Okna do domów pasywnych

Okna do domów pasywnych

dom pasywnyBudownictwo pasywne jest od lat popularną formą wznoszenia budynków w zachodnich krajach Europy oraz na świecie. W ostatnim czasie można obserwować zwiększone zainteresowanie domami pasywnymi również pośród polskich inwestorów.

Wynika to przede wszystkim z nieporównywalnie niższych kosztów eksploatacji budynku - w stosunku do domów wznoszonych w tradycyjnej technologii. Jak wiadomo, na pasywność lub energooszczędność domu wpływ ma wiele czynników, a do bardziej istotnych zaliczyć można okna. Należy je jednak nie tylko sytuować odpowiednio do wymogów budownictwa pasywnego, ale także muszą być one prawidłowo zamontowane i przede wszystkim wykonane w zgodzie z obowiązującymi standardami.

Zobacz też: Jakie drzwi energooszczędne wybrać

okna GENEOSystem okienny GENEO PHZ – innowacyjne rozwiązanie do domów pasywnych i nie tylko...

System okienny GENEO PHZ to system posiadający certyfikat wydany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstatt. Zatem z wielkim powodzenie znajduje on zastosowanie w nowo powstających budynkach pasywnych, jak również w domach poddawanych termomodernizacji. Oszczędność zużytej energii cieplnej przy posiadaniu omawianych okien może wynieść nawet 76%, a zmniejszenie strat ciepła z pomieszczeń domu to przecież w ostatnim czasie podstawowy priorytet dla każdego z nas.
W zależności od zastosowanej szyby, okna wykonane z profili GENEO PHZ, pozwalają na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła poniżej 0,8 W/m²k. Komory wewnętrzne profili wypełnione są wkładkami ocieplającymi, a dodatkowo we wrębie umieszcza się specjalną uszczelkę środkową. Oprócz doskonałej termoizolacyjności – okna zachowują szereg innych, równie istotnych zalet. Są odporne na włamanie, posiadają doskonałą izolacyjność akustyczną oraz są stosunkowo lekkie, co znacznie ułatwia montaż gotowych elementów. Szeroki wrąb szyby umożliwia stosowanie termoizolacyjnych, dwukomorowych pakietów szyb zespolonych, a nowy kształt uszczelek sprawia, że do otwierania i zamykania okna nie potrzeba żadnego wysiłku fizycznego.narożnik GENEO PHZMontaż innowacyjnych okien do domów pasywnych to nie tylko zatrzymanie ciepła w domu oraz pozyskanie darmowej energii ze słońca. To także pełna wygoda, całkowite bezpieczeństwo oraz szerokie możliwości kształtowania wizerunku pomieszczeń i zewnętrznego wyglądu domu. Okna występują bowiem, jako łukowe, trójkątne, ukośne oraz szczeblinowe. Dzięki możliwości okleinowania lub lakierowania profili (dostępne są też nakładki aluminiowe-lakierowane lub w kolorze aluminium) – wszystkie nietypowe kształty mogą stać się dostępne niemal w pełnej gamie kolorystycznej, co znacznie poszerza horyzonty kreowania przestrzeni mieszkalnej. Uszczelki w kolorze czarnym lub jasnoszarym są akcentami podkreślającymi elegancję i niepowtarzalny wygląd zewnętrzny okien.

Jakie kryteria są najważniejsze przy zakupie okien?

Wyniki

Stare okna, a system okienny GENEO PHZ

Dzięki zastosowaniu profili GENEO wymiana starych okien na nowe przynosi nie tylko zdecydowaną oszczędność energii cieplnej, ale znacznie podnosi komfort mieszkania. O ile na niższe rachunki trzeba poczekać pewien czas – o tyle podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń mieszkalnych staje się niemal namacalne tuż po zakończeniu prac montażowych. W domu jest bowiem cicho, bezpiecznie i ciepło.  
Wzmocniona konstrukcja profili i specjalne tworzywo kompozytowe RAU-FIPRO pozwalają na zrezygnowanie ze stalowych wzmocnień. Brak stali tradycyjnie stosowanej w profilach z PVC redukuje mostki termiczne. Natomiast, dzięki redukcji mostków termicznych zdecydowanie zmniejszają się ubytki ciepła i tym samym zwiększa oszczędność energii.

okna do domów pasywnych

Jako przykład warto podać, że współczynnik przenikania ciepła dla oszklenia w przypadku starszych drewnianych okien wynosi 3,0 W/m²K, zaś dla ramy okiennej współczynnik ten jest równy 1,9 W/m²K. W oknach GENEO można zastosować ciepłochronną szybę zespoloną o współczynnik Ug na poziomie 0,5 W/m²K, zaś współczynnik przenikania ciepła dla ram okiennych Uf wynosi ≥ 0,86 W/m²K dla GENEO oraz Uf ≥ 0,79 W/m²K dla GENEO PHZ (wariant do domów pasywnych). Powyższe różnice prowadzą w rezultacie do oszczędności energii w granicach wspomnianych powyżej (76%), a okna dają pełną satysfakcję ich użytkowania.

Okna i drzwi energooszczędne – zobacz więcej

Oceń artykuł
3,85 / 20 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Źródło: REHAU

Polecamy Ci również

Zobacz także