Okna energooszczędne. Co warto wiedzieć przed zakupem?

0
Okna energooszczędne. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Bez względu na to czy planujemy remont czy budowę domu wybór okien jest kluczowy. Ich powierzchnia, kształt czy kolor w dużej mierze zadecydują o aranżacji całej przestrzeni. Te wcześniej wspomniane cechy zależą od Twoich upodobań i na szczęście w większości ograniczać będzie Cię tylko Twoja wyobraźnia. Są jednak elementy, które zdecydowanie powinnaś lub powinieneś wziąć pod uwagę, bez względu na upodobania kolorystyczne.


Po pierwsze: na jakie parametry okien zwrócić uwagę?

Energooszczędność. Jak wybrać okna energooszczędne?

Zapewne wiele razy słyszałeś lub słyszałaś o energooszczędnych oknach. Jakie więc warunki muszą spełniać, aby za takie je uznać? O tym poinformuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw. Ta wartość informuje nas ile ciepła „ucieka” przez okno, a im jego wartość niższa tym lepiej dla nas i rachunków za ogrzewanie. Na wysokość Uw wpływa wartość izolacyjna oszklenia Ug (glass – szkło) oraz Uf (frame – rama).

Obecnie dostępne na rynku profile okienne, dzięki zastosowaniu profili wielokomorowych (sześciu czy siedmiu) zachowują wysokie parametry enrgooszczędności np. w systemie SYNEGO uzyskiwana jest wartość współczynnika Uw do 0,66 W/(m2·K), a w przypadku systemu GENEO, który w większości nie potrzebuje wzmocnień ze stali Uw osiąga wartość 0,61 W/(m2·K).

Obecnie dla okien wartość Uw nie może przekraczać 1,1 W, natomiast od 2021 roku wartość ta będzie jeszcze bardziej restrykcyjna i wynosić będzie 0,9 W. Warto więc przygotować się na zakup takich okien.

Marzysz o ciszy? Okna chroniące przed hałasem

Dom czy mieszkanie to miejsce, w którym odpoczywamy. Po dniu w pracy, często w openspace marzymy o chwili spokoju we własnych czterech kątach. Jak wybrać okna chroniące przed hałasem? By zadbać o ciszę zwróć uwagę na izolacyjność okien. Jest ona określana przez współczynnik Rw. Im jego wartość większa, tym lepiej okno tłumi hałas.

Przykładowo w budynku przy ruchliwej drodze okna powinny mieć Rw od 40 do nawet 45 dB. Standardowe mają około 32-35 dB. Zastanów się jak wygląda Twoja najbliższa okolica i jak może wyglądać za kilka czy kilkanaście lat. Okna zawsze dobieraj do własnych potrzeb. A cisza i spokój? Chyba każdy z nas zasługuje na chwile relaksu i ciszy we własnym domu.

 

 

Bezpieczne okna. Jak uchronić się przed włamaniem?

W ofercie producentów są różnego rodzaju zabezpieczenia. Bezpieczne okna mogą mieć między innymi wzmocnione elementy okuć.

Również specjalne oszklenie może dodatkowo wpłynąć na wyższy poziom zabezpieczenia domu przed włamaniem. W przypadku okien często określa się je oknami „antywłamaniowymi”, jednak warto mieć na uwadze, że nie ma okien, których nie dałoby się sforsować – niestety, w tym przypadku zależy to od tego jak doświadczony i „fachowy” jest włamywacz.

To co powinniśmy brać pod uwagę to podwyższoną ochronę przeciwwłamaniową określoną skalami:

RC2N, RC2 czy RC3 – im wyższa tym, tym więcej utrudnień dla potencjalnego włamywacza.

Nowoczesne okna antywłamaniowe. Wybierz smart rozwiązania

Okna, które wykryją włamywacza zanim ten dostanie się do naszego domu? TAK! Zapobiegaj włamaniu, a nie jego skutkom! REHAU Smart Guard to innowacyjne podejście do bezpieczeństwa. Inteligentny czujnik ukryty w ramie okiennej profilu SYNEGO lub GENEO wykryje intruza! W momencie kiedy zostanie zidentyfikowany włączy się sygnał wizualny – w postaci pulsujących, czerwonych diod LED. Jeśli nieproszony gość się nie wycofa i użyje siły  - włącza się ostrzeżenie dźwiękowe – syrena alarmowa.

 

Co dalej? Okna plastikowe czy drewniane?

Jeżeli nadal rozmyślasz wybór pomiędzy profilami okiennymi z naturalnego drewna, a PVC weź pod uwagę zalety i minusy obu rozwiązań. Okna drewniane zapewniają atrakcyjny wygląd, który łatwo dopasować do każdego budynku. Niestety są przy tym mniej praktyczne – pod względem szczelności czy pielęgnacji znacznie odbiegają od tych z PVC.

Z kolei te drugie pozwolą Ci cieszyć się wysokim komfortem użytkowania i bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Jedynym „zarzutem” wobec okien PVC może być ich wygląd względem naturalnego drewna, ale już nie dziś.

Możemy znaleźć producentów, którzy w swojej ofercie łączą zalety obydwu rozwiązań. Takie okna zamówicie na profilach REHAU, a kolekcja naturalnych oklein nazywa się KALEIDO WOODEC. Trzy zaproponowane odcienie świetnie wpiszą się w stylistkę skandynawską, którą możesz połączyć z neutralnymi barwami przełamaną zieloną roślinnością. Piękny, szlachetny kolor to nie wszystko, okno bowiem w dotyku również przypomina drewno.

To pierwsza część informacji o oknach. Szukasz okien i zastanawiasz się, które wybrać? Zajrzyj na naszą stronę.

 

 


Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także