Okna drewniane - malowanie

malowanie drewna
Okna drewniane w domu to droższa opcja dlatego powinniśmy co jakiś czas poddać je odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.

Drewno to naturalny materiał przyjazny środowisku i cieszący nasze oczy swoim pięknem przez długie lata. Decydując się na drewniane okna musimy się liczyć z tym że od czasu do czasu będziemy musieli pomóc zachować im ich urodę.

Wadą drewna z pewnością jest jego podatność na warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważna jest okresowa konserwacja okien drewnianych, które są najstarszym typem stolarki okiennej. Okna drewniane wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego (najbardziej popularne), świerkowego, rzadziej dębowego i mahoniowego czy innych gatunków drewna egzotycznego. Ważne jest by było jak z najwyższego gatunku, a więc bez sęków i o regularnym przebiegu słojów. Do wyboru mamy okna z drewna litego lub klejonego. Ramy okienne najbardziej zabezpieczone przed wypaczeniem to te z drewna klejonego, a dokładnie o profilach klejonych z trzech warstw podłużnie. Technika ta pozwala również wyeliminować wady anatomiczne drewna takie jak sęki czy skręt włókien. Okna drewniane tak jak inne mogą przybierać różny kształt. Rzecz jasna należy się liczyć z dodatkową opłatą, jeśli odbiega on od standardu.

Zobacz: Nietypowe kształty okien

Jeśli na powierzchni drewna zaczynają pojawiać się lekkie przetarcia i pęknięcia, oznacza to, że powinniśmy zacząć myśleć o renowacji okien. Nie warto tego odkładać do czasu, kiedy farba zacznie się łuszczyć, gdyż znaczna utrata szczelności spowoduje otwarcie drogi dla wody. Przed przystąpieniem do prac malarskich należy pamiętać o zabezpieczeniu szyb okiennych taśmą malarską, uszczelnieniu ewentualnych pęknięć. Starą warstwę farby usuwa się poprzez szlifowanie drewna, przykładając szczególną uwagę na złącza i spoiwa, po czym odpyla się powierzchnię. Na rynku możemy znaleźć pędzle przeznaczone specjalnie do malowania okien. Ruchy pędzla powinny być prowadzone z góry na dół. Ponadto w celu zapobiegania szkodliwemu wpływowi wody najlepiej pokryć farbą około milimetra szkła.

Nowoczesne okna mają gładką powierzchnię i zaokrąglone krawędzie, co zwiększa trwałość powłok malarskich. Produkowane obecnie okna drewniane po zaimpregnowaniu są malowane farbami akrylowymi (wodorozcieńczalnymi) lub lakierami (kryjącymi lub lazurującymi). Istnieje możliwość skorzystania z firmowej usługi konserwacji i renowacji powłok lakierniczych. Ich wytrzymałość kształtuje się w przedziale 6–10 lat i wpływają na nią rodzaj farb, umiejscowienie w stosunku do strony świata, zanieczyszczenie powietrza oraz stopień zaangażowania mieszkańców w okresową konserwację. Coraz częściej spotyka się okna będące połączeniem drewna i aluminium, co w pewnym stopniu ma zwiększyć ich trwałość. Takie rozwiązanie eliminuje częściowo potrzebę renowacji szczególnie ramy i ościeża od strony zewnętrznej (zewnętrzną część profili stanowi kształtownik aluminiowy).

Przeczytaj: Zalety okien drewnianych

Okna drewniane w naturalny sposób przyczyniają się do częściowej regulacji wilgotności wewnątrz budynku. Drewno jest materiałem, które w przypadku pożaru nie wydziela szkodliwych i toksycznych gazów. Inaczej jest w przypadku tworzywa sztucznego. Okno drewniane zaimpregnowane odpowiednimi środkami ognioochronnymi utrzyma swoją nośność do czasu pęknięcia szyby. Przy obecnej technice obcy stał się brak sztywności czy problemy wynikające z odkształcaniem profili pod wpływem temperatury.

Jeśli chcemy cieszyć się drewnianymi oknami w naszym domu przez lata, na etapie wybierania należy zwrócić szczególną uwagę na:
  • rodzaj konstrukcjiDrewniane okna mają tendencję do wypaczania się. Aby wyeliminować to zjawisko, najlepiej wybrać konstrukcję jednoramową klejoną trójwarstwowo.
  • rodzaj zabezpieczenia drewna, którego użyto do produkcji okna (ważne jest zabezpieczenie przed ogniem, insektami, grzybami).
  • mikrowentylację (możliwość rozszczelniania okna),
  • długość gwarancji udzielanej przez producenta i co konkretnie obejmuje,
  • uzyskanie certyfikatów lub aprobat technicznych,
  • markę producenta, co świadczy m.in. o posiadaniu własnego wewnętrznego systemu kontroli jakości.

Drewniane okna są droższe od okien PCV ze względu na wyższy koszt produkcji i dłuższy proces produkcji. Jednakże dzięki tym wszystkim zabiegom jak np. frezowanie, impregnacja, malowanie, itd. mamy pewność, że finalny produkt jest dobrej jakości i nie zawiedzie naszych oczekiwań.
Człowiek coraz częściej otacza się w domu materiałami naturalnego pochodzenia. Poza tym, że urzekają nas swoim pięknem, to są dla nas zdrową alternatywą. Nie bójmy się więc zainwestować
w okna z prawdziwego drewna. Jeśli tylko będziemy pamiętać o ich okresowej konserwacji, będą nam dobrze służyć przez długi, długi czas.

Oceń artykuł
4,42 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Krawczyk

Źródło: windowsanddoorsgallery.com

Polecamy Ci również

Zobacz także