Okiennice aluminiowe

Okiennice aluminiowe

Błękitne, zielone, ażurowe, smukłe lub mocne drewniane – okiennice na południu Europy występują w każdym niemal domu. Ostatnio zyskują coraz większą popularność także w Polsce. Dzięki zastosowaniu nowego materiału – aluminium, stały się one bardziej odporne na warunki atmosferyczne a dodatkowo chronią nasze domy przed zbytnim nagrzewaniem się podczas upałów.

Okiennice dawniej i dziś

Okiennice mimo, że nadal są uważane za element typowy dla architektury tradycyjnej, świetnie prezentują się również na elewacji nowoczesnych obiektów o prostej geometrycznej bryle. Dawne okiennice w polskiej strefie klimatycznej nie wytrzymywały długo, deszczowe jesienie oraz mroźne i śnieżne zimny mocno nadwyrężały ich konstrukcję. Średnio po 3-4 sezonach wymagały one gruntownej konserwacji lub wymiany. Nowoczesne okiennice wykonane z lekkiego aluminium doskonale sprawdzają się w naszej strefie klimatycznej – są odporne na czynniki atmosferyczne, korozje i naprężenia mechaniczne – mówi Bożena Ryszka – kierownik marketingu i public relations z Aluprof S.A.

okiennice aluminiowe

Okiennice mogą nadać naszemu domowi wyjątkowy charakter. Chociaż kojarzą się one z budynkami stylizowanymi na wiejskie, to obecnie coraz częściej pojawiają się, także w obiektach modernistycznych. Obecnie na rynku mamy bogaty wybór wzorów, co pozwala na przestrzenne urozmaicenie fasady. Elementy te dodają uroku elewacji a także są praktyczne i temu zawdzięczają swój renesans.

Okiennice a bilans energetyczny domu

Okiennice umożliwiają także regulowanie bilansu energetycznego budynku co ma duże znaczenie we współczesnym zorientowanym ekonomicznie i ekologicznie budownictwie. Dzięki nim możemy ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń latem - hamują dostęp światła oraz gorącego powietrza zapewniając w pomieszczeniach przyjemny chód. Zimą z kolei przyczyniają się do zmniejszenia ucieczki ciepła.
Elementy te stanowią dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przez co nasze okna dłużej pozostaną piękne i sprawne. Dodatkowo, okiennice wyciszają pomieszczenia, dzięki czemu szalejąca za oknami wichura, deszcz, czy grad będą dla nas mniej odczuwalne.
Okiennice mogą mieć skrzydła pełne, tzn. panelowe - po ich zamknięciu uzyskujemy efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza. Możemy także zdecydować się na wersję z lamelkami ustawionymi na stałe lub ruchomymi. Najczęściej składają się one z dwóch skrzydeł mocowanych po obu stronach ościeża, ale zdarzają się również pojedyncze lub składane, montowane tylko z jednej strony okna.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Aluprof

Polecamy Ci również

Zobacz także