Obróbka okien dachowych

0
Obróbka okien dachowych

okna dachoweOkna na poddaszu – lukarny i okna dachowe – wymagają od wewnątrz precyzyjnego wykończenia.

Lukarny zabudowuje się tym samym materiałem co skosy poddasza. Zazwyczaj są to więc płyty g-k, ale może być też sklejka, boazeria, płyty OSB. Elementy okładziny zostają przykręcone do stalowych lub drewnianych elementów konstrukcji nośnej, przytwierdzonych do więźby dachowej. Warto w tym miejscu dodać, że jeśli poddasze wykańczamy boazerią i deski chcemy umieszczać w układzie poziomym, elementy rusztu nośnego trzeba przymocować prostopadle w stosunku do nich.
Płyty g-k, sklejkę, OSB i deski mocujemy do konstrukcji nośnej wkrętami. Te do g-k powinny być odporne na rdzewienie. Rozstaw wkrętów wynosi około 20 cm. Nie powinny być umieszczane bliżej niż 1,5 cm od krawędzi i narożników. Deski i sklejkę zazwyczaj lakieruje się lub maluje farbą kryjącą.
Problemem może być wykończenie lukarny typu wole oko. Ma ona połać o łukowym kształcie. Jeśli taką samą formę chcemy uzyskać od strony poddasza, trzeba będzie zastosować deski, sklejkę lub płyty g-k przystosowane do gięcia.

1. zakładanie kołnierza paroszczelnego 2. skręcanie elementów szpalety3. oznaczenie na szpalecie grubości ściany

4. odcinanie zaznaczonego fragmentu szpalety5. przykładamy szablon, aby wyznaczyć punkt, od którego będziemy odmierzać 30-centymetrowe odcinki na bocznych elementach szpalety Przykładamy szablon, aby wyznaczyć punkt, od którego będziemy odmierzać 30-centymetrowe odcinki na bocznych elementach szpalety. 5. 6. przykręcanie bazy zaczepów

Pierwszą trudność napotkamy przy budowie rusztu pod łukową okładzinę. Możemy zastosować wąskie pasy cienkiej sklejki, wyginanej i skręcanej warstwowo. Chyba jednak najkorzystniej będzie wykorzystać stalowe profile typu CW, które po równomiernym ponacinaniu da się wygiąć w łuk.
Deski boazeryjne montujemy w układzie prostopadłym do okna. Ustawiając jedną obok drugiej, da się z nich zbudować łukowy sufit lukarny. Najłatwiej to zrobić, stosując cienką sklejkę, którą łatwo się wygina. Trochę trudniej poradzić sobie z płytą g-k, która może wymagać nawilżania podczas wyginania.

7. montaż uchwytów8. zaznaczamy miejsce do montażu zaczepów9. przykręcanie szpalety do rowków w oknie

Okna połaciowe
Po ich wbudowaniu w dach i ociepleniu połaci, wraz z zaizolowaniem folią paroizolacyjną, kolejnym etapem są prace wykończeniowe. Poddasza użytkowe najczęściej zabudowuje się płytami gipsowo-kratonowymi. Mogą tu być wykorzystywane także między innymi płyty gipsowo-włóknowe, sklejka, deski lub płyty OSB. Okna połaciowe wykańcza się tym samym materiałem co skosy poddasza. Płyty są przykręcane do stalowych profili nośnych, przymocowanych do elementów więźby dachowej. Aby poprawnie zabudować okno, trzeba najpierw wyciąć z płyty g-k cztery odpowiedniego kształtu kawałki. Powstanie z nich zabudowa wnęki okiennej. Ważne, aby górna krawędź wnęki skierowana była równolegle do podłogi poddasza, a dolna prostopadle do niej. Pamiętajmy, że płyty okładziny połaci nie powinny łączyć się ze sobą w narożnikach wnęki okiennej. Połączenie powinno wypadać mniej więcej w połowie jej szerokości lub wysokości.
Połączenia płyt w obrębie wnęki wykańcza się identycznie jak w pozostałych miejscach okładziny. W narożniki wewnętrzne wtapia się siatkę wzmocnioną włóknem szklanym lub metalem. Wkleja się ją w warstwę gipsowej masy szpachlowej i szpachluje tą masą tak, żeby przestała być widoczna. Narożniki zewnętrzne można wzmocnić taką samą taśmą lub umieścić tam aluminiowe kątowniki. Po zaszpachlowaniu ich masą gipsową, powstaną równe krawędzie wnęki okiennej, dodatkowo odporne na obtłuczenia.

10. montaż dolnej i górnej listwy wykończeniowej11. wyznaczenie miejsca przycięcia listew wykończeniowych12. montaż zaczepów i wpinanie listew bocznych

13. zakładanie elementów maskujących14. maskowanie aluminiowych profili15. zamontowana szpaleta we wnęce okiennej

okno na poddaszuDo wykańczania wnęk użyć też można gotowych elementów zabudowy, zwanych szpaletami. Dostarczają je producenci okien dachowych. Wykonane są z wodoodpornych, drewnopochodnych płyt laminowanych, w kolorze białym lub imitujących drewno sosnowe. Szpalety dostępne są w kilku podstawowych wymiarach i można je stosować do połaci o nachyleniu od 20 do 75o. Nie zawsze więc będzie je można dostosować do rozmiaru okna i kształtu dachu.
Szpalety skręca się wzajemnie z czterech elementów. Docinając elementy, można zmniejszać ich wysokość przed montażem. Szpalety montuje się do ramy okna i profili bocznych za pomocą specjalnych uchwytów i wkrętów. Po obwodzie wnękę okienną zabudowuje się listwami maskującymi.

W celu uzyskania szerszych informacji na temat montażu okien zapraszamy do zapoznania się
z Poradnikiem "Okna prawidłowo zamontowane".

Wykończenie okna dachowego szpaletą krok po kroku

 1. Po zamontowaniu okna w połaci dachu zakładamy kołnierz paroszczelny oraz odpowiednio docinamy płyty g-k zgodnie z instrukcją montażu.
 2. Skręcamy elementy szpalety i przykręcamy ją do rowków szpaletowych w oknie dachowym.
 3. Oznaczamy na szpalecie grubość ściany. Następnie odkręcamy szpaletę.
 4. Odcinamy zaznaczony fragment szpalety.
 5. Przykładamy szablon, aby wyznaczyć punkt, od którego będziemy odmierzać
  30-centymetrowe odcinki na bocznych elementach szpalety.
 6. Przykręcamy bazy zaczepów, do których wpinane będą wykończeniowe listwy szpalety.
 7. Do dolnej i górnej listwy wykończeniowej montujemy specjalne uchwyty umożliwiające wpięcie ich do bazy zaczepów.
 8. Przykładamy do górnej i dolnej części szpalety listwy wykończeniowe i odznaczamy miejsce do montażu bazy zaczepów. Po odznaczeniu zdejmujemy listwy i przykręcamy zaczepy.
 9. Przykręcamy szpaletę do rowków w oknie.
 10. Montujemy dolną i górna listwę wykończeniową.
 11. Przykładamy boczne listwy wykończeniowe i za pomocą szablonu wyznaczmy miejsce przycięcia ich na odpowiednią długość.
 12. Po docięciu na listwach bocznych montujemy zaczepy i wpinamy listwy boczne.
 13. W miejscach styków listew zakładamy elementy maskujące połączenie.
 14. Dolne i górne aluminiowe profile szpalety maskujemy za pomocą specjalnych listew.
 15. Zamontowana szpaleta we wnęce okiennej.
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Paweł Wiśniewski

Zdjęcia: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także