Okna drewniane czy PVC?

Okna drewniane czy PVC?

Jakie okna wybrać – drewniane czy z PVC – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Panująca w Polsce w latach 90. moda na okna z PVC prawdopodobnie spowodowana była niską jakością okien drewnianych w czasach PRL-u.

Dziś – kiedy producenci musieli dostosować swoje produkty do wysokich wymagań i oczekiwań klientów – wybór nie jest już tak oczywisty.

okna drewniane okna z PVC

Właściwości
Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, że na jego właściwości wpływa bardzo wiele czynników. Oznacza to także, że nie można tu mówić o pełnej powtarzalności parametrów takich jak wytrzymałość i podatność na zmiany temperatury czy wilgotności. Dlatego ważne jest, żeby było odpowiednio przygotowane i obrobione. Drewno do produkcji okien powinno być starannie wyselekcjonowane i dobrej jakości. Przede wszystkim musi być zdrowe – pozbawione sęków, pęcherzy żywicznych i ubytków. Powinno być także odpowiednio długo sezonowane i wysuszone do wilgotności ok. 12-13%. Ważna jest też jego staranna impregnacja środkami grzybo- i owadobójczymi.

Skrót PVC (używany w nazewnictwie międzynarodowym) pochodzi od słowa poly(vinyl chloride). W języku polskim używa się skrótu PCW, czyli poli(chlorek winylu). PVC otrzymywany jest w procesie, który polega na oddzieleniu (destylacji) z ropy naftowej etylenu, a z soli kamiennej chloru, co daje chlorek winylu. Po kolejnych procesach chemicznych (polimeryzacji) otrzymuje się polichlorek winylu. Ponieważ profile okien z PVC produkowane są ze składników, których jakość i własności można łatwo kontrolować, dlatego jeśli nie popełniono błędów przy produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy.

dzięki komorowej budowie okna z PVC są lżejszeokno plastikowe okno drewniane

PVC odkształca się pod wpływem temperatury, ponieważ ma duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co przy niewłaściwym montażu może spowodować problemy z otwarciem lub zamknięciem okna. Wrażliwość tego tworzywa sztucznego na wysokie temperatury sprawia, że okna wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne mogą nie tylko się odkształcać, ale także tracić barwę (okna złej jakości, jeśli są białe – mogą żółknąć, a kolorowe – płowieć). Dlatego w miejscach mocno nasłonecznionych lepiej montować okna drewniane, mimo że promienie słoneczne mogą niszczyć powłokę lakierniczą. Z kolei okna z PVC nie absorbują wilgoci w przeciwieństwie do okien drewnianych, dlatego też przy wyborze okien trzeba mieć na uwadze intensywność nasłonecznienia, opady deszczu i wilgotność powietrza.

Materiał i kolor
Do produkcji okien drewnianych wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe. Oferowane są również okna z innych gatunków drewna np. dębowego, świerkowego czy modrzewiowego. Niektóre firmy proponują produkty wykonane z odmian egzotycznych np. mahoniu. Okna mahoniowe są jednak dużo droższe niż okna np. sosnowe.

profil drewniany profil drewniany profil drewniany z nakładką aluminiową

Ich kolorystyka jest bardzo różnorodna. Producenci oferują również wyroby surowe – do własnoręcznego pomalowania. Drewno pokrywane jest najczęściej farbami wodorozcieńczalnymi (akrylowymi) lub lakierami (bezbarwnymi, lazurującymi lub kryjącymi). Lazury zmieniają kolor drewna, eksponując jednocześnie jego naturalny rysunek. Na rynku dostępne są także okna z dwukolorowym wykończeniem – inna barwa występuje na powierzchni zewnętrznej, a inna na wewnętrznej.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035Okna z PVC produkuje się ze zgrzewanych profili wykonanych z tego właśnie tworzywa sztucznego. Wnętrze profili podzielone jest na komory powietrzne. Dzięki komorowej budowie okna z PVC są lżejsze od drewnianych. Zewnętrzna komora pełni funkcję odwodnienia. Największa komora, w której instaluje się (jeszcze przed zgrzewaniem elementów okiennych) kształtownik ze stali ocynkowanej, wzmacnia i usztywnia profil, zapobiegając jego odkształceniom. Pozostałe komory pełnią funkcję izolacji cieplnej. Teoretycznie im więcej komór tym profil jest bardziej wytrzymały i lepiej izoluje termicznie. Na rynku dostępne są okna z profili trzy-, cztero-, a nawet ośmiokomorowych.


Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także