Okapniki okienne

Okapniki okienne

Okapniki to wąskie listwy profilowane, montowane na zewnątrz, na dolnym ramiaku skrzydła okiennego. Pełnią ważną funkcję w konstrukcji okna.

Okapniki okienne stanowią osłonę przeciwdeszczową okna. Zabezpieczają je przed wodą opadową w miejscach, w których powłoka lakiernicza okna, jak też sama jego konstrukcja są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: wilgoci i promieniowania UV. Okapniki odprowadzają wodę deszczową, zabezpieczając przed jej wnikaniem w konstrukcję okna.

Ponieważ okapnik jest elementem dość wyeksponowanym w oknie, producenci postarali się o jego walory estetyczne - kolorem i kształtem wpisuje się w stylistykę okna.

Okapniki produkuje się z aluminium, anodowanego, a następnie malowanego proszkowo. Anodowanie polega na uszlachetnianiu powierzchni aluminium poprzez elektrolityczne wytwarzanie na niej tlenków ochronnych. Uzyskuje się w ten sposób wysoką odporność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Przed ostatecznym wykończeniem okapnika jego powierzchnia jest odtłuszczana, wytrawiana, a następnie chromianowana. Cały ten proces daje gwarancję dobrej przyczepności i wieloletniej trwałości powłoki. Na koniec okapniki lakieruje się proszkowo na wiele różnych kolorów (biały, srebrny, złoty, oliwkowy, brązowy), pasujących do kolorystyki okien.

 okapnik okiennyzamontowany okapnik okienny

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Aluron

Polecamy Ci również

Zobacz także