Okna do domu pasywnego - które wybrać?

Okna do domu pasywnego - które wybrać?

Do tej pory decydując się na budowę lub zakup domu pasywnego inwestorzy brali pod uwagę wyłącznie zwrot kosztów wynikający z obniżonych rachunków za ogrzewanie w perspektywie lat użytkowania.

Planowany program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stwarza dodatkową zachętę dla planujących tego rodzaju inwestycję – w przypadku budowy niskoenergochłonnego domu jednorodzinnego będziemy mogli uzyskać dopłatę rzędu 20 tysięcy złotych brutto, a decydując się na budynek pasywny – 40 tysięcy.

 okna pasywneokna pasywne w domu

Okno niewątpliwie stanowi newralgiczny punkt w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych. W przypadku wyboru nieodpowiedniego modelu bądź nieprawidłowego połączenia okna z murem, może przez nie uciekać nawet około 1/3 ciepła z budynku. Dlatego warto stawiać na doświadczonych producentów, którzy obok perfekcyjnie wykonanych i spasowanych komponentów, zapewnią profesjonalny montaż. Jedną z takich firm jest Internorm – dostępna już w Polsce, największa okienna marka Europy, która ma w swoim katalogu aż 9 produktów z certyfikatami Domu Pasywnego Dr W. Feist Darmstadt.

okna pasywne Internorm

Inwestorom szukającym okien do domu pasywnego w stylu nowoczesnym polecić można wykonany z PCV model KF400 Thermo Passiv. Jego izolacyjność termiczna (co potwierdzone jest stosownymi certyfikatami) może wynosić Uw do 0,69 W/m²K, a dzięki oszkleniu SOLAR + okno pozyskuje dodatkową energię ze słońca. Warty podkreślenia jest bardzo oryginalny design – w całości wykonane ze szkła skrzydło sprawia, że od strony zewnętrznej nie widać różnicy pomiędzy oknami stałymi i otwieranymi. Okno można też zatynkować z trzech stron, dzięki czemu z zewnątrz widoczna będzie wyłącznie szyba.

 okno pasywne KF400 Thermo Passiv  profil okna pasywnego KF400 Thermo Passiv

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio okna drewniane z nakładką aluminiową. Możemy dzięki nim cieszyć się poczuciem naturalności, które zapewnia drewno, jednocześnie inwestując w okno odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagające konserwacji. Modelem spełniającym te kryteria, a jednocześnie znakomicie nadającym się do domów pasywnych, jest HV340. Z oszkleniem 3light zestaw ten może się poszczycić poziomem izolacji cieplnej Uw do 0,63Wm²K, zapewniając jednocześnie znakomitą izolację akustyczną (44dB) już w wersji seryjnej. Okno ma wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną, którą sterować możemy w sposób tradycyjny lub za pomocą silniczka elektrycznego zasilanego modułem fotowoltaicznym. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu można oszczędzić jeszcze więcej energii, a w ścianach nie trzeba kuć bruzd pod przewody.

okno pasywne HV340 profil okna pasywnego HV340

Obydwa opisywane zestawy dostępne są w wersji certyfikowanej przez Instytut Domu Pasywnego Dr W. Feist Darmstadt – ciężko o lepszą rekomendację dla okna, które kupujemy z myślą o zastosowaniu w budownictwie pasywnym.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także