Okna dźwiękoszczelne

Hałas towarzyszy nam każdego dnia. Nie możemy już spokojnie wsłuchać się w odgłosy natury. Mieszkańcy średniej wielkości miast są narażeni na kontakt z dźwiękami o różnym natężeniu. Jakie zagrożenia niesie ze sobą hałas i jak się przed nim obronić?

hałas - przyczajony wróg

Hałas - przyczajony wróg
Hałasem są dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej narażony jest układ nerwowy, a objawy chorób wywołanych głośnymi dźwiękami można wykryć dopiero po latach. Badania wykazały, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia i w 30 przypadkach na 100 skraca życie mieszkańców dużych miast nawet o 8-12 lat. Jedną z poważniejszych konsekwencji działania hałasu jest bezsenność. Jeśli w miejscu zamieszkania nie potrafimy sobie zapewnić niezbędnej ciszy, wpływa to na nasz sen.
Jednostką natężenia dźwięku są decybele. Za ich pomocą można wyrazić szkodliwość hałasu. Na przykład dźwięki o  natężeniu poniżej 35 dB nie wpływają na zdrowie, ale mogą nas irytować. Taki hałas powoduje m.in. szum wody lub brzęk narzędzi. Hałas o natężeniu 35-70 dB wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka, męczy i obniża wydajność pracy. Dźwięki o mocy 70-85 dB mogą powodować trwałe uszkodzenie słuchu i bóle głowy, jeśli towarzyszą nam stale. Głośniejsze dźwięki (85-130 dB) są naprawdę groźne – skutkują to uszkodzeniami słuchu, zaburzeniami układu krążenia, układu nerwowego, równowagi i niemożnością rozmowy nawet z odległości 0,5 metra. Dźwięki o natężeniu 130-150 dB powodują drgania wewnętrznych organów ludzkiego ciała, a przez to trwałe uszkodzenia i schorzenia. Ludzie pracujący w takim hałasie mają poważnie osłabiony, a najczęściej uszkodzony słuch. Hałas o mocy ponad 150 dB już po 5 minutach paraliżuje działanie organizmu, powoduje mdłości, zaburzenia równowagi, uniemożliwia wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn. Tak głośne dźwięki wytwarzają u człowieka stany lękowe i depresyjne oraz powodują inne objawy chorób psychicznych. 80% ludzi, którzy pracują w takim warunkach (np. obsługa hamowni silników odrzutowych) zapada na nieuleczalne choroby.

Kto jest najbardziej narażony na hałas?
Według danych Ministerstwa Środowiska aż 40% mieszkańców dużych miast (od 200 tys.) jest narażonych na hałas. W miastach od 50 do 200 tys. mieszkańców wskaźnik ten jest niższy i wynosi 35%. W miastach od 5 do 50 tys. na hałas narażonych jest 25% mieszkańców. Zagrożenie jest najmniejsze w wiejskich osiedlach, gdzie zbyt głośne dźwięki dokuczają zaledwie 7% ich mieszkańców. Największa liczba osób zagrożonych pracuje na obszarze Górnego Śląska (11,3%). Kolejnym zagrożonym obszarem jest Dolny Śląsk (około 9,9%) oraz Łódź (9,6%).

Obrona przed hałasem
Przez wielu mieszkańców miast hałas jest uważany za jeden z najbardziej uciążliwych czynników negatywnie wpływających na środowisko, w którym żyją. Na pomoc przychodzą standardy Unii Europejskiej, zakładające stopniowe eliminowanie z użytku zbyt hałaśliwych środków transportu, maszyn i urządzeń.
Często trudno uniknąć głośnych dźwięków w miejscu pracy.  Jednak każdy z nas stara się stworzyć w swoim miejscu zamieszkania cichy azyl.  Do tego potrzebna jest odpowiednia izolacja akustyczna. Podstawą są w tym zakresie właściwie dobrane okna. Wartością określającą tłumienie dźwięku przenoszonego drogą powietrzną jest tzw. ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw (dB). Im wyższy jest wskaźnik Rw przegrody (np. okien), tym lepiej chroni przed hałasem. Dźwiękoszczelne okna charakteryzują się współczynnikiem tłumienia hałasu ok. Rw = 40 dB, podczas gdy okna standardowe mają współczynnik Rw = 27-32 dB.

Atesty, deklaracje, normyprofil okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej
Zapotrzebowanie na okna o dobrej izolacyjności akustycznej wzrasta, ponieważ rośnie świadomość użytkowników. Przyczynia się do tego także wzrost hałasu, zwłaszcza w obszarach silnie zurbanizowanych. Warto więc uważnie  zapoznać się z ofertą producentów okien. Izolacyjność akustyczna okna zależy od wielu czynników - rodzaju materiału, z którego jest wykonane, jego rozmiaru, budowy i właściwości ramy, wymiaru oszklenia i uszczelnienia. W miejscach szczególnie narażonych na hałas można zamontować okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. W takim typie okien stosuje się szyby dźwiękoszczelne o właściwościach dźwiękochłonnych. Stosuje się szyby laminowane zbudowane w oparciu o specjalne folie poprawiające akustyczność szyby. Efekty przynosi także zwiększenie masy szkła tzn. zastosowanie przynajmniej jednej szyby o dużym ciężarze powierzchniowym, asymetryczna budowa szyby zespolonej (np. grubość tafli 4 i 6 mm) lub wypełnienie przestrzeni międzyszybowej ciężkimi gazami tłumiącymi.
Warto sprawdzić, czy okna mają odpowiednie aprobaty techniczne potwierdzające współczynnik izolacyjności akustycznej. W największym stopniu o właściwościach akustycznych okna decyduje rodzaj i budowa szyby zespolonej, jednak przy wyborze odpowiedniego okna należy wziąć pod uwagę także profil okna, okucia, rodzaj i sposób uszczelkowania. Duże znaczenie ma też fachowy montaż zgodny z zaleceniami producenta.
Musimy również wiedzieć, czy wyroby danego producenta są zgodne z normami i mają odpowiednie atesty. Wartość tłumienia hałasu dla firmy Stolbud Włoszczowa S.A. wykonuje Laboratorium Akustycznego Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, gdzie przeprowadzane są pomiary okien w różnych wariantach oszklenia. To właśnie z inżynierami tamtejszego Instytutu zostało opracowane okno "Akustik", które jako jedyne w Polsce może się pochwalić certyfikatem znaku jakości akustycznej AQ i które zostało nagrodzone przez kapitułę MTP w Poznaniu złotym medalem targów.
Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest bezcenne. Cisza i spokój to warunki bezpieczeństwa i komfortu.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Stolbud Włoszczowa S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także