Okna aluminiowe - czy sprawdzą się w domu?

Okna aluminiowe
Okna w domu mają posłużyć na lata więc powinny być trwałe, odporne na włamania i ładnie się prezentować w domu.

Inwestorzy planujący zakup okien do domu często stają przed problemem wyboru odpowiedniego materiału do profili okiennych. Zwolennicy nowoczesnych projektów często skłaniają się ku aluminium. Jest to materiał bardzo często stosowany przez architektów przy realizacjach takich, jak biurowce czy nowoczesne hotele, świetnie współgrający z minimalistycznym designem.

Okna aluminiowe w domu  

Aluminium to materiał mający mnóstwo zalet – jest ekologiczny sztywny, odporny na rdzę, a jednocześnie cechuje go bardzo niska waga. Niestety jest również druga strona medalu – jest znacznie „zimniejszy” od drewna czy – najpopularniejszego obecnie – PCV.
W dzisiejszych nowoczesnych konstrukcjach, energooszczędność zestawu okiennego jest traktowana równie priorytetowo co odpowiedni design. Dlatego okna aluminiowe nie są najlepszym wyborem do domu – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta firmy produkującej okna.
Na szczęście nie oznacza to, że musimy rezygnować z zalet jakie daje aluminium jako materiał. Najkorzystniejszym „złotym środkiem” jest zastosowanie zewnętrznych nakładek aluminiowych, dzięki którym okna PCV i drewniane będą z zewnątrz wyglądać jak aluminiowe, zyskując przy okazji na walorach użytkowych.

Okna drewniano-aluminiowe: dlaczego warto stosować nakładki

W przypadku okien drewnianych, zastosowanie nakładek aluminiowych niesie za sobą, poza poprawą wyglądu, szereg zalet związanych z komfortem użytkowania. Drewno, które niezabezpieczone jest materiałem dość podatnym na uszkodzenia i wymagającym konserwacji, dzięki zewnętrznej ochronie z aluminium pozostaje niewrażliwe na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, a okna drewniane z nakładką aluminiową stają się praktycznie bezobsługowe. Jeszcze ważniejszy wydaje się fakt, że dzięki zastosowaniu takiej osłony nie zachodzi potrzeba pokrywania drewna dużą ilością impregnatów. Wystarczy zwykły lakier, który pozwala drewnu „oddychać”, dzięki czemu w domu tworzy się korzystniejszy mikroklimat.

Okna PCV-aluminiowe: estetyka na długie lata

Nakładki aluminiowe to również doskonałe rozwiązanie w przypadku okien z PCV. Chociaż modelom plastikowym nie można odmówić wytrzymałości, to starzeją się one w mało estetyczny sposób żółknąc pod wpływem słońca. Dzięki zewnętrznej osłonie z aluminium okna PCV nabiorą bardziej prestiżowego wyglądu, który pozostanie niezmieniony przez lata.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także