Ogród zimowy o południowej ekspozycji

Ogród zimowy o południowej ekspozycji

Odzwierciedla tęsknotę człowieka za naturą. Pozwala przez cały rok otaczać się zielenią. Jak w pełni cieszyć się ogrodem zimowym, gdy zorientowany jest na słoneczne południe?

Szklany ogród zorientowany na południe łatwo się nagrzewa i kumuluje ciepło. Zimą pozwala zaoszczędzić koszty związane z ogrzewaniem. Przez cały rok sprzyja wzrostowi roślin, które kochają słoneczne promienie. Słońce, silnie nagrzewające tafle szkła, podnosi temperaturę wewnątrz pomieszczenia nawet do 600C. Ogród zorientowany na południe - niedostatecznie ocieniony,
z miejsca wytchnienia i relaksu, może zamienić się w prawdziwą saunę.

ogród zimowy aranżacja ogrodu zimowego

Drzewa liściaste – sposób na cień
Posadzone w pobliżu naszej przeszklonej oranżerii, przynoszą wiele korzyści. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, dają nieoceniony, zwłaszcza dla południowej ekspozycji ogrodu – cień. Zimą natomiast, ich nagie konary nie utrudniają dostępu światła.

Szyby przeciwsłoneczne
Nowoczesne szkła przeciwsłoneczne to niewątpliwie skuteczna ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym ograniczają także straty ciepła, tak pożądanego zimą. W zależności od parametrów szkła przeciwsłoneczne przybierają kolory od neutralnych, przez szare aż po niebieskie. W ogrodzie zimowym zorientowanym na południe,  sprawdzają się przede wszystkim te, o podwyższonych parametrach izolacyjności na przenikanie energii słonecznej, a przy tym o wysokiej przejrzystości. Takie rozwiązanie pozwala wpuścić odpowiednią ilość światła do naszego ogrodu, co korzystnie wpływa na wegetację roślin, jak również nasze samopoczucie.

Osłony zewnętrzne

To nieoceniony sposób na kontrolowanie ilości wpuszczanego ciepła do naszego ogrodu.

ogród zimowy - ochrona przed słońcemDach
Szklany dach, który szczególnie narażony jest na kontakt ze słońcem, osłonią skutecznie rolety zewnętrzne lub specjalne markizy materiałowe. Oba rozwiązania charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Rolety zewnętrzne wyposażone są w silnik elektryczny, co umożliwia ich wygodne sterowanie, np. za pomocą pilota. Osłony zewnętrzne zaopatrzone są ponadto w specjalny system mocowania, który gwarantuje solidne przytwierdzenie ich do elementów nośnych dachu ogrodu zimowego, a to sprawia, że rolety nie obwieszają się. Tego typu rozwiązanie umożliwia ponadto ich wentylację – przepływ chłodnego powietrza pomiędzy materiałem a szklaną taflą dachu. Jak chronić je przed wiatrem? Nowoczesne rolety dachowe, zaopatrzone w czujnik wiatru, przy silnej cyrkulacji powietrza, automatycznie zwijają się i chowają do aluminiowej kasety zabezpieczającej.

ogród zimowy - roletyŚciany pionowe
Rolety zewnętrzne z aluminium, PVC lub stali doskonale sprawdzają się również jako osłona przeciwsłoneczna pionowych ścian zimowego ogrodu. System ich mocowania oraz prowadzenia (przy pomocy mocnych, stalowych linek lub prowadnic) jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji nośnej ogrodu zimowego.

Wewnętrzna osłona
Rolety zainstalowane wewnątrz ogrodu zimowego, wydają się znacznie mniej skuteczne od osłon zewnętrznych. Ciepło słoneczne, przenikając taflę szkła, nagrzewa powierzchnię osłon, a te z kolei oddają ciepło do wnętrza oranżerii. Rolety wewnętrzne pełnią jednak niewątpliwie funkcję estetyczną, dopełniają wystrój wnętrza i zapewniają intymność.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także