Okna do płaskich dachów – jak je wybrać?

2
Okna do płaskich dachów – jak je wybrać?

Okna dachowe do płaskich dachów idealnie sprawdzają się w głębokich, dużych pomieszczeniach, w których okna fasadowe nie mogą nam zapewnić optymalnej powierzchni przeszkleń we wnętrzu, a zatem też dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza.

 

Wybierając okna do pomieszczeń z płaskimi dachami, powinniśmy zwrócić uwagę na ich rozmiar, liczbę, a także ich odpowiednie rozmieszczenie. Dzięki temu będziemy mogli zadbać o optymalne oświetlenie wnętrz i naturalną wentylację. Pamiętajmy również, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego, minimalna powierzchnia szyb powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi. Okna do płaskich dachów VELUX dostępne są zależnie od wariantu w 9 rozmiarach w szerokości od 60 do 150 cm. Okna do płaskiego dachu można instalować w dachach o kącie nachylenia od 0 do 15° zależnie od rodzaju. Są one dostępne w różnych rozmiarach. Architekt planuje rozmieszczenie okien, natomiast konstruktor przygotowuje obliczenia uwzględniające wykonanie otworów w stropie.

Komfort użytkowania

Okna do płaskich dachów są coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Idealnie sprawdzają się dużych pokojach dziennych, jadalniach i przedpokojach oraz łazienkach. Można je zamieścić dokładnie nad ulubionym miejscem pracy, odpoczynku czy zabawy, podczas, gdy okna fasadowe mogą rozjaśnić jedynie obrzeża pokoju. Okna do płaskich dachów stosuje się także w budynkach użyteczności publicznej. To doskonałe rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z długimi korytarzami czy głębokimi salami. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma innych okien, warto wybrać te z możliwością otwierania i wietrzenia wyposażone w elektryczny system sterowania. Zamykanie i otwieranie okna umożliwia wówczas prosta w obsłudze klawiatura naścienna. Istnieje również możliwość obsługi okien elektrycznych z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem aplikacji na telefon w przypadku zintegrowania okna z systemem VELUX ACTIVE. Wbudowany czujnik deszczu automatycznie zamyka okno elektryczne, kiedy tylko spadną pierwsze krople. Możemy także zdecydować się na okna otwierane manualnie za pomocą teleskopowego drążka. Na rynku dostępne są też okna nieotwierane, okna wyłazowe i okna oddymiające, a także w wersji antywłamaniowej. Wybór sposobu otwierania okna powinien zależeć przede wszystkim od funkcji pomieszczenia oraz sąsiedztwa i rodzaju pozostałych przeszkleń.

 

Unikalna konstrukcja

Wybierając okno do płaskiego dachu warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję i sposoby zabezpieczenia okna od zewnątrz. Okna do płaskich dachów powinny być wytrzymałe i energooszczędne, gdyż mogą być narażone na trudne warunki atmosferyczne. Okna do płaskich dachów składają się z dwóch elementów: okna i osłony zewnętrznej, dostępnej w trzech wariantach: przezroczysta lub matowa kopuła, płaski moduł szklany i sferyczny moduł szklany. Rodzaj elementu zewnętrznego decyduje o jego odporności na zjawiska atmosferyczne i ewentualne zarysowania, a także o łatwości utrzymania jego w czystości i stopniu przepuszczalności światła dziennego do wnętrza. Główne elementy konstrukcyjne - skrzydło i ramę wykonane są z trwałego PCV. Doskonałe parametry izolacyjne osiągnięto dzięki wypełnieniu profilu wysokoizolującym polistyrenem oraz energooszczędnym pakietom szybowym. Ważne jest też to, aby okno do płaskiego dachu było wyposażone w szybę klejoną bezpieczną od wewnątrz. Wewnętrzna tafla w razie stłuczenia utrzyma pękniętą szybę w całości, a my możemy spać spokojnie, bez obawy, że kawałki szkła wpadną do wnętrza i skaleczą mieszkańców.

 

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu o wyjątkowym wzornictwie, ale też zapewniającym wysoki komfort użytkowania, możemy zdecydować się na okno VELUX ze sferycznym modułem szklanym wykonany z hartowanego szkła o grubości od 4 do 6 mm. W jego konstrukcji zastosowano unikalną technologię CurveTech. Wykorzystanie zakrzywionego szkła sprawia, że woda, liście i inne zanieczyszczenia, które zbierają się na szybie, są szybko usuwane. W ten sposób okno doprowadza do pomieszczenia jeszcze więcej światła bez względu na porę roku. Co więcej, szkło jest odporne na zarysowania, co pozwala użytkownikom jeszcze dłużej cieszyć się doskonałym widokiem na zewnątrz. Od strony dachu sferyczny moduł wygląda bardzo nowocześnie i elegancko, dlatego idealnie sprawdzi się na tzw. dachach zielonych lub w miejscach, gdzie z górnych kondygnacji będzie widoczny z okien.

 

Pozostałe warianty osłony zewnętrznej to przezroczysta lub matowa kopuła, dostępna w wersji akrylowej lub poliwęglanowej oraz płaski moduł szklany, wyposażony w powłokę łatwo zmywalną. Dzięki zastosowaniu tej technologii gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozpuszczane, a następnie spłukiwane przez deszcz. Po wyschnięciu nie ma śladów brudu, więc szyba nie wymaga częstego mycia.

 

Akcesoria przeciwsłoneczne

Okna do płaskiego dachu VELUX można wyposażyć w roletę regulującą dopływ światła do pomieszczenia - od całkowitego zaciemnienia do delikatnego przyciemnienia. Dostępne są rolety zaciemniająco-izolujące lub plisowane delikatnie rozpraszające światło. Z kolei w utrzymaniu przyjemnej temperatury w pomieszczeniu, w upalne dni pomaga specjalna markiza przeciwsłoneczna , która redukuje dopływ ciepła nawet o 76%. Osłony zależnie od wariantu dostępne są w wersji elektrycznej lub solarnej.

 

Montaż okna w płaskim dachu

Okno do płaskiego dachu VELUX montuje się stosunkowo łatwo i szybko. Dzięki systemowym zestawom montażowym potrzeba zaledwie godziny na prawidłową instalację okna w przygotowanym dachu. Klienci mogą wybierać spośród wielu rozmiarów i różnych systemów otwierania okien do płaskich dachów, ale jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na konstrukcję okna i pakiety szybowe, ale też na sposób jego montażu. Podstawową zasadą jest właściwe osadzenie okna w konstrukcji dachu, poprawne zaizolowanie połączenia, a także zgodny z instrukcją montaż pokrycia dachowego. W przypadku montażu okna w pokryciu wymagającym mechanicznego mocowania, warto skorzystać z gotowych profili mocujących VELUX ZZZ. Na dachach zielonych pokrytych podłożem ogrodniczym lub z warstwą dociskową ze żwiru można zastosować ramę podwyższającą VELUX ZCE, o wysokości 15 cm. Elementy można łączyć ze sobą i zastosować maksymalnie do czterech podwyższeń. Pozwala to na dopasowanie wysokości montażu okna do grubości izolacji na dachu. Ramy są wyposażone wspecjalne uszczelki, które gwarantują szczelność połączenia. Instalację ułatwi także wokółokienna paraizolacja BBX, która pozwala na prawidłowe połączenie okna z izolacją przeciwwilgociową pomieszczenia.

Więcej porad i informacji o oknach do dachów płaskich można znaleźć: https://www.velux.pl/produkty/okna-do-plaskiego-dachu

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także