O czym trzeba pamiętać wymieniając okna przed zimą?

0
Montaż okna dachowego
Bez względu na to czy wymieniamy okno dachowe czy pionowe, jego prawidłowy montaż jest niemal tak samo ważny, jak parametry samego okna.

Jesień to ostatni moment, żeby wymienić okna w domu. A warto to zrobić, bo przez nieszczelne, stare okna tracimy nawet 30% ciepła. Radzimy na co zwrócić uwagę, planując wymianę okien.

Ciepłe okna czyli współczynnik przenikania ciepła

Podstawowy element, na który powinniśmy zwrócić uwagę wymieniając okna, to współczynnik przenikania ciepła. Jest on oznaczany symbolem Uw i wyrażany w W/m²K. Im ten współczynnik niższy, tym okna są bardziej energooszczędne i powodują mniejsze straty ciepła.

Obecnie maksymalny współczynnik przenikania ciepła okien wynosi: 1,1 W/m²K dla okien pionowych i 1,3 W/m²K dla okien dachowych.

Poznaj: Zasady prawidłowego montażu i obróbki okna dachowego

Jednak to nie wszystko. Ważnym elementem jest tzw. bilans energetyczny okna, czyli zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. Krótko mówiąc – nawet zimą promienie słoneczne będą dogrzewać pomieszczenia. Aby wykorzystać tę możliwość, przeszklenia muszą być odpowiednio duże.

– Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. Już teraz w obliczeniach efektywności energetycznej budynków uwzględnia się zyski energii cieplnej wpadającej przez okna zimą. Naturalne światło wpadające do domu zapewnią duże przeszklone powierzchnie. – mówi Paweł Hryniewicz, Produkt Manager Roto Okna Dachowe.

Rolety okienne nie tylko na ozdobę

Aby jak najlepiej wykorzystać bilans cieplny okien, powinniśmy je zaopatrzyć w odpowiednie osłony, czyli rolety. Dzięki temu unikniemy przegrzewania pomieszczeń latem, a zimą będziemy mogli skuteczniej „zatrzymać” ciepło.

Jesienią i zimą warto odsłaniać okna na dzień – i korzystać z darmowego dogrzewania przez słońce, a opuszczać rolety na noc, zatrzymując ciepło we wnętrzu.

W tym przypadku najskuteczniejsze będą specjalne rolety wewnętrzne –  termoizolacyjne, a także rolety zewnętrzne. W rolety warto zaopatrzyć zarówno okna pionowe, jak i dachowe.

Podpowiadamy: Jak samodzielnie zamontować roletę do okna dachowego

Ciche okna, czyli izolacyjność akustyczna okien

Wybierając okna powinniśmy się też zastanowić w jak bardzo hałaśliwej okolicy mieszkamy. Okna mają bowiem różną izolacyjność akustyczną, oznaczaną symbolem Rw i wyrażaną w decybelach.

Jeśli mieszkamy w cichej wystarczą nam okna o parametrach 30-35 db. Dla tych natomiast, którzy mieszkają w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, idealne będą okna o zakresie 35-45 db. Na dobre wyciszenie okna wpływ ma kilka czynników: specjalne zaprojektowane pakiety szyb zespolonych, odpowiednie uszczelki oraz poprawny montaż.

Ciepły i ciche okna, czyli prawidłowy montaż okien

Bez względu na to jak doskonałe będą parametry okien, nie będziemy mieli z nich pożytku, jeśli okna zostaną źle zamontowane. Poprawny montaż okien, zarówno dachowych, jak i połaciowych, wydaje się zadaniem mało skomplikowanym, ale wymaga bardzo dużej staranności.

Kluczowe jest odpowiednie uszczelnienie okien. Dlatego w przypadku okien fasadowych polecany jest tzw. montaż warstwowy. Z kolei ciepły i poprawny montaż okien dachowych ułatwiają różne rozwiązania systemowe oferowane przez producentów. Trzeba jednak wybrać ekipę, która będzie potrafiła prawidłowo zamontować okna i skorzystać z nowoczesnych rozwiązań.

Dowiedz się: Jak powinno być zamontowane okno pionowe, by było ciepłe, ciche i szczelne

Zdrowe powietrze w domu, czyli skuteczna wentylacja przez okna

Przygotowując się do wymiany okien należy również zwrócić uwagę na to, czy będą one zapewniać odpowiednią wentylację. Jakość powietrza w wpływa nie tylko na nasze samopoczucie oraz koncentrację, lecz może znacząco przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Kumulujące się w powietrzu zarazki mogą powodować infekcje, astmę czy alergię. W nowoczesnych oknach stosuje się rozwiązania umożliwiające skuteczną wymianę powietrza, nawet przy zamkniętych oknach. Dzięki temu straty ciepła są mniejsze, a my nie musimy się obawiać o jakość powietrza.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także