O co pytać przy zakupie okien?

O co pytać przy zakupie okien?

Kupno okien to poważny wydatek, zatem decyzja o ich wyborze nie może być pochopna. Powinny nam służyć wiele lat, dlatego warto przygotować sobie zestaw pytań, które zadamy sprzedawcy.

Uzyskane informacje powinny ułatwić decyzję o wyborze okien. To element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany, należy więc dobrze przemyśleć jego zakup, by nie był konieczny ponowny remont.

Na liście powinny znaleźć się pytania:

  • o klasę profilu okna (dopuszczalną na rynku UE klasą jest klasa A);
  • o grubość ścianek konstrukcyjnych oraz szerokość komór wewnętrznych (minimalna grubość ścianek – 2,8 mm, optymalna szerokość komór – 5 mm);
  • maksymalne wymiary skrzydła, jakie dopuszcza Aprobata Techniczna na dany profil;
  • o ilość punktów ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów;
  • o standardowe zabezpieczenia przeciwwyważeniowe (minimum 1 grzybek na skrzydło);
  • o standardowe systemy rozszczelniania i wentylacji;
  • czy okucie posiada możliwość doposażenia (stopniowanie uchyłu, blokada obrotu klamki);
  • czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej;
  • czy w umowie kupna stolarki zostanie wpisane deklarowane wyposażenie okien.

okna

Decydując się na okna kolorowe (dwustronnie oklejane drewnopodobną folią), warto zapytać o barwę podkładu profilu (może być brązowy lub biały) oraz o wysokość dopłat do kolorów. Powinniśmy też znać koszt dodatkowego wyposażenia (specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.).
Warto zwrócić uwagę na okucia – wielu producentów szuka tu oszczędności. Należy też zachować ostrożnym przy kalkulacji kosztów okien w nietypowych kształtach i wymiarach.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035

Ważny jest także sam wybór producenta –  należy się upewnić, czy ma na swoje wyroby Aprobatę Techniczną, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, oraz Certyfikat Zgodności z Aprobatą Techniczną, wydany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną, lub deklarację takiej zgodności. Warto również sprawdzić, czy producent dysponuje wykwalifikowaną i doświadczoną ekipą monterską.

Przy składaniu zamówienia, sformułujmy je precyzyjnie. Powinny się w nim znaleźć schematy okien z uwidocznionym podziałem, ich wymiary i kierunki otwierania skrzydeł. Należy też określić oczekiwane parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, sposób i kolor wykończenia oraz inne nasze życzenia.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: OknoPlus

Polecamy Ci również

Zobacz także