Okna dachowe trzyszybowe. Sposób na energooszczędne poddasze

0
Okna dachowe trzyszybowe. Sposób na energooszczędne poddasze

Nasze okna powinny być coraz cieplejsze. Dotyczy to również okien dachowych, dlatego upowszechniają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne.

Energooszczędny dom z ciepłymi oknami

Energooszczędność to słowo, które we współczesnym budownictwie pojawia się bardzo często. Jednak nie jest to przelotna moda, a trwały trend w budownictwie. I ma spore podstawowe znaczenie dla inwestorów - domy energooszczędne są wprawdzie nieco droższe w budowie, ale za to tańsze w eksploatacji, i to przez lata.

W dodatku rosnący nacisk na energooszczędność powoduje, że wiele materiałów budowlanych o dobrych parametrach ma coraz bardziej atrakcyjne ceny. To, co jeszcze niedawno było towarem niemal luksusowym, staje się coraz bardziej powszechnie dostępnym.

Warto też wiedzieć, że stosowanie materiałów m.in. o coraz lepszych parametrach izolacyjności, wymuszają także przepisy budowlane. W nowo budowanych domach musimy używać materiałów, które spełniają odpowiednie wymagania. Określono je dla poszczególnych przegród budynku, w tym okien (również dachowych). Wybierając okna musimy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Jego maksymalna wartość dla okien dachowych wynosi obecnie 1,3 W/(m²K), a w roku 2021 – będzie to 1,1W/(m²K).

Dowiedz się: Jakie wymagania, dotyczące energooszczędności, muszą spełniać domy budowane od 2017 roku

Ciepłe okna dachowe – trzy szyby, zamiast dwóch

Za zmieniającymi się wymogami muszą nadążyć producenci. I robią to skutecznie, często nawet wyprzedzając obowiązujące wymagania. Jest to związane z wprowadzaniem nowych technologii i rozwiązań. W przypadku okien ważnym etapem było wprowadzenie dwukomorowych pakietów szybowych, złożonych z trzech tafli szkła.

Dotychczas standardowo stosowano okna z pojedynczym pakietem szybowym. Składały się one z dwóch szyb, połączonych ramką dystansową. Przestrzeń między szybami wypełniał gaz szlachetny (najczęściej argon, ale stosuje się również krypton). Taki pakiet szybowy był ciepły, a na parametry izolacyjne całego okna wpływał także sposób jego osadzenia, a także budowa profili okiennych.

Z czasem jednak wymagania rosły i obecnie coraz częściej stosuje się okna trzyszybowe. W tego typu oknach pakiet szybowy składa się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych gazem szlachetnym. Takie rozwiązanie umożliwiło produkcję jeszcze cieplejszych okien. Jest ono również powszechnie stosowane w przypadku okien pionowych. Coraz większe zainteresowanie energooszczędnością sprawia, że to właśnie okna dachowe trzyszybowe będą coraz powszechniej stosowane. I coraz tańsze.

Okna dachowe to nie tylko pakiet szybowy

Pamiętajmy, że okno to całość. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na współczynnik przenikania okna (Uw), a nie samego pakietu szybowego (Ug) – ten ostatni zawsze będzie niższy, czyli korzystniejszy.

Producenci stosują różne rozwiązania, mające zapewnić odpowiednią termoizolacyjność całych okien. W oknach drewnianych jest to np. stosowanie specjalnie suszonego drewna, czy połączenia drewna i materiału izolacyjnego. Alternatywą jest poszerzanie profili okiennych. W przypadku okien PVC, producenci stosują odpowiednio opracowane, profile wielokomorowe.

W nowoczesnych, energooszczędnych oknach stosuje się także dodatkowe uszczelki (dodatkowo chronią nie tylko przed stratami ciepła, ale też przenikaniem hałasu z zewnątrz).

Poznaj: Zasady montażu okien dachowych - zwykłego i obniżonego

Warto także zwrócić uwagę na same szyby. Producenci okien stosują na nich specjalne powłoki, które zapewniają oknom dodatkowe właściwości (np. wpływają na zdolność przepuszczania promieniowania słonecznego, które wpływa na bilans energetyczny budynku).

Pamiętajmy też, że jeśli chcemy mieć naprawdę ciepłe okna – czy to dachowe, czy pionowe, musimy zadbać o ich właściwy montaż. Bez tego nawet najlepsza i najcieplejsza konstrukcja na nic.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także