Ogród zimowy - bezpieczny i trwały

2
Ogród zimowy
Ogród zimowy to w naszym klimacie bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Trzeba jednak zadbać o jakość jego konstrukcji.

Myśląc o budowie ogrodu zimowego rzadko bierzemy pod uwagę szczegóły techniczne. A to one decydują o jego funkcjonalności i komforcie użytkowania. Pamiętajmy, że ogród ma nam służyć przez tak długie lata jak dom dlatego nie warto oszczędzać na projekcie i wykonawstwie.

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, warto wcześniej przeanalizować nie tylko jego usytuowanie względem słońca czy rodzaj wentylacji, ale także parametry materiałów z jakich będzie wykonany. Zwracamy uwagę na kilka podstawowych elementów konstrukcji, które – niepoprawnie zaprojektowane – z pewnością przysporzą nam kłopotów po kilkunastu miesiącach użytkowania. Do najważniejszych należą: fundament, izolacja przeciwwodna w warstwie posadczej, założenia wytrzymałościowe konstrukcji, źle dostosowany pakiet szkła zespolonego, brak podparcia dachu w części frontowej oraz brak przekładek termicznych.

Podpowiadamy też: Jak wykończyć i urządzić ogród zimowy

Zacznijmy od podstaw(y) – podłoże i fundament pod ogród zimowy

Jednym z newralgicznych elementów konstrukcji ogrodu zimowego jest odpowiednio trwałe podłoże oraz fundament – zbrojony i zaizolowany termicznie i przeciwwodnie (na specjalnej folii polietylenowej, warunkującej szczelność połączenia). Najlepiej, jeśli fundament zostanie zaprojektowany i wykonany jeszcze w trakcie budowy domu.

Od podłoża zaś zależy, czy fundament przeniesie bez odkształceń lub pękania obciążenie wynikające z posadowienia szklanej konstrukcji oraz ewentualne obciążenia spowodowane wiatrem i śniegiem. Jeżeli konstrukcja fundamentu będzie zbyt słaba, z pewnością – pod obciążeniem ogrodu zimowego – w pewnym momencie pęknie. Bardzo często w wyniku takich pęknięć zmienia się także geometria konstrukcji, co skutkuje powstawaniem przecieków (rozszczelnień i nieszczelności).

Także jeżeli naprężenia w konstrukcji będą duże, może dojść do pęknięcia tafli szkła na dachu. W takim przypadku możemy być zmuszeni nawet do rozebrania i powtórnego, poprawnego złożenia konstrukcji aluminiowej, co wiąże się ze znacznymi kosztami.

Odprowadzenie wody deszczowej z ogrodu zimowego

Kolejna ważna rzecz to zaprojektowanie miejsca odprowadzania wody opadowej. W ogrodach zimowych można to zrealizować np. za pomocą ozdobnych rynien systemowych i maskowanych w specjalnych tubach rur spustowych. Woda deszczowa odprowadzana jest poza dach i nie spływa po szklanych ścianach. Uszczelki znajdują się na krokwiach, rynnie, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Dodatkowo niektóre połączenia wypełnione są specjalistyczną rozprężną taśmą, co zapewnia wysoką odporność na przenikanie wody.

Fundament natomiast powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od podłoża nie zachlapywały ścian ogrodu, a woda przenikająca do profilu konstrukcji mogła z niego swobodnie wypływać. Można także rozsypać wokół zewnętrznych ścian ogrodu kamyki lub żwir, które rozproszą upadające na nie krople deszczu, znacznie eliminując problem zabrudzenia konstrukcji.

Podpowiadamy: Jak urządzić ogród zimowy na balkonie

Śnieg na dachu ogrodu zimowego

Założenia wytrzymałościowe projektu powinny zawierać kalkulację uwzględniającą strefy opadów śniegu i wiatru oraz obciążenie szkłem. Konstrukcja ogrodu zimowego musi być zaprojektowana tak, żeby nie zaszkodził jej ciężar zalegającego śniegu lub podmuchy wiatru. Nie może też ulegać rozszczelnieniu, co grozi zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu zimowego z budynkiem. Dach powinien więc mieć odpowiednie pochylenie (10-45 stopni), umożliwiające swobodne zsuwanie się śniegu.

Bezpieczne oszklenie ogrodu zimowego

Pakiet szkła przeznaczonego na konstrukcję dachową powinien składać się ze szkła bezpiecznego (klejonego) oraz hartowanego - to tzw. szkło zespolone, składające się z szyby hartowanej oraz klejonej. Takie szkło w przypadku rozbicia nie rozpryskuje się na ostre kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie. Z kolei profile nośne muszą być zamontowane tak, by nie poddawały się wichurom.

Każda szyba zespolona stosowana na dach powinna składać się z tafli hartowanej (górna szyba pakietu zespolonego) oraz laminowanej, klejonej (dolna szyba pakietu zespolonego).

Czasami dla obniżenia kosztów budowy ogrodu zimowego stosuje się zbyt duże rozpiętości dachów bez podparcia w części frontowej. Takie rozwiązanie może skutkować dużymi odkształceniami profili rynny i nieprawidłowym funkcjonowaniem wielu elementów ogrodu zimowego, np. drzwi przesuwnych zlokalizowanych właśnie pod tą rynną – drzwi będą się zakleszczać.

Ważna wentylacja ogrodu zimowego

Wymiana powietrza jest podstawą funkcjonowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. Projektant musi uwzględnić możliwości wentylacji i przewietrzania. Może się zdarzyć, że w naszej oranżerii zostanie zastosowany grawitacyjny system wentylacji: nawiewniki tuż nad podłogą oraz wywietrzniki pod zadaszeniem. Takie rozwiązanie może sprawić, że użytkownikom ogrodu będzie zimno w nogi.

Poleca się odwrócenie cyklu wentylacji poprzez podawanie powietrza do wewnątrz z góry, a odprowadzanie poprzez wywietrzniki umieszczone w dolnej części konstrukcji. Dzięki takiemu przepływowi polepsza się komfort użytkowania oraz unika się tego nieprzyjemnego efektu.

Sprawdź: Jak zbudować szklarnię ogrodową

Profile aluminiowe

Ostatnim, ale równie istotnym elementem konstrukcji ogrodu zimowego, na który trzeba zwrócić baczniejszą uwagę jest odpowiednio dobrany system profili aluminiowych. Jeśli wykonawca zastosuje systemy profili bez przekładki termicznej, może to skutkować przemarzaniem całej konstrukcji i skraplaniem się pary wodnej na szybach – a w efekcie – jej zamarzaniem.  Przed decyzją o budowie ogrodu zimowego warto więc zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także