny ponowny remont.
Na liście powinny znaleźć się pytania:
- o klasę profilu okna (dopuszczalną na rynku UE klasą jest klasa A);
- o grubość ścianek konstrukcyjnych oraz szerokość komór wewnętrznych (minimalna grubość ścianek – 2,8 mm, optymalna szerokość komór – 5 mm);
- maksymalne wymiary skrzydła, jakie dopuszcza Aprobata Techniczna na dany profil;
- o ilość punktów ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów;
- o standardowe zabezpieczenia przeciwwyważeniowe (minimum 1 grzybek na skrzydło);
- o standardowe systemy rozszczelniania i wentylacji;
- czy okucie posiada możliwość doposażenia (stopniowanie uchyłu, blokada obrotu klamki);
- czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej;
- czy w umowie kupna stolarki zostanie wpisane deklarowane wyposażenie okien.
Decydując się na okna kolorowe (dwustronnie oklejane drewnopodobną folią), warto zapytać o barwę podkładu profilu (może być brązowy lub biały) oraz o wysokość dopłat do kolorów. Powinniśmy też znać koszt dodatkowego wyposażenia (specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.).
Warto zwrócić uwagę na okucia – wielu producentów szuka tu oszczędności. Należy też zachować ostrożnym przy kalkulacji kosztów okien w nietypowych kształtach i wymiarach.
Jakie okna wybrać?
- okna drewniane
- wynik głosowania
- 33,6%
- okna plastikowe
- wynik głosowania
- 47,9%
- okna aluminiowe
- wynik głosowania
- 18,5%
Ilość oddanych głosów: 3035
Ważny jest także sam wybór producenta – należy się upewnić, czy ma na swoje wyroby Aprobatę Techniczną, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, oraz Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną, wydany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną, lub deklarację takiej zgodności. Warto również sprawdzić, czy producent dysponuje wykwalifikowaną i doświadczoną ekipą monterską.
Przy składaniu zamówienia, sformułujmy je precyzyjnie. Powinny się w nim znaleźć schematy okien z uwidocznionym podziałem, ich wymiary i kierunki otwierania skrzydeł. Należy też określić oczekiwane parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, sposób i kolor wykończenia oraz inne nasze życzenia.