Okna dachowe - wygodne otwieranie okien na poddaszu

Okna dachowe - wygodne otwieranie okien na poddaszu

Funkcjonalność okien dachowych w dużej mierze zależy od sposobu ich otwierania. Okna dachowe z klamką na dole lub uchwytem na górze wpływają na wygodę użytkowania i efektywne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. Najnowsza oferta okien dachowych Velux pozwala dopasować do indywidualnych wymagań użytkowników i funkcji pomieszczenia.

Nowa Generacja okien dachowych Velux to najszerszy na rynku asortyment okien połaciowych pod względem energooszczędności, komfortu oraz sposobu ich otwierania. Ofertę podzielono na trzy linie: Standard, Standard Plus i Premium, w których okna dachowe różnią się między innymi zastosowanym systemem otwierania. Warto je poznać, zanim dokonamy właściwego wyboru.

Unikatowa oferta okien dachowych Velux

Standardowo okna dachowe są otwierane za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części skrzydła. Jako jedyny na rynku Velux oferuje także okna dachowe z wygodnym systemem górnego otwierania. Okna dachowe Velux mogą być też wyposażone w podwójny system otwierania: z klamką u dołu oraz uchwytem otwierającym u góry. Komfortowy sposób otwierania okien połaciowych zapewnia system elektryczny Velux Integra™, w którym oknami steruje się za pomocą pilota lub dotykowego panelu. Korzystając z najnowszej oferty okien Velux Nowej Generacji bez przeszkód dobierzemy więc system otwierania optymalnie dopasowany do warunków przestrzennych pomieszczenia, czyli wysokości ścianki kolankowej i stopnia nachylenia połaci dachu oraz naszych osobistych preferencji.

okna dachowe z górnym, czy dolnym otwieraniem

wysokość montażu okien z górnym otwieraniemOkna dachowe - wygodne górne otwieranie

Zgodnie z przepisami dolne krawędzie okien powinny znajdować się na wysokości ok. 90 cm. Takie usytuowanie okien jest możliwe, gdy ścianka kolankowa jest stosunkowo niska – w ten sposób również w pozycji siedzącej mamy zapewniony swobodny widok na zewnątrz oraz optymalne oświetlenie poddasza. Okna dachowe zamontowane na takiej wysokości najwygodniej obsługiwać za pomocą systemu górnego otwierania. Zamontowany w górze skrzydła niepowtarzalny podłużny uchwyt służy wygodzie użytkowników. Na potrzeby okien Nowej Generacji został on przeprojektowany – ma tak zaokrąglone kształty, żeby okno można było łatwo otworzyć i zamknąć jedną ręką. To najbardziej ergonomiczne rozwiązanie ­– uchwyt jest dostępny, gdy jesteśmy w pozycji wyprostowanej, bez potrzeby schylania się i narażania na uderzenia głową w szybę. Jednocześnie taki sposób otwierania zapewni bezpieczeństwo małym dzieciom, które nie otworzą okna dachowego bez wiedzy rodziców. Pod oknem można też ustawić biurko, stół czy kanapę, ponieważ sprzęty nie utrudnią nam jego otwierania. Nowością są też umieszczone na uchwycie praktyczne ikony objaśniające obsługę okna. Rolety i wentylację, która jest zintegrowana z uchwytem, uruchamia się bardzo łatwo ­– jedno pociągnięcie sprawia, że do pomieszczenia dopływa świeże powietrze bez owadów i zanieczyszczeń. Górny system otwierania ma również zalety, które docenią miłośnicy nowoczesnego designu – wykonany z aluminium jest bardzo subtelny i elegancki, a zarazem uniwersalny pod względem wizualnym, dzięki czemu sprawdzi się w każdej aranżacji wnętrza.

okna dachowe z otwieraniem górnym

WYBIERZ OKNA DACHOWE DLA SIEBIE

  • Oknem z linii Standard Nowej Generacji wyposażonym w górne otwieranie jest najnowsze okno dachowe GZL. Jego zaletą jest zintegrowana wentylacja, filtr zatrzymujący kurz i owady i funkcja obrotu o 180 st. Okno można też wyposażyć w sterowanie elektryczne na każdym etapie użytkowania. Takie okna dachowe mają jeszcze jeden atut niezmiernie istotny dla inwestorów – jest nim cena – są dostępne już od 820 zł. 
  • Warte swojej ceny są też nieco droższe okna GLL. To oferta Standard Plus, w której okna dachowe, poza walorami okien GZL, mają dodatkową uszczelkę dającą doskonałe właściwości izolacyjne, na które wpływ ma również konstrukcja ThermoTechnology™. Okno będzie dobrym wyborem do pokoju dziecięcego, ponieważ zamontowana w nim szyba bezpieczna, nawet rozbita np. po uderzeniu piłką, pozostanie sklejona i nie rozpadnie się.
  • W ofercie Nowej Generacji znajdziemy też nowe drewniano-poliuretanowe okno GLU z górnym otwieraniem, które sprawdzi się szczególnie w łazience oraz kuchni, gdyż nie gromadzi się na nim wilgoć. Jest ono dostępne już od 1230 zł. W oknie GLU z górnym otwieraniem można też domontować klamkę na dole - to koszt jedynie 89 zł.

wysokość montażu okien z dolnym otwieraniemDolne otwieranie z rekomendacją

Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna znacznie wyżej, np. gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybór okna z dolnym systemem otwierania. Otwiera się ono przy pomocy eleganckiej ocynkowanej klamki zamocowanej pośrodku dolnej ramy skrzydła. System dolnego otwierania umożliwi łatwe otwieranie i zamykanie okna nawet osobie niższego wzrostu. Jest to więc rozwiązanie korzystne również z punktu widzenia ergonomii – aby otworzyć okna dachowe, nie trzeba stawać na palcach ani nadmiernie wyciągać ręki w górę. Aby mieć łatwy dostęp do klamki, należy jednak zrezygnować z umieszczenia mebli pod oknem lub tak je ustawić, by zapewniały swobodny dostęp do klamki. Takie rozwiązanie również nie jest pozbawione zalet – usytuowane wysoko okna otwierają widok na niebo. Okna Nowej Generacji z dolnym systemem otwierania mają jeszcze jedną zaletę – dwustopniowy system wentylacji, w jaki okno jest wyposażone, sprawia, że nawet gdy jest ono zamknięte, mamy dopływ świeżego powietrza. Zaletą okien z klamką jest również filtr powietrza, w jaki zostały wyposażone. Gwarantuje on, że oddychamy powietrzem wolnym od kurzu i owadów. 

okna dachowe z dolnym otwieraniem

POZNAJ ZALETY OBU ROZWIĄZAŃ 

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie zalety ma dolne otwieranie i porównać je z funkcjonalnością górnego, obejrzyj animację:

WYBIERZ OKNA DACHOWE DLA SIEBIE

  • Standardową propozycja okien Velux z dolnym otwieraniem są nowe okna GZL dostępne już od 1038 zł. Poza nowoczesnym designem odbiorcy docenią łatwy w czyszczeniu filtr powietrza.
  • W ofercie Standard Plus dolne otwieranie zapewniają okna dachowe GLL. Poza zaletami okien w wersji Standard są one wykonane w innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnology™ z dodatkową uszczelką, co docenimy, płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. Okna te wyposażone są również w szybę bezpieczną. 

Okna dachowe - podwójne otwieranie 

Pełen komfort otwierania zapewniają okna klapowo-obrotowe z podwójnym systemem otwierania, czyli z klamką zamontowaną u dołu okna oraz aluminiowym uchwytem otwierającym u góry. To oferta Premium zawierająca szereg udogodnień. Okna klapowo-obrotowe dają świetną perspektywę na zewnątrz – panoramiczny widok i więcej miejsca nad głową. Ich zaletą jest również duży kąt otwarcia – okna dachowe można odchylić bezstopniowo na górnych zawiasach nawet pod kątem 45 st. O ich montażu warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy kąt nachylenia dachu jest mały. Można je otwierać obrotowo od góry za pomocą uchwytu i uchylnie od dołu dzięki aluminiowej klamce. Okno klapowo-obrotowe doskonale sprawdza się w zestawach, np. u góry instaluje się tańsze okna obrotowe, zaś pod nim uchylno-obrotowe, które umożliwiają swobodne wyglądanie. Okna z systemem podwójnej obsługi mają też zintegrowaną wentylację. Dzięki konstrukcji ThermoTechnology™ i dodatkowej uszczelce zapewniają ciepłe wnętrze. Okna obrotowo-klapowe mogą być wykonane zarówno z drewna sosnowego klejonego warstwowo pokrywanego impregnatem i lakierem jak i w technologii rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo poliuretanem.

WYBIERZ OKNA DACHOWE DLA SIEBIE

  • Funkcję dolnego i górnego otwierania mają okna GPL i GPU. Można je montować na różnych wysokościach. Jeśli mają odpowiednio duży rozmiar mogą być również wykorzystane jako wyjście ewakuacyjne lub techniczne na dach.

okna dachowe z podwójnym otwieraniem

elektryczne sterowanie okienMaksymalna wygoda – elektryczne sterowanie oknami dachowymi

Gdy okno jest zamontowane w trudno dostępnym miejscu, warto pomyśleć o oknach sterowanych elektrycznie w systemie Velux Integra™ z dotykowym panelem sterowania i czujnikiem deszczu, który sprawia, że okno zamyka się automatycznie, gdy zaczyna padać. Wszystkie okna dachowe Velux Nowej Generacji w tym okno GZL, co wcześniej nie było możliwe, można też przerobić na okna sterowane elektrycznie już podczas użytkowania domu. Wystarczy na etapie montażu doprowadzić do niego standardowe zasilanie. Dzięki temu będzie ono przygotowane do łatwego montażu silnika oraz sterownika i zmiany w okno otwierane elektrycznie, kiedy tylko zechcemy.

Okna Nowej Generacji Velux można dobrać do każdego pomieszczenia na poddaszu, wybierając te o najlepszych właściwościach oraz zapewniające najbardziej funkcjonalny dla danego miejsca sposób otwierania. Okna dachowe Velux występują w szerokiej gamie rozmiarów, co pozwala dopasować je funkcji i wielkości każdego wnętrza. Ich zalety docenimy również podczas mycia – wszystkie można obrócić o 180 st i zablokować zasuwką w skrzydle. Dzięki zastosowanej konstrukcji ThermoTechnology™, okna Nowej Generacji Velux linii Standard Plus i Premium spełniają najwyższe normy energooszczędności. Docenimy też inny atut nowych okien – mają one nawet o 10 % większą szybę, co daje więcej światła dziennego w domu. 

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także