Okna dachowe z możliwościami

Okna dachowe z możliwościami

Oprócz standardowych okien połaciowych, np. obrotowych lub uchylno-obrotowych, na poddaszu można zastosować rozwiązania, które zapewnią lepsze doświetlenie wnętrz.

Na poddaszu użytkowym ważne jest odpowiednie oświetlenie wnętrz światłem dziennym. Obok standardowych okien dachowych są inne sposoby na wpuszczenie do domu światła – większe możliwości dają okno panoramiczne lub balkon dachowy.

okna dachowe okno balkonowe
Minibalkon
Do pomieszczeń na poddaszu, do montażu w dachach o nachyleniu od ok. 35-50o bez ścianki kolankowej, jest przeznaczone specjalne okno balkonowe. Górna część – standardowe okno dachowe – otwiera się uchylnie do góry pod kątem 45°, natomiast zamocowana w pozycji pionowej dolna część z metalowymi barierkami po bokach wysuwa się, tworząc zamkniętą balustradę. Gdy otworzymy obie części, okno zmienia się w rodzaj zadaszonego balkonu. Po złożeniu okno chowa się w bryle domu.
Kilka takich okien można też zaplanować obok siebie tworząc połączony system – nie jest to jednak klasyczny balkon, po którym można chodzić.

okno balkonowe balkon duży
Balkon na dachu
Więcej możliwości daje zamontowanie w połaci dachu tzw. balkonu dachowego. Jest to zestaw elementów okiennych i drzwiowych połączonych w system – górne elementy to standardowe okna do poddaszy ze skrzydłami uchylanymi do góry, a dolne to okna kolankowe otwierane do boku. Uchwyt do otwierania górnego skrzydła umieszczony jest w dolnej jego części, dzięki czemu jest ono łatwe w obsłudze. Po otworzeniu obu części można swobodnie wyjść na balkon wbudowany w konstrukcję dachu.
O takich rozwiązaniach warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – nie wymagają one jednak wykonywania dodatkowych prac konstrukcyjnych.

Panorama na …
Dużo światła i szeroki widok zapewnia też okno panoramiczne charakteryzujące się dużymi rozmiarami oraz dużym kątem uchylenia skrzydła, co umożliwia, w razie potrzeby, swobodne wyjście na dach. Zwykle otwiera się w sposób uchylny lub obrotowy.
Na rynku są też dostępne modele, w których skrzydła w prowadnicach przesuwają się na boki, chowając się w specjalnym panelu umieszczonym na zewnątrz – pozwala na to zastosowanie techniki opartej na „nakładkowym” systemie prowadnic. W ten sposób skrzydła uwalniają całą powierzchnię okna – dzięki temu w pomieszczeniu możemy poczuć się jak na słonecznym tarasie lub nocą podziwiać rozgwiażdżone niebo.
Okno z prowadnicami jest sterowane zdalnie – za pomocą przełącznika ściennego lub pilota.
Warto wyposażyć takie okno w szyby o dobrych parametrach technicznych – zimą ograniczą straty ciepła wewnątrz, a latem pomieszczenia nie będą się przegrzewać. Przestrzeń międzyszybową można wypełnić przyjaznym dla środowiska argonem, dzięki czemu szyby odznaczają się lepszą izolacją akustyczną i są lżejsze. 

okno panoramiczne okno dachowe
Przedłużone okno
Dosyć dużą powierzchnię przeszklenia zapewniają też połączone z klasycznym oknem dachowym okno kolankowe lub doświetla/nadstawki.
Okno kolankowe stosuje się w ścianach kolankowo-pionowych, w dachach o kącie nachylenia od 20° do 55° - jest połączone ze standardowym oknem dachowym za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego i jest elementem przedłużającym okno dachowe o dowolnej konstrukcji zamontowane w połaci dachu. Dolna część może pozostawać zamknięta lub otwierać się na bok, ale także uchylnie.  Powiększone okno lepiej oświetla pomieszczenie i zwiększa pole widzenia przez okno, dolne przeszklenie dodatkowo doświetla podłogę.

Nieotwierane doświetla górne albo dolne – niewielkie okna w kształcie trójkąta, prostokąta lub półkola to uzupełnienie typowego okna połaciowego. To także dodatkowa powierzchnia szyby, a więc więcej światła. Doświetlić wnętrze można również poprzez zamontowanie w rzędzie obok siebie kilku takich wydłużonych okien.

Nietypowe rozwiązania w postaci dużych okien lub balkonu stwarzają nam nowe możliwości aranżacji wnętrz na poddaszu i zwiększają naszą wygodę. Pamiętajmy jednak, że są dość kosztowne.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Fakro, Roto, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także