Okna dachowe - bezpieczny dom

włamywacz na dachuPoczucie bezpieczeństwa to jedna z głównych potrzeb człowieka. Chcemy czuć się bezpiecznie na ulicy, podczas podróży czy na zorganizowanych imprezach. Lecz najbardziej dbamy o bezpieczeństwo we własnych domach.

Nikt z nas świadomie nie kupi produktu, który może narazić nas na niebezpieczeństwo. Okna dachowe to specyficzne produkty, montowane w konstrukcji dachu, nad głowami użytkowników. A przecież na dachach czasem pracują ludzie. Dlatego okna muszą zapewniać bezpieczeństwo użytkowania oraz zabezpieczać przed łatwym wejściem do budynku. Okna dachowe poza podstawowymi funkcjami, doświetleniem i wentylacją, muszą również zapewnić bezpieczeństwo użytkowania oraz zabezpieczać przed przypadkowym wpadnięciem do wnętrza budynku. Z pozoru niedostrzegane zagrożenie naprawdę jest poważne. Dane statystyczne z USA, gdzie w ciągu jednego roku zginęły aż 23 osoby wpadając przez świetliki do wnętrza budynku, wskazują na istnienie problemu.

Firma Fakro zawsze dbała o bezpieczeństwo swoich klientów - pierwsza wprowadziła szybę hartowaną jako standardowe rozwiązanie w oknach dachowych. Do tej pory trudno było formalnie ocenić bezpieczeństwo produktów. Obecnie jest to jednoznaczne, ponieważ dnia 1 lutego 2007 weszła w życie zharmonizowana norma dla okien i drzwi w całej Europie EN 14351-1. W jej skład wchodzi norma 13049, która dotyczy okien dachowych i pozwala precyzyjnie określić stopień bezpieczeństwa produktów. Norma określa 5 klas bezpieczeństwa, które charakteryzuje wysokość spadania elementu o masie 50 kg uderzającego w okno.

monterzy na dachu.wytrzymałość okien dachowych

Wszystkie okna dachowe Fakro mają minimum 3 klasę bezpieczeństwa dla całego okna łącznie z szybą. Drewniane okna firm konkurencyjnych dostępne na rynku posiadają maksymalnie 2 klasę bezpieczeństwa. Firma rekomenduje aby w dachach o kącie nachylenia poniżej 30° stosować okna posiadające co najmniej 3 klasę bezpieczeństwa. Kominiarz, osoba odśnieżająca dach lub instalująca antenę nie wpadnie przez okno, jeżeli przypadkowo nadepnie na skrzydło. Daje to gwarancję bezpiecznego użytkowania budynku.

okna Fakro a klasa bezpieczeństwa

Coraz częściej słyszy się również o włamaniach do mieszkań i domów. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa wyposażenie naszych domów staje się coraz cenniejsze. Dlatego naturalna jest chęć ochrony swojego majątku. Właściciele budynków inwestują w systemy antywłamaniowe zabezpieczające stolarkę pionową, ale często zapominają o oknach dachowych, przez które również można się dostać do pomieszczenia. Dane statystyczne są niepokojące. Wskazują one, że włamań coraz częściej dokonuje się właśnie przez okna dachowe, czego potwierdzeniem są opisywane w mediach wydarzenia w Katowicach. W lipcu 2008 ochrzczony przez media „człowiekiem - pająkiem” mężczyzna, wchodził do mieszkań między innymi przez okna dachowe.
system topSafe
Chcąc ograniczyć ilość włamań przez okna dachowe, firma Fakro wprowadziła nowatorski system wzmacniania konstrukcji okien dachowych topSafe.

W skład systemu topSafe wchodzą:

  • innowacyjne mocowanie zawiasów. Rozwiązanie kilkakrotnie wytrzymalsze od dotychczas znanych i stosowanych,
  • specjalnie wzmocniona konstrukcja drewna i elementów ryglujących,
  • listwa metalowa utrudniająca włamanie przy pomocy narzędzi.

Okna wykonane w systemie topSafe posiadają podwyższoną odporność na włamanie. Okna dachowego Fakro nie da się w łatwy sposób otworzyć, np. poprzez dynamiczne naciśnięcie nogą na górną, zewnętrzną część okna. Nie spowoduje to otwarcia skrzydła czy wyrwania zawiasów. Można spokojnie spać wiedząc, że w dachu zamontowane są najbezpieczniejsze okna dachowe odporne nie tylko na każdą pogodę.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także