Okna do poddaszy

Wole oko – rodzaj lukarny (nadbudówki) o charakterystycznym, półowalnym kształcie. Jej konstrukcja wsparta jest również na więźbie dachowej. Łagodna linia wolego oka sprawia, że tworzy spójną całość z pozostałą płaszczyzną dachu.

Łukowaty kształt wolego oka wymaga wiele precyzji przy układaniu poszczególnych dachówek - nie można dopuścić do przeciekania dachu. Trzeba też umiejętnie dopasować rozstawienie dachówek, aby wkomponować wypukłości wolego oka w płaszczyznę dachu. Zachowanie właściwych proporcji między jego wysokością a długością podstawy zapewni szczelność. Ważne jest odpowiednie przymocowanie dachówek na łuku wolego oka tak, by się nie obsuwały. 

Świetliki dachowe
Dobrym rozwiązaniem w położonych na poddaszu pomieszczeniach, w których nie można umieścić okna, np. w łazience, garderobie lub korytarzu, będą świetliki tunelowe. Można je montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno w dachach płaskich, jak i stromych (niektórzy producenci oferują także montaż na powierzchniach pionowych). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – jednak musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m, ale najlepsze doświetlenie daje krótszy tunel światłonośny. Zasada działania
– część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.

Nadstawki – są to okna o niedużych wymiarach, które uzupełniają typowe okna połaciowe (znajdują się nad nimi). Mogą mieć kształt prostokąta, trójkąta lub wycinka koła. Nie można ich otworzyć, podobnie jak świetlików.

Wybierając konkretne rozwiązanie, należy pamiętać o zachowaniu spójności między projektem wnętrza a wyglądem zewnętrznym budynku. Okna powinny wpuszczać odpowiednią ilość naturalnego światła i być wygodne w użytkowaniu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Braas, Fakro, Oknoplast-Kraków, Roto, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także