Okna dachowe energooszczędne

0
Energooszczędne okna dachowe
Energooszczędne okna są droższe od okien standardowych ale warto w nie inwestować

Decydując się na zakup okien energooszczędnych kierujemy się przede wszystkim chęcią zmniejszenia rachunków za ogrzewanie domu. Niekiedy są to także względy ekologiczne.

Producenci okien, w tym okien dachowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wciąż poprawiają parametry oferowanych przez siebie okien. Jednak będąc całkowicie niezorientowanym w temacie, możemy łatwo ulec manipulacji sprzedawców i dać się wprowadzić w błąd.

Okna energooszczędne - jakie to?

Nie ma ustalonej definicji okien energooszczędnych. Ogólnie przyjmuje się, że są to okna, których konstrukcja pozwala na uniknięcie strat ciepła spowodowanych przenikaniem i nieszczelnością. Czynnikiem decydującym o energooszczędności okna jest izolacyjność określana współczynnikiem przenikania ciepła U. Nawet w przypadku najlepszych okien jest ona i tak dużo gorsza, aniżeli izolacyjność ścian zewnętrznych, które od 2017 roku, zgodnie z nowymi wymaganiami wynoszą nie więcej niż 0,23 W/(m²∙K). Obecnie, według wymagań technicznych standardowe okno dachowe powinno mieć współczynnik U o maksymalnej wartości 1,3 W/(m²∙K). O oknie energooszczędnym można mówić wówczas, gdy współczynnik U wynosi maksymalnie 0,85 do 1,00 W/(m²∙K). Okna, których współczynnik izolacyjności wynosi 0,8 W/( m²∙K) są stosowane jedynie w budownictwie pasywnym. Ich użytkowanie wymaga bowiem zainstalowania dodatkowej mechanicznej wentylacji. Podane wyżej wartości współczynników będą obowiązywać do 2020 roku, później obniżą się one do 0,2 i 1,1 W/( m²∙K) odpowiednio dla ścian zewnętrznych i okien dachowych.

Przeczytaj też: Drzwi i okna w domu pasywnym. O czym pamiętać przy montażu

Co decyduje o energooszczędności okna?

Bardzo ważny wpływ na izolacyjność okna ma grubość i konstrukcja jego profilu - im jest on grubszy, tym okno staje się cieplejsze. W typowych oknach drewnianych, standardowa grubość wynosi 68 mm, choć można spotkać także 100 mm. Równie ważne są szyby. Okna z dwukomorowym pakietem szybowym - wyposażone w trzy szyby, posiadają bardzo korzystne parametry. Dodatkowe wypełnienie wolnej przestrzeni argonem lub kryptonem pozwala na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła dla szyby nawet do 0,5 W/(m²∙K). Na rynku dostępne są też okna z pakietem szyb trzykomorowym, osadzonym w specjalnej, poszerzonej ramie skrzydła.

Uwaga
Inne parametry okien to również przeważnie inny ich wygląd zewnętrzny. Tymczasem w całym budynku okna powinny być harmonijne i wyglądać identycznie. Konieczne jest zatem odnalezienie takiego producenta, który niezależnie od parametrów okien, nadaje im ujednolicony wygląd zewnętrzny. Tylko wówczas będą one nie do odróżnienia, nawet w obrębie jednego pomieszczenia.

Polecany artykuł: Lukarna czy okno dachowe

O czym trzeba pamiętać kupując okna dachowe energooszczędne?

Pamiętajmy jednak, że jest różnica między współczynnikiem przenikania ciepła okna i samej szyby. Przepuszczalność termiczna szyby zawsze jest niższa, aniżeli przepuszczalność termiczna całego okna. W bardzo sprytny sposób wykorzystują to niektórzy sprzedawcy. Podając nam współczynnik U dla szyby, a nie dla całego okna - po prostu wprowadzają nas w błąd. Zwracajmy zatem na ten fakt uwagę podczas dokonywania zakupu!
Na energooszczędność w przypadku okna ma wpływ jednak nie tylko jego konstrukcja i zastosowane w czasie produkcji materiały oraz technologie wytwarzania. Bardzo istotny jest też sposób montażu okna. Najlepiej jeżeli okno zostałoby umieszczone wewnątrz warstwy izolacyjnej ściany. Jednak sposób ten jest trudny i montaż trzeba przeprowadzać za pomocą specjalnych łączników. Osadzając okno w ścianie wielowarstwowej montaż przeprowadza się ten sposób, że izolacja zachodzi około 3 cm z każdej strony na ramę okna. Przy montażu okien dachowych powinno używać się specjalnych materiałów izolacyjnych i kołnierzy uszczelniających, oferowanych przez producentów.

Zwróć uwagę na ramkę dystansową

Jest to niewielki element konstrukcji okna, ale mający wpływ na jego izolacyjność na krawędziach. Zastosowanie ramki dystansowej pozwala pozostawić wolną przestrzeń miedzy szybami, którą następnie wypełnia się gazem szlachetnym (w przypadku okna energooszczędnego zawsze powinien być to argon). Owa ramka w standardowych oknach przeważnie wykonana jest z aluminium. W oknach energooszczędnych powinien zostać zastosowany inny materiał, np. stal.

Czy opłaca się inwestować w okna dachowe energooszczędne?

Energooszczędne okna są droższe od okien standardowych. Wynika to z faktu zużycia na ich produkcję większej ilości materiałów lub zastosowania bardziej skomplikowanych metod wytwarzania. Warto zatem zastanowić się nad tym, w których miejscach domu ich zamontowanie ich przyniesie nam rzeczywiste oszczędności. Z całą pewnością będą to miejsca, które są szczególnie narażone na ubytki ciepła, tj. duże przeszklenia, północna strona elewacji budynku. W miejscach takich, jak garaż, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze - okna mogą mieć zdecydowanie gorsze parametry. We wnętrzach tych i tak nie utrzymuje się zbyt wysokiej temperatury w sezonie grzewczym.

To może Cię zainteresować: Co zrobić, gdy okna w mieszkaniu pokrywają się parą wodną?

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także